Поправка на тастерот за подигање на стакла

Дискусија во форумот 'Автомобилизам и мотоциклизам' започната од TrendS, 28 февруари 2019.

 1. TrendS

  TrendS Work Smart, Not Hard

  Член од:
  14 декември 2018
  Мислења:
  21
  Допаѓања:
  32
  Имав проблем со тастерот за отварање/затварање на прозор (некогаш функционираше -едвај стискајки го со сета сила, на крај потполно откажа).

  Се одлучив самиот да го поправам, бидејќи се работи за доста ретка кола и не можев да најдам соодветен од некоја растурена кола или пак нов.

  Доколку имате ваков проблем решението е едноставно и целосно успешно.

  Се што ви е потребно е секако барем основно познавање на електроника и секако работа со леткум. Потребен ви е леткум (по можност леткум станица со подесување на температура), секако калај, вакум пумпичка, мал прав штрафцигер, пожелна е пинцета и шмиргла (мокра).

  Извадете го проблематичниот тастер од тастатура (конектор од инсталација и пластики во кола) и дома на работа (целиот процес трае околу половина час).
  [​IMG]
  Внимателно одлемете ги пиновите од плочката (употребувајки леткум и вакум пумпа) и извадете ја за да го ослободите тастерот за понатамошно расклопување.
  [​IMG]

  [​IMG]

  Откако плочката е на страна со прав штрафцигер внимателно откачете ги пластичните жлебови и отворете го тастерот
  [​IMG]

  [​IMG]

  Можете да приметите бакарни полуги со контактни папучи. Се работи за четри контакти од лево и четри од десно (спуштање, подигање).
  [​IMG]

  Внимателно повлечете ја полугата кон вас со тоа што ќе ја ослободите за да можете да пристапите до сите контакти.
  [​IMG]
  Можете да приметите дека е настаната оксидација на бакарните контакти која што е и причината за лош контакт.

  Употребете мокра шмиргла и изшмирглајте ги овие контакти се додека не добиете чиста основа.
  [​IMG]
  [​IMG]
  Вратете ги полугите на место и склопете го тастерот. Останува уште само да се залеми плочката. Поставете ја во правилна позиција и проверете дали е убаво легната на пластиката.
  [​IMG]
  Залемете и тоа е се.
  [​IMG]

  Се надевам дека со споделувањето на моето искуство ќе помогнам на некого.
   
  На Јаневски, Кеплер, krkac и уште 4 други им се допаѓа ова.
 2. SpiderWeb

  SpiderWeb ја заменува титулата под името во вашите мислења.

  Член од:
  12 мај 2008
  Мислења:
  589
  Допаѓања:
  547
  А ако е скината сајлата? :)
   
 3. TrendS

  TrendS Work Smart, Not Hard

  Член од:
  14 декември 2018
  Мислења:
  21
  Допаѓања:
  32
  Не сум имал до сега проблем со механизмот :) Дај боже и да немам. Ако имаш некое искуство сподели
   
 4. SpiderWeb

  SpiderWeb ја заменува титулата под името во вашите мислења.

  Член од:
  12 мај 2008
  Мислења:
  589
  Допаѓања:
  547
  Имам, непријатно. Немаше дел, одвај најдов. Држачот што стои под стаклото и што го крева горе-долу. Цело стакло падна во вратата, морав со штрафцигер да го фатам, како порано на заставите :) И ако не ја намоташ сајлата на макарата правилно, ќе кочи и ќе крцка при кревање-спуштање
   
 5. Knoppix

  Knoppix El Patrón

  Член од:
  16 април 2012
  Мислења:
  626
  Допаѓања:
  1.755
  Кај мене на 3 прозори беше скината. Мислам дека беше 2000 ден. од прозор.
   

Сподели преку: