Порано 5-6 деца, сега 1-2...

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.341
Поени од реакции
1.719
Македонските мужи како да се кастрирани(извинете ако некој го сфаќа лично). Првото дете го прават за да се оженат, и скоро секогаш од страв да не ја изгубат девојката. Второ дете прават со молење и убедување, под присила, неодлучни, небаре тие ќе го раѓаат и ќе го дојат, а трето ....јас не познавам од мојава генерација да има некој 3 деца. Што сакате од такви мужи-револуција, напредок, држава, економија?
Zemi si albanec, ke ti sklepat 10 deca i koga ke e raspolozen ke te pustit da izlezes vo dvorot.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
21.859
Поени од реакции
32.510
Aj da ne se vregjame.. jas 3 ijam ima sobi kolku sakas I pa idat so mene da spijat :D
Друго е кога они сакаат, а друго кога мора да спијат сите заедно. :D

Тие родители со 5 деца што спијат заедно во еден кревет или соба, како успеале да го направат шестото дете.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
 

Juve-Fan

campione d'italia 36
Член од
23 март 2010
Мислења
787
Поени од реакции
1.442
Друго е кога они сакаат, а друго кога мора да спијат сите заедно. :D

Тие родители со 5 деца што спијат заедно во еден кревет или соба, како успеале да го направат шестото дете.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
Го ставил да кисни па незгодно му било да го вади пред деците и оп 6,7,8....
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
6.954
Поени од реакции
3.355
Наталитетот е низок во западните индустриски развиени земји со исклучок на Ирска.
Италија во 2014 г. имала најнизок број на новородени деца од 1861 г. кога станале независни.
Западот нискиот наталитет го компензира со примање на доселеници од странство.
Од друга страна во Африка во сиромашните земји една жена неретко раѓа и по 10 деца.
И каде е Мк во сево ова?
Епа Мк е сиромашна земја со западноевропски сфаќања на населението во врска со бракот и децата.
И затоа сме стигнати до ова дереџе.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
5.112
Поени од реакции
13.740
Да се размножуваме што повеќе затоа што има дефицит од луѓе на планетава, недоволно штета се прави.

Децата не растат на дрво, а жената не е репродуктивна машина.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
35.448
Поени од реакции
69.354
1-2 ?

Грешка си нешто, веќе стигна време во кое што има 0-1 деца и тоа по грешка.
 
Член од
26 април 2014
Мислења
29
Поени од реакции
47
Не само Ирска туку и Франција има висок наталитет, иако тоа многу се должи на имигранти. И Сад до пред некое време држеше висок наталитет со во просек 2.00 деца но тој е моментално паднат на 1,88 деца.
Имам правено муабет со Иркиња на оваа тема и ми кажа дека во Ирска многу долго немало контрацептеви поради силното влијание на Католичката црква па затоа имале многу деца. Денес во споредба со порано е намален наталитеот но сепак бројката останува висока во споредба со другите Европски земји.

А сепак за Африка да имаат многу деца, но животниот век им е многу пократок во споредба со Европа, Северна Америка, Источна Азија.

А Македонија си е случај сам за себе, не можам да објаснам. И тие што се во добра економска состојба немаат по 2-3 деца, туку по едно преку сила две. Но пак од друга страна живеам со град со големо мнозинство на Македонци, па и овде има парови со доста деца. Како некој бејби-бум. Ама во другите градови сликата е многу тажна, на тој додај го големото иселување. Комплетно демографско фијаско.
 
Член од
29 февруари 2016
Мислења
20
Поени од реакции
3
Да се размножуваме што повеќе затоа што има дефицит од луѓе на планетава, недоволно штета се прави.

Децата не растат на дрво, а жената не е репродуктивна машина.
Да!? Ама може да има 3 пати по 3 партии секс на ден, 6 дена у неделата? Дај немој молим те..

Sent from my SM-G318H using Tapatalk
 
На врв Bottom