Породување во државна или приватна болница?

Дискусија во форумот 'Бременост' започната од Олимпија, 25 ноември 2015.

 1. Олимпија

  Олимпија Македонија во срцето!!!

  Член од:
  26 март 2008
  Мислења:
  5.606
  Допаѓања:
  9.070
  Бременоста трае 9 месеци. Во тие 9 месеци за мајката и бебето се прават доста испитувања, скрининзи за да се види дали е се во ред со бебето.
  Родителите со нетрпение го очекуваат доаѓањето на свет на нивното чедо. И кога ќе дојде моментот за породување прашање е каде би се пораѓале...Во државна или во приватна болница?
  Оние кои веќе го поминале овој пат, каде се пораѓавте?
  Дали сте задоволни од болницата? Дали сметате дека е подобро да се отиде во приватна или државна болница? Каква беше грижата за вас и вашето најмило?
   
 2. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  26.523
  Допаѓања:
  31.242
  Приватните се само хотели. Тоа плаќаш - хотелски смештај. Ако не дај Боже малку нешто им се искомплицира породувањето, одма без размислување праќаат на државна.
  Најдобро е во државна ама со врски.

  Има и една финта што праат сум слушал во приватниве.
  Таму лежат родилки кои начелно имаат пари. Нема секој +1500 евра да даде за породување.
  Иде докторкава у пост-породување(пред идење дома со бебето)-визита по соби (таму се нели у посебни соби) и на едно 50% им вика со загрижен глас дека можно е детето да има (забораив сеа како се вика некоја што не толку ретко се појавува, скраја да е) аномалија на срцето и дека најдобро да видиме дали е така или не, да дојдат кај неа на преглед.
  Идат овие уплашени и крајно загрижени на преглед (ка-чинг! 800 или поише ден.) и среќни и ултра радосни си излегуваат од прегледот, нималку не размислувајќи за парите што ги дале за него, пошто нели на прегледот се испоставува дека детето нема такво нешто.
   
  На Chemical Angel, MyloXyloto, Solaire of Astora и уште 6 други им се допаѓа ова.
 3. historynameless

  historynameless

  Член од:
  2 септември 2013
  Мислења:
  146
  Допаѓања:
  97
  Потполно се согласувам со Берик дека приватниве имаат услови соби, мед им тече од уста ама за недај боже веднаш ги праќаат во државна. Додека чекав сопругата да се породи најмалку две пациентки ги донесоа од систина..Така да за породување најдобро ти е државна со врски... Откако ќе се породиш не ги гледаат толку пациентите, всушност, тоа зависи какви сестри ќе ти се најдат на смена.. Обавезно пред да потпишете отпусна листа нека проверат дали детево има некоја инфекција такви работи, зошто не ги гледаат толку, гледаат само да се ослободи место за други родилки.
   
 4. Anco

  Anco За солун ДА, ЗА срем НЕ

  Член од:
  1 ноември 2011
  Мислења:
  7.329
  Допаѓања:
  12.726
  Јас би рекој сте нашле па сте зашле...
  Порано да не бирале вака,кога се пораѓало на газиена ламба или на нива под некое дрво.
  Па има случаеви на породување и на улица или автобус или чуварска куќичка, (или дома и се уште има)
  Порано се немаше ни телефони по дома,туку таму кај најблискиот чувар на некоја задруга или фабрика.
  Така се породи и една снајка пред земјотресот кај татко ми во склад Маџари,чекајќи брза помош.И што.
  Ете го сега зрдав-прав,и лекар не видел до сега. Значи како ти е или му е пишано,така и ќе биде.
  Инаку јасно дека има надуени снајки во меот со многу пари и дека такви само одат во Медика и Систина.
   
  На Nemanjici и Motherboard им се допаѓа ова.
 5. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  26.523
  Допаѓања:
  31.242
  Тоа е посебна прича. Имаше некои Албанки сестри у ноќна смена што некои инекции за болки, што треба да им ги даваат на сите, ги давале само на Албанки.
  Се крстел докторот коа чул ова, на утринска визита.
   
 6. squirrel

  squirrel

  Член од:
  11 октомври 2010
  Мислења:
  1.942
  Допаѓања:
  1.749
  @Anco да се вратиме во пештери да живееме?
   
 7. Луси_Лу

  Луси_Лу extreme

  Член од:
  17 септември 2008
  Мислења:
  4.673
  Допаѓања:
  8.606
  Jas se porodiv so site tri vo drzhavna, zatoa shto navistina mnogu pari mi se gledaa togash da gi dadam za poragjaj, so tie pari ke si opremam doma se shto mi treba za novorodencheto, vo drzhavna normalno so vrski, bez vrski mozhes samo da se slikash dushickata ke ti ja izvadat, mozhe srekja moja ili pak prichina deka znaea preku kogo sum pa sestrite bea super, osobeno za poslednovo dete mi nosea obleka da si biram :D
  Sega brzo razbrav deka doktorkata shto me praveshe carski so poslednive dve deca si otishla vo sistina, shto i normalno posle taa kalakurnica shto nastana vo bolnicata, se pomalce gi ima struchnite im begaat, neznam na chii race sega se ostaveni trudnicite, na Hadzilega?! boze sacuvaj ako e ushte bolnicata vo nejzini race.
   
  На Scirea му/ѝ се допаѓа ова.
 8. historynameless

  historynameless

  Член од:
  2 септември 2013
  Мислења:
  146
  Допаѓања:
  97
  Очекувано беше вакво нешто само времето беше во прашање... :D:D
   
 9. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  21.626
  Допаѓања:
  32.145
  Секој со своето искуство. Нормално дека во државна ќе ти е убаво, кога има кој да ти посвети внимание, но секој нема врски и 100 евра во плик да му даде на докторот од државна и подароци за персоналот. Тие сестрите уште од врата гледаат што носиш во ќесата.

  Многу родители викаат подобро со тие 2000 евра на детето да му купам нешто, отколку да ги дадам за пораѓај во приватна клиника. Имајте лошо искуство со државна, животот да и е во опасност, па ќе видам дали истото мислење ќе го имате и тогаш. За второт викав и 20.000 евра нека се, само да не поминеме низ тој хорор.
  Негативни мислења имам слушнато за Систина, па затоа избравме Ремедика.
   
  На Scirea и Олимпија им се допаѓа ова.
 10. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  26.523
  Допаѓања:
  31.242
  ОК ова секој со своите искуства, али ваљда прочита дека малку нешто ако се искомплицира (неверојатно малку) одма те праќаат на државна, око не им трепнува. затоа и праќаат пречесто.
   
 11. Ryan Giggs

  Ryan Giggs tearing you apart since 1991

  Член од:
  27 мај 2009
  Мислења:
  9.204
  Допаѓања:
  12.609
  ремедика во железара.
   
 12. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  26.523
  Допаѓања:
  31.242
  Да нема забуна, секако дека е боље у приватна, али ако не ги земеш у предвид парите.
   
 13. Rockey.1

  Rockey.1

  Член од:
  16 септември 2013
  Мислења:
  689
  Допаѓања:
  511
  Приватно е подобро. Би ти препорачал Систина, презадоволен од нивните услуги и квалитете кадар.
   
 14. Acid

  Acid Администратор

  Член од:
  22 јануари 2005
  Мислења:
  33.544
  Допаѓања:
  26.040
  Ова од искуство или "тоа бурек многу вкусно јадење, братучед ми видел како некој јадел на улица"? Како тоа само хотели, не се пораѓаат луѓе таму? Која е стапката на успешни породувања или смртност? Какво е твоето искуство (ако имаш)?

  Многу пари биле... А што е боље, да жртвуваш еден одмор со сопругата и да се породиш како човек или да не можеш 10 дена да си ги видиш децата и жената зошто никој не смеел да влезе? Ова последното е од колега, породени пред 30 дена во државна... Ма дај не заебавај :)
   
  На losmij му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Kadaif

  Kadaif M.D.

  Член од:
  21 јануари 2008
  Мислења:
  3.526
  Допаѓања:
  2.400
  А според тебе каква би била ако комплицираните случаи се праќаат експресно на државна?
   
  На Scirea, Antikrist, genius2 и уште 2 други им се допаѓа ова.

Сподели преку: