Портрети (ваши дела)

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.920
Поени од реакции
6.103
Чеј сеа и тебе да те искритикуваме... Си можел да ги решиш темните делови, кои се во сенка со рефлектор или со блиц. Девојката има сини очи, требале да дојдат до израз. Патем, фокусот секогаш треба да биде во очите при вакви портрети, а тука паѓа некаде кај герданот - а очите не се фокусирани... Нормално дека не би го направил сето ова, ама колку да најдеме и ние некоја забелешка :pos:
Јеп, све е на место. Тоа е данокот што го плаќаат шаблонските фотографи коа ќе им дадеш слободна тема. За среќа ќе ја видам уште барем еднаш додека сум на одмор па ќе напраам поквалитетни фотографии.
 

чкчк

Аргат
Член од
11 јануари 2012
Мислења
240
Поени од реакции
237
Хеја машко, шо убо девојче за модел, само еве како старо чкрапало да ти дадам совет-два. Ова додуша се учи на часови по ликовно во основно.
Бидејќи девојчево ти е централно поставено, треба што имаш од десно, да имаш и од лево за да има баланс, или да нема воопшто ништо. Е сеа таа зградата таму штрчи, па затоа ќе ја поместиш во кадарот малку во лево, според правило на третини, и таман ќе имаш еден исполнет кадар, еден мошне урбан портрет. И уште една забелешка. Простор над главата, мораш да остаиш малку, замисли едно јаболко над нејзината глава.

Хеф фан :)
Лет 3 има убаво пишано,при толку убаво девојче кој ќе глеа згради,инаку во право си за позадината.Некое време пазев на тоа ,али у последно време глеам пеглање на лице,изразот на очите,подочњаци,светло,сенки итн инт..
(y)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom