Поранешен војник на УЧК раскажува за вадењето органи во Косово

Член од
25 март 2012
Мислења
8.298
Поени од реакции
4.680
нема врска ни со случајов ни со ниеден друг случај. Баш дека нема врска пред некој ден Али најави дека ќе ве утрапува на работа во каурските фирми за да можете и таму да преживате како бацили . Тоа дека сте све образовани писмени и способни .
Целиот проблем е што самите македонски фирми требаше тоа да го направат.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.277
Поени од реакции
45.681
Целиот проблем е што самите македонски фирми требаше тоа да го направат.
зошто ?
Зошто би прибрал неквалификуван работник со сумњива диплома рангирана на 10 место од Шангајска листа, наместо да зеам некој со диплома од подобар универзитет ? Мислам, се слушаш ти уопште ...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.817
зошто ?
Зошто би прибрал неквалификуван работник со сумњива диплома рангирана на 10 место од Шангајска листа, наместо да зеам некој со диплома од подобар универзитет ? Мислам, се слушаш ти уопште ...
Затоа што е Албанец, тоа ти е професија.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.298
Поени од реакции
4.680
зошто ?
Зошто би прибрал неквалификуван работник со сумњива диплома рангирана на 10 место од Шангајска листа, наместо да зеам некој со диплома од подобар универзитет ? Мислам, се слушаш ти уопште ...
Не значи подифифолт дека албанецот ќе биде неквалификуван, тоа сите треба да го разбираме.
Во никој случај не би се сложил вработување на неадекватни и не квалификувани.
Али сака да вработува свои партиски војници, тотално се сложувам.
Но од друга страна добра порака би пратиле тие фирми кои барем 30 посто од муштериите им се албанци да имаат по некој вработен албанец барем некогош да преведи нешто.

Знам дека е идиотски да се бара о таму квота, приватна фирма што сака ќе вработи, а и во ова голема невработеност сите сакаат прво своите блиски да ги вработат.

Најмногу ми пречи тоа што албанецот за вас подифолт е неквалификуван.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.817
Најмногу ми пречи тоа што албанецот за вас подифолт е неквалификуван.
А всушност би требало најмногу да ти пречи, тоа што зборот Албанец го деградирате, така што го сфаќате како професија.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.277
Поени од реакции
45.681
Не значи подифифолт дека албанецот ќе биде неквалификуван, тоа сите треба да го разбираме.
Во никој случај не би се сложил вработување на неадекватни и не квалификувани.
Кога дипломата му е рангирана пониско, по секој можен дифолт е неквалификуван и неадекватен.
Али сака да вработува свои партиски војници, тотално се сложувам.
приватњак е со негови пари работи и кого сака ќе вработи
Но од друга страна добра порака би пратиле тие фирми кои барем 30 посто од муштериите им се албанци да имаат по некој вработен албанец барем некогош да преведи нешто.
приватни фирми немаат обрврска да праќаат пораки никому, затоа се приватни, за да можат самостојно да работат, секако во согласнот со законот. А ако вие се сметате себеси за ранлива категорија за која треба да се покаже општествена одговорност тоа е веќе друго нешто. Ама сепак мислам дека “квалификувани и кадарни’’ како што викаш дека сте не може да се ранлива категорија Ова “праќање порака’’ е нешто како “духот на рамковниот договор’’ ?
Знам дека е идиотски да се бара о таму квота, приватна фирма што сака ќе вработи, а и во ова голема невработеност сите сакаат прво своите блиски да ги вработат.
епа добро, чим е така супер. еве чим не можете ајде ние да умреме за леб па вие земајте плата.

Најмногу ми пречи тоа што албанецот за вас подифолт е неквалификуван.
не е за мене, за пазарот е , пазарот е далеку попрецизен од некои рамковни/ мајски / тендерски договори.
 
Член од
8 јули 2012
Мислења
91
Поени од реакции
7
зошто ?
Зошто би прибрал неквалификуван работник со сумњива диплома рангирана на 10 место од Шангајска листа, наместо да зеам некој со диплома од подобар универзитет ? Мислам, се слушаш ти уопште ...
a zasto kuro... mislite deka vie ste podobri ,znaete kako ve tretirat nadvor od makedonia ?? odi vo evropa i prasaj gi ke vidis kade si ..tetovsiot i skopskiot univerzitet nadvor se rangirat isto ..makedonska ili pak FYROM
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.277
Поени од реакции
45.681
a zasto kuro... mislite deka vie ste podobri ,znaete kako ve tretirat nadvor od makedonia ?? odi vo evropa i prasaj gi ke vidis kade si ..tetovsiot i skopskiot univerzitet nadvor se rangirat isto ..makedonska ili pak FYROM
абе душиче, ако си напреднал од продавање петарди и фрешери - на компјутер, немој да мислиш дека си мудрец . Листата за рангирање на факултетите е токму странска, значи не е од мене и не е од Македонци правена, странци ве имаат рангирано како недоволно писмени. 15 години место да се образовате на тој факултет по кој пекавте вие си продавате дипломи .
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.298
Поени од реакции
4.680
Кога дипломата му е рангирана пониско, по секој можен дифолт е неквалификуван и неадекватен.

приватњак е со негови пари работи и кого сака ќе вработи

приватни фирми немаат обрврска да праќаат пораки никому, затоа се приватни, за да можат самостојно да работат, секако во согласнот со законот. А ако вие се сметате себеси за ранлива категорија за која треба да се покаже општествена одговорност тоа е веќе друго нешто. Ама сепак мислам дека “квалификувани и кадарни’’ како што викаш дека сте не може да се ранлива категорија Ова “праќање порака’’ е нешто како “духот на рамковниот договор’’ ?

епа добро, чим е така супер. еве чим не можете ајде ние да умреме за леб па вие земајте плата.


не е за мене, за пазарот е , пазарот е далеку попрецизен од некои рамковни/ мајски / тендерски договори.
Имаш право, јасно е дека Т. универзитет не може да се спореди со УКИМ, треба време, треба многу работа.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.277
Поени од реакции
45.681
Имаш право, јасно е дека Т. универзитет не може да се спореди со УКИМ, треба време, треба многу работа.
И што ви викате вие... иако не може да се спореди сепак корисно за соживотот е( т.е извини, праќа убава порака), оваа и така умрена економија да ја докљукаме со некадарни вработени кои ќе придонесат кон развојот на фирмите, па тогаш сигурно некој на Тетовски откако ќе увиди дека студентите му се конкурентни и вработени ќе се свести и ќе почне работи , а...
Не само со УКИМ да се разбереме и Европски и ФОН и Штул котират повисоко од Тетовски, или у превод сите кај што не сте оставени самите себе да се оценувате.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.298
Поени од реакции
4.680
И што ви викате вие... иако не може да се спореди сепак корисно за соживотот е( т.е извини, праќа убава порака), оваа и така умрена економија да ја докљукаме со некадарни вработени кои ќе придонесат кон развојот на фирмите, па тогаш сигурно некој на Тетовски откако ќе увиди дека студентите му се конкурентни и вработени ќе се свести и ќе почне работи , а...
Не само со УКИМ да се разбереме и Европски и ФОН и Штул котират повисоко од Тетовски, или у превод сите кај што не сте оставени самите себе да се оценувате.
Јас можам да напишам само што јас можам да *викам*.
Албанскиот народ не е крив што тетовскиот котира ниско, лично јас сум разочаран, крив е системот и политичарите, па да, индиректно и народот е крив. Нема притисок од народот, и многу наивно од *наша* страна што очекуваме тоа да го прават институциите или политичарите.

Има огромен број на студенти албанци кои студираат по скопските факултети, што ќе велиш за нив?

Инаку супермаркетите, фирмите кои се се занимаваат со продажба, со производство им требаат и работници за кои не е неопходно имање висока школа. Рефлексниот одговор што го даваш демек албанците не се доволно квалификувани барем во овој случај не е адекватен.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Јас можам да напишам само што јас можам да *викам*.
Албанскиот народ не е крив што тетовскиот котира ниско, лично јас сум разочаран, крив е системот и политичарите, па да, индиректно и народот е крив. Нема притисок од народот, и многу наивно од *наша* страна што очекуваме тоа да го прават институциите или политичарите.

Има огромен број на студенти албанци кои студираат по скопските факултети, што ќе велиш за нив?

Инаку супермаркетите, фирмите кои се се занимаваат со продажба, со производство им требаат и работници за кои не е неопходно имање висока школа. Рефлексниот одговор што го даваш демек албанците не се доволно квалификувани барем во овој случај не е адекватен.
Најголем проблем на нашите студенти се студентските домови. Таму каде што албанци се директори, предност за поубави соби имаат албанците, тоа е вистинит факт. Не ме држи за збор но станува збор за студентскиот дом во Драчево кое е само еден пример од многуте.
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
нема врска ни со случајов ни со ниеден друг случај. Баш дека нема врска пред некој ден Али најави дека ќе ве утрапува на работа во каурските фирми за да можете и таму да преживате како бацили . Тоа дека сте све образовани писмени и способни .
Секое мешање на државата во работата, управувањето и политиката на фирмите со приватен капитал, би било не само антиуставно, туку антиевропско и би представувало кршење на основните човекови права согласно македонскиот устав, универзалната декларација за основните човекови права на ОН и eвропската конвенција за човековите права. Државните универзитети кои се финансираат со парите на сите граѓани, имаат автономија и државата не смее да се меша во нивната работа и да наложува кого ќе вработуваат, не пак во приватни фирми кои се отворени со приватни пари на приватници државата смее да се меша кого фирмата да вработи, односно никој не смее да наложи како сопствениците и вработените на фирмите да мислат, размислуваат, каква свест да имаат, како да се изразуваат и со тоа кого да вработат.[DOUBLEPOST=1396384129][/DOUBLEPOST]
Целиот проблем е што самите македонски фирми требаше тоа да го направат.
Си се замислил ли дека сега сме во 21 век?

Дури Хитлер и неговата национал-фашитичката партија не налагале на приватните бизниси кого да вработуваат. Германските фашисти само на евреите и политичките неподобни германски граѓани им забраниле државна работа, но немало закон кој наложувал кого приватните бизниси да вработуваат. http://en.wikipedia.org/wiki/Anti-Jewish_legislation_in_prewar_Nazi_Germany

Сите луѓе во светот се еднакви без разлика на националност, религија и убедување и според меѓународните акти за заштита на човековите права, при вработувањето се гледа само способноста на поединецот во однос на работното место, а не етичката или друга припадност.[DOUBLEPOST=1396385486][/DOUBLEPOST]
Инаку супермаркетите, фирмите кои се се занимаваат со продажба, со производство им требаат и работници за кои не е неопходно имање висока школа. Рефлексниот одговор што го даваш демек албанците не се доволно квалификувани барем во овој случај не е адекватен.
Не знам какви филмови си правиш, но никој не смее да наложи на приватникот кој со свои пари отворил и води свој бизнис како да мисли, размислува и како да се изрази кого да вработи. Загарантирани се правото на слобода на сопствено мислење и идеи, без било какво мешање на јавната власт. Државите можат да наложуваат вработувања во нивните фирми и институции, но не и во правните лица кои државите не ги основале и не се сопственици.
 
Последно уредено:

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.277
Поени од реакции
45.681
Јас можам да напишам само што јас можам да *викам*.
Албанскиот народ не е крив што тетовскиот котира ниско, лично јас сум разочаран, крив е системот и политичарите, па да, индиректно и народот е крив. Нема притисок од народот, и многу наивно од *наша* страна што очекуваме тоа да го прават институциите или политичарите.
тука си грешка, крив е. Крив е зошто е на страната на тие што го водат. Тетовскиот универзитет се одметна од образовниот систем на РМ зошто вие така сакавте, сакавте ваш универзитет, кроен по ваши стандарди, каде што вие ќе бидете главни, ќе покажете колку сте биле угнетени и маргинализирани додека сте учеле под капата на РМ и ќе дојдеше до ренесанса на вашиот угнетен интелект од државата.
Добивте, се исравте, сега крив ви е пазарот и каурите што не ве дружат дека сте со купени дипломи. Мислам, немој сега тука во твојот добро познат космополитско-бит-пазарски фазон да ми обесуваш како “политичарите, системот, масоните се криви’’, кога знаеме кои се тие политичари и кој си ги гласа редовно. Како што им барате закон за знамиња, амнестирање на воени злосторства и банални работи како двојазични табли во Пехчево, можете да им побарате и нешто вакво, од кое ви зависи реалната егзистенција.

Има огромен број на студенти албанци кои студираат по скопските факултети, што ќе велиш за нив?
да има, претпоставувам дека они ги водат тие Албански фирми кои добро работат на пазарот.

Инаку супермаркетите, фирмите кои се се занимаваат со продажба, со производство им требаат и работници за кои не е неопходно имање висока школа.
и што сеа, должни се вас да ве запослат место да запослат некој што на нив им одговара... не те разбирам, што треба сеа, сите да влеземе во колективно мачкање очи за да испаднете квалификувани ли.. што сакаш да кажеш, озбилно

Рефлексниот одговор што го даваш демек албанците не се доволно квалификувани барем во овој случај не е адекватен.
пак ќе ти кажам, не го давам ја тој одговор, тој одговор го дава пазарот кој и покрај тоа што државата и системот ви даваат илјадници поволности во форма неплаќање даноци и неодговарање пред институциите, пак ве испљукува ко партали и ви кажува дека за поише од пиљара и хероин не сте кадарни да работите.
 
Член од
8 јули 2012
Мислења
91
Поени од реакции
7
абе душиче, ако си напреднал од продавање петарди и фрешери - на компјутер, немој да мислиш дека си мудрец . Листата за рангирање на факултетите е токму странска, значи не е од мене и не е од Македонци правена, странци ве имаат рангирано како недоволно писмени. 15 години место да се образовате на тој факултет по кој пекавте вие си продавате дипломи .
eve vi go vasiot patlixhanxhija gledas kakov predsedatel imate ...a mozete da zamislite kakov narod ..
http://www.youtube.com/watch?v=BdtaDwco1X4
 

Kajgana Shop

На врв Bottom