Поранешниот шеф на бугарските шпиони избегал во Македонија

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
Бугарските медиуми повикувајќи се на информации добиени од бугарската служба за Национална безбедност (ДАНС) и на сведоци објавија информација според која поранешниот шеф на оваа разузнавачка и контраразузнавачка агенција Петко Сертов преку преминот „Златарево“ најверојатно избегал во Македонија.

Неговото возило, според информациите од Софија било снимени од патните камери на неколку километри после Петрич во насока кон граничниот премин Златарево.

Исчезнувањето на Петков е голема афера во соседна Бугарија. Истрагата открила дека тој последните месеци извлекол голема сума пари од својата сметка, а дента, пред да исчезне и рекол на сопругата дека оди по весник и цигари и се враќа за час.

Со денови, бугарските медиуми велат дека неговото мистично исчезнување е голем скандал за ДАНС и претставувало национална опасност бидејќи долги години пред да биде на чело на агенцијата бил раководител на оддел за разузнавање и знаел многу тајни.

___________________________________________________________

Ме интересира од бугариве на форумов, да објаснат нешто подетално за човеков.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.674
Поени од реакции
11.026
Јас прочитав дека пребегнал во Грчка.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Ја го видов пред фон изгледа чека диплома да му дадат, пред да замине во западна европа.
 
Член од
8 декември 2009
Мислења
702
Поени од реакции
528
Уште тој фалеше тука :D. И ебати изговорот „по весник и цигари„, така се вика во кафана кога се оди на една од нога :facepalm:.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Аман. Се кај нас доаѓаат избеглиците од соседните држави, па после ние ги угостуваме.
:)
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.095
Поени од реакции
9.016
Дошол да не шпиунира а ова му е cover story.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom