Поседување сигнален пиштол

اختيارين أحلاهم

اسامة شخصيا
Член од
30 мај 2009
Мислења
90
Поени од реакции
5
Да прашам, како е регулирано поседувањето сигнален пиштол т.н. плашливец?
Или во кој закон/правилник да барам???

Нешто во МК се многу неуки за ова.

Во ЕУ за да се поседува ваков пиштол е потребно само да се покаже лична карта при купување во продавница, и тоа е се.
 

اختيارين أحلاهم

اسامة شخصيا
Член од
30 мај 2009
Мислења
90
Поени од реакции
5
Е да ама во мојата полициска станица не се многу на јасно....кратко кажано не знаат и ме праќаат кај инспектори кај којшто треба да се закажува

а како можам да регистрирам сигнален (гасен) пиштол купен во ЕУ во МК?? или не треба никаде да го пријавувам? дали нема да е проблем?
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
Е да ама во мојата полициска станица не се многу на јасно....кратко кажано не знаат и ме праќаат кај инспектори кај којшто треба да се закажува

а како можам да регистрирам сигнален (гасен) пиштол купен во ЕУ во МК?? или не треба никаде да го пријавувам? дали нема да е проблем?
Ако имаш документ од кајтие пиштолот купен во еу,и сметка за истиот и дека тие пријавен на граница дека сиго пренел и потврда од царина за истиот тоест царинска пријава, а акотие на црно поминат преку граница ич неиди и кривично се одговара
 

kIRe9

OK. u'r right
Член од
4 март 2009
Мислења
1.419
Поени од реакции
73
а ако ти е на црно земен и немаш поима од кај е и ако ти го фатат у град и такви ствари... колку те чека?:pishtoldz
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Искрено би ти посоветувал доколку немаш никаква документација за пиштолот подобро некако да се отргнеш од него бидејки ако те фатат ке биде весело и да сакаш да го пријавиш бидејки веке си го купил ке ти бараат фактура од продавницата сериски број дата на производство па треба да пишеш барање за издавање дозвола па да наведеш за што ти дали за лична безбедност итн итн а бидејки казните се големи не вреди за гасен пиштол да идеш по тие патишта. Ако те интересира нешто повеке окулу правилата за поседување и носење на огнено оружје прочитај го законот за поседување и носење посебно член 31 и 32.
 

اختيارين أحلاهم

اسامة شخصيا
Член од
30 мај 2009
Мислења
90
Поени од реакции
5
Ааааа чекајте сега малку, викаш ќе ми требат сите тие документи па и издавање дозвола и регистрирање во МВР?

Е добро де ама нели не е потребно дозвола за гасен сигнален пиштол?

Имаше некаде во вести некој го фатиле во факултет во штип со ваков, и на крајот пишеше но бидејќи не е потребно дозвола за ваков вид пиштоли....
 

kIRe9

OK. u'r right
Член од
4 март 2009
Мислења
1.419
Поени од реакции
73
Ааааа чекајте сега малку, викаш ќе ми требат сите тие документи па и издавање дозвола и регистрирање во МВР?

Е добро де ама нели не е потребно дозвола за гасен сигнален пиштол?

Имаше некаде во вести некој го фатиле во факултет во штип со ваков, и на крајот пишеше но бидејќи не е потребно дозвола за ваков вид пиштоли....
имам еден другар... не е важно од каде е... не знам зашо се случила некоја фрка на автобуска.. и овој го извадил и пукал мислам(во воздух) и тука имало некоја АЛФА и го иднеле у станица и неговите ги викнале... ама му го вратиле пиштолот и МИСЛАМ дека не е покрената никаква постапка против него...
 

Wolver1nE

Ај лав пуси
Член од
31 јануари 2008
Мислења
528
Поени од реакции
46
Да скратам да не барате по закони и глупости.Пиштол плашливец се зема со ДОЗВОЛА. Но секој пиштол каков и да е земен со дозвола никој нема право во никаква ситуација/момент да го има надвор од домот(освен на лов). Во урбани средини значи. И дозвола ако имате забрането е да се носи надвор.100% сум сигурен за ова. На школо извадиле Албанци пиштол таков и завршиле со кривични.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.230
Поени од реакции
7.039
Nosenje pistol na gas?????? :nesvest:
Dobro eve si napadnat i se ukazuva prilika da go upotrebis (ne daj boze), go vadis i oponentot vadi vistinski ili frla so noz vo samoodbrana. Samo ne znam koj sakas da plasis, mozebi zajci, vrapcinja na niva koi kolvaat zito ili pak sakas da praviss fotosesija so pistolot i da se prasis mafijash, tolku li ne se iznaigra so igracki kako mal?????:tapp:
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
Е да ама во мојата полициска станица не се многу на јасно....кратко кажано не знаат и ме праќаат кај инспектори кај којшто треба да се закажува

а како можам да регистрирам сигнален (гасен) пиштол купен во ЕУ во МК?? или не треба никаде да го пријавувам? дали нема да е проблем?
Меѓу сигнален и гасен пиштол има голема разлика. За сигналниот (стартер) пиштол не ти треба ништо посебно, само не знам дали ги има воопшто кај нас во продажба (за увезување ќе прашаш цариник), а гасниот пиштол во Македонија не е дозволено да се поседува, ниту да се увезува. Мислам дека е така, поздрав!
 

اختيارين أحلاهم

اسامة شخصيا
Член од
30 мај 2009
Мислења
90
Поени од реакции
5
.....и бидејќи станува збор за „плашливец“ не се третира како оружје за кое е потребна посебна дозвола“, вели портпаролката на СВР-Штип, Снежана Санева.....

значи некој е грешка

tolku li ne se iznaigra so igracki kako mal?????

а што тоа за мене ли?
доколку не си знаел сигналниот пиштол си има своја намена и поради тоа и се произведува. жално што не си информиран


Меѓу сигнален и гасен пиштол има голема разлика.

Ајдееее сега разлика, и која е разликата ме интересира?
Во странските јазици гасен и сигнален се користат како синоними.
А според тоа што ја прочитав одредбата во законот, гасен пиштол е точно тоа за што прашувам
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
.....и бидејќи станува збор за „плашливец“ не се третира како оружје за кое е потребна посебна дозвола“, вели портпаролката на СВР-Штип, Снежана Санева.....

значи некој е грешка

tolku li ne se iznaigra so igracki kako mal?????

а што тоа за мене ли?
доколку не си знаел сигналниот пиштол си има своја намена и поради тоа и се произведува. жално што не си информиран


Меѓу сигнален и гасен пиштол има голема разлика.

Ајдееее сега разлика, и која е разликата ме интересира?
Во странските јазици гасен и сигнален се користат како синоними.
А според тоа што ја прочитав одредбата во законот, гасен пиштол е точно тоа за што прашувам
Еве ти дефиниција за гасно оружје:
"Гасно оружје" се сите видови пиштоли, револвери и други направи
кои под притисок на барутни гасови или сличен гас насочено
распрснуваат или исфрлаат надразлив гас кој има краткотрајно дејство
на здравјето на луѓето;
Како гасно оружје, во смисла на овој закон, не се сметаат направи кои
распрснуваат или исфрлаат надразлив гас кој има краткотрајно дејство
на здравјето на луѓето, а се исклучиво наменети за самоодбрана;

...и за плашливец:
"Имитација на оружје" се предмети кои по надворешниот изглед
наликуваат на оружје, но кои не можат да се употребат во огнено
оружје;

А еве ти го и ЗАКОНОТ за оружје, па веројатно ќе најдеш што те интересира.
 

اختيارين أحلاهم

اسامة شخصيا
Член од
30 мај 2009
Мислења
90
Поени од реакции
5
Така де.

Ама сигнално оружје се повеќе ми се чини дека се однесува на гасно оружје поради тоа што најчесто огнен пиштол (рецимо магнум) се изработува како гасно однадвор исто како огненото, но со функционалност како гасно.
И освен тоа статијата за оној што го фатиле во Штип, на едно место пишува гасно, на друго место во друг весник пишива сигнално оружје.

Искрено сигнално не ми се сврзува баш со имитација на оружје.

Добро нема врска тоа,....а значи за гасно оружје треба дозвола.
ех што за држава ќе беше ова бе!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom