Пораѓај!

Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Не се пронајдени слични теми. Слободно отворете нова тема. а и темава заслужува посебно место :)

Каков може да биде пораѓајот ..
сигурно повеќето би се уплашиле, стравот дефинитивно ќе надвладее во повеќето случаи и болката е првото нешто шо ќе ве асоцира ..

Но дали ... дали е можно сето тоа да е стеротип, наметнат, психички тоа се очекува и тоа го добиваш ...

Еве нешто интересно ... па идни мајки :) Open ur mind :smir:
изгледајте го цело видео задолжително :) ова е стварно нешто прекрасно :)

 
Член од
19 ноември 2009
Мислења
499
Поени од реакции
84
Ништо ново, ова го практикуваа Русите уште пред 20 години, и сигурна сум дека ваквото пораѓање е значително полесно и понормално, а пред се покултурно. Но бидејќи ова е во интерес на пациентот, а е дополнителна обврска за персоналот кај нас нема шанси да го воведат.Штета
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
I almost jizzed watching them having orgasms.
I WANNA GIVE BIRTH TO A CHILD!
:pos:
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Ништо ново, ова го практикуваа Русите уште пред 20 години, и сигурна сум дека ваквото пораѓање е значително полесно и понормално, а пред се покултурно. Но бидејќи ова е во интерес на пациентот, а е дополнителна обврска за персоналот кај нас нема шанси да го воведат.Штета
можеби за тебе не е ново ... но и те како е ново за некого ...

клипот и те како вреди да се види :) да се просветлат малце оние кои не се запознаети дека и ваака може :)
 

VoniVaraS

Искусен :)
Член од
20 април 2009
Мислења
543
Поени од реакции
328
можеби за тебе не е ново ... но и те како е ново за некого ...

клипот и те како вреди да се види :) да се просветлат малце оние кои не се запознаети дека и ваака може :)
Екслекс ти вака планираш да се породиш? :pos2::pos2:
Кај ти текна на ваква тема.

Шала на страна породувањето во вода одамна се применува во светот а најблиску до нас мислам дека во Словенија се практикува, по желба на пациентката. Во Мк. тешко во скоро време, едино ако не се реши некој на свој ризик дома да си проба, што секако не би препорачал. Има доста експлицитни видеа на нет кој сака може да си ги погледне. Исто така интересно е дека освен што е полесно (побезболно) за мајката се тврди родените деца во вода можат подолго да издржат под вода бидејќи им доаѓа ко природна средина. :toe:
Јас двапати се “пораѓав“ и сеа за сеа доволно ми е, кој е заитересиран нека се информира. :smir:
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
:tv: кај ми текна де :tv: (насабајле во 04.00 на се му текнуе на човек) инаку се „пораѓав“ и јас двапати :)

патем не е пораѓај во вода само ...
туку чувствата какви можат да бидат за време на чинот ... жениве доживеале оргазам човече :) не зборувам за помалце бол во вода ...
 
P

Princ

Гостин
се тврди родените деца во вода можат подолго да издржат под вода бидејќи им доаѓа ко природна средина.
Тврдењево не е тврдење :)
Бебињата 9 месеци се во вода, во стомакот на мајката, не верувам да им мења многу тоа што уште 30 секунди ќе останат во вода...
Инаку досега се немам "пораѓано" (кај ви текна на терминов :icon_lol:) ама интересно изгледа ова иако тешко веројатно би било да се постигне. Барем според муабетите жениве што ни ги прават, у стилу полошо од пораѓај не е ни шлепер да те прегази.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Инаку досега се немам "пораѓано" (кај ви текна на терминов :icon_lol:)
Си се разбравме ние :) (вероватно Вони мислеше а знам дека јас мислев на жена ми :) )

ама интересно изгледа ова иако тешко веројатно би било да се постигне. Барем според муабетите жениве што ни ги прават, у стилу полошо од пораѓај не е ни шлепер да те прегази.
Да да :) баш затоа и темава ... да се опуштат :smir:
 
S

smart ass

Гостин
Значи није све тако црно...хејј оргазам при породување...која шема е ем детенце ем оргазамче...види бе ти жениве аздисуваат :wink:

На првиот роденден:vozbud:

Синее фала за најдобриот оргазам...бев окезена до ушииии:pos2::pos2:

Туку што се однесува до издржливоста под вода-вршени се експерименти,но не на бебиња туку кај луѓе кои се како мене т.е не пливаат туку само нуркаат со маска и помеѓу ллуѓе кои пливаат-резултатите се навистина интересни,имено лицата кои повеќе се подвода без воздух организмот се адаптира и праќа повеќе крв до мозокот,додека пак ова не е случај со стандардните пливачи.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
ОК. роден сум со царски рез оти не сум можел да излезам по природен пат :icon_lol:.
Некни таму на пауза собрани жени и јас случајно тука во близина и едната им раскажуваше на другите за пораѓајот нејзин со царски рез осум саати, па после другарка и и викала е ко се ебаше арно ти беше :icon_lol:, толку многу описно раскажуваше за случката што јас посакав да не морав да го слушам тоа :icon_lol:.
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Според сето тоа што го имам поминато, и во океан да ме стават болката е тука. Освен ако се применува анестезија во рбет PDA која ти го отрпнува стомакот (и тоа го имам пробано) што е многу ризично и во многу случаи 90% каде сум и јас завршува на царски рез. По што болката после царски рез е уште понеподнослива (препорака за нормално породување).

Има секакви методи, со акупунктура (испробано) лекови за смирување на болка (испробано)...мене ништо не ми помогна, па бев како на почетокот на видеото :pos: Но! Болката е неколку мин, саатови...сетоа тоа исчезнува кога ќе го видите малото бебуленце :)

А оргазам, на кој да му текнеше :pos:
 
H

HITCH

Гостин
Ајдеееее уште ова го немав видено :pos: и сега најдоа нов начин да се полнат пари :pos: :pos:
 
Член од
27 јуни 2007
Мислења
176
Поени од реакции
49
Bogami za vtoriot pat ke znam :))))
a prviot ne pomina bas kako sto ocekuvav, celo vreme se spremav na normalno poroduvanje, rekov carski rez ne sakam i na kraj ispadna gi imav dvete, 10 saati me ostavija vo bolki i posle toa vidoa deka ne ide rabotata i morav na carski rez, kao ni doktorite ni babicite ne primetile deka deteto e pregolemo i nemalo sansi da dojde po normalen pat(4925gr). a kako ekstra na se dobiv uste zapalenie na belite drobovi pa moze da si zamislite kolku e "super" da imate rana od carski a da morate da kashlate celo vreme. taka da ne bi bilo loso za sleden pat eden goollllleeeeeemmmmm orgazam kako nadomest za prviot pat :))))
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.678
Поени од реакции
19.589
Sega ima raznorazni metodi za polesno, de epiduralini de neznam kakvi anastezii, jas prvoto go rodiv na priroden nacin i si pominav najubavo i najlesno, drugite dve mi se so cesarea i gospod go vidov, zatoa jas licno koga ke me prasaat za sovet si preporacuvam priroden poragjaj ne za dzabe vikaat prirodno si e prirodno i nema so poveke diskusii so cest na isklucoci.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom