Посвојување на деца

bella

*HOT*
Член од
8 јуни 2008
Мислења
407
Поени од реакции
27
e драги мои,само некои зборуваат на ветер,копилиња,цииганчиња,неможете посвоено дете да го сакате како свое,воа-ноа...ами ако вие сте стерилни,НЕ ДАЈ БОЖЕ,неможете да имате деца,а ви фалат???нема да си посвоите и да си го чувате како свое????тоа дете не е за ништо криво,что го оставиле,и тоа сака вистински дом,љубов и родители!а,и нечини да ги вреѓате тие дечиња,од кај знаете,може и вие да сте посвоени??????п.с.моја другарка на 17г дозна дека е посвоена,и ништо не се смени во однос на родителите,ја сакаат премногу и она нив!
 
Член од
8 август 2007
Мислења
1.541
Поени од реакции
48
Јас немам ништо против посвојување. Без проблем би можела да го гледам како мое некое оставено детенце. Единствена дилема би ми било дали да му се каже од мало дека е посвоено или кога ќе биде возрасен човек. Побезболна варијанта ми се гледа првата. Како и да е, ако се има услови треба да им се пружи на оставените деца нешто што во никој случај нема да го имаат во дом. И на нив им требаат родители.

Отсекогаш сум се восхитувала на луѓе што имаат посвоени деца.
 
Член од
6 јули 2008
Мислења
24
Поени од реакции
1
до сите посвојувачи
кога велите дека би посвоиле детенце без размислување доколку имате средства
зборите за бебенце или дете што горе доле има изградено некаков карактер значи ве прашувам за дечиња што растеле во домовите.
Дали тогаш би му ја дале својата бескрајна љубов?
Дали сметате дека вашите биолошки деца нема никогаш да му префрлат на посвоеното ( деца си се деца)?
дали само бебешките очи заслужуваат срека и топлина и.....
нашите домови се полни со деца кои имат 5,6 години и со тинејџери а за бебиња се чека со гоодини
 
Член од
6 ноември 2007
Мислења
848
Поени од реакции
44
Епа би посвоила деца кога би имала можности за тоа,кога би се согласил тој што ќе ми биди брачен партнер,а и треба малку да се скрати сета таа процедура многу е долга...Е сега кога би посвоила значи сум одлучила да му ја дадам мојата бескрајна љубов како тоа што би го сторила кон моите биолошки деца...А како моите биолошки деца би се однесувале со него?Јас би се обидела на секаков начин да го научам да го цени како сопствен брат\сестра....Без разлика дали е дете од 2,3,5 или 15 год..доволно е само да те погледни со оној наивен детски поглед и да те придобие и да ги засакаш како сопствено дете..Но се разбира за тоа треба да имаш пошироко срце и малку барем малку поширок џеб за да му овоможиш пристоен живот...
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
до сите посвојувачи
кога велите дека би посвоиле детенце без размислување доколку имате средства
зборите за бебенце или дете што горе доле има изградено некаков карактер значи ве прашувам за дечиња што растеле во домовите.
Дали тогаш би му ја дале својата бескрајна љубов?
Дали сметате дека вашите биолошки деца нема никогаш да му префрлат на посвоеното ( деца си се деца)?
дали само бебешките очи заслужуваат срека и топлина и.....
нашите домови се полни со деца кои имат 5,6 години и со тинејџери а за бебиња се чека со гоодини

Јас би посвоила било какво дете... не мора да е бебе...

А ова болдираново и не ти го разбирам баш... Што има врска дали има 2,3,4,15 години или пак е бебе? Или само бебе можеш да посвоиш и да го сакаш? Љубов си е љубов и јас ако сакам некого сакам а годините се најмалку битни и ако сум се одлучила за посвојување и сум го превзела тој чекор тогаш тоа значи дека сум целосно подготвена да му ја пружам мојата максимална љубов на тоа дете...

Биолошките деца можеби ќе му префрлат на посвоеното дете ама можеби и не... можеби и тоа зависи од начинот на воспитувањето... :toe:
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
263
до сите посвојувачи
кога велите дека би посвоиле детенце без размислување доколку имате средства
зборите за бебенце или дете што горе доле има изградено некаков карактер значи ве прашувам за дечиња што растеле во домовите.
Дали тогаш би му ја дале својата бескрајна љубов?
Дали сметате дека вашите биолошки деца нема никогаш да му префрлат на посвоеното ( деца си се деца)?
дали само бебешките очи заслужуваат срека и топлина и.....
нашите домови се полни со деца кои имат 5,6 години и со тинејџери а за бебиња се чека со гоодини
Кога се посвојув и бебе и дете во најчест случај се посвојува од дом пошто и двете категории се сместени по домови од кој едниот е за новороденчиња и бебиња до 3 години, а едниот е за деца до 18 години.
Посвоителите преферираат бебиња затоа што некако име полесно да воспитаат и да му развијат љубов на бебе отколку на дете со делумно оформен карактер.
Не сум го имала тоа искуство, ама претпоставувам дека ако го подигнуваат од бебе и растат заедно со него си го чувствуваат некако "по свое" (теминов :icon_roll).
Кај странците некако е поинаку кога ќе се јават во улога на посвоители. Не им е пресудна толку возраста, полот, верската припадност, менталната состојба и сл.
 
Член од
2 ноември 2008
Мислења
5.335
Поени од реакции
1.782
ПОСВОЈУВАЊЕ

Дали вие би посвоиле дете?
 
O

Out Boy

Гостин
Родителството не се состои само во носење на плодот девет месеци во утробата.

Заради тоа, сметам дека посвојувањето е најчист облик на родителство.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Родителството не се состои само во носење на плодот девет месеци во утробата.

Заради тоа, сметам дека посвојувањето е најчист облик на родителство.
Посвојувањето е станување на родител од немајкаде...последна и само последна опција.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.137
Поени од реакции
163
Bi posvoila samo ako nemam moi deca, inaku ne.
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
Родителството не се состои само во носење на плодот девет месеци во утробата.

Заради тоа, сметам дека посвојувањето е најчист облик на родителство.
Па, не си баш вбо право дека е тоа најчист облиск на родителство, иако нема ништо спорно во тоа МАЈКА и ТАТКо, маж и жена кои се во брак да посвојат дете. Но ти си ја вртиш водата према твојата воденица. Каков инстинкт чувствуваш, мајчински или татковски:vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom