Попис 2021

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.597
Поени од реакции
34.791
За што финансирање?
:facepalm:...аман бе Марчело како да имаш седум годинки,
цитирам:
Колку чини Пописот 2021?
,,...Според Законот за Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021 година, средствата потребни за финансирање на Пописот изнесуваат 522.721.000 денари....,,
 
Последно уредено:
Член од
9 октомври 2012
Мислења
763
Поени од реакции
1.018

Значи во право бил зајко кога кажуваше 600.000 иселени, ете сега си испаднавме 1.8м , точно е се се поклопува
 
Член од
21 декември 2018
Мислења
169
Поени од реакции
75
Факти.

Типичен македонски дијаспорен феномен, заборавање на сопствените корени у прва прилика при напуштање на државата. Најчесто се најголеми интернет патриоти, денар немаат инвестирано у сопствената држава ама ќе ти кажува за кого треба да гласаш на изборите, кои се педери и предавници, а кои не се.

Нашата дијаспора и дијаспората на другиот етникум нема ни потреба да се спореди.

Цела западна Македонија живее од парите направени во лето во период кога доаѓа дијаспората од другиот етникум и истура милиони евра у рок од три месеци, градат куќи, згради за фамилиите и роднините тука, отвараат дуќани и инвестираат во бизнисите на роднините, па после се чудите како возат најскапи коли у најсиромашна држава у Европа.

За разлика од нив, нашата дијаспора доаѓа еднаш у 15 години или воопшто не доаѓа, патриоти се осеќаат само по свадби уз литар ракија, додека роднините им живеат мизерно и под кирии, они купуваат автомобили у странски држави по петцифрен број илјади евра само за да ги сликаат, да не зборувам за отварање на мали бизниси или потпомагање на истите на сопствените роднини.

Да не навлагам во работи кои се однесуваат за нивните национални интереси, да има потреба ќе се нацртаат на граница у рок од 48 часа, а нашите ни до амбасада у државата у која што живеат нема да отиднат.
podoboro vo zimbave da investira nego ovde ,ehe kolku luge probale da investiraat ama djabe
 
J

joli1

Гостин
kurtone da sakav da se zamaram so tebe ke ti napisev poveke od nekolku zbora... ti si premnogu glup i politicki nepismen za da ti se objasnuva bilo sto. zatoa kuso i jasno ti si samo obicen KURTON sto zamara so gluposti. idi prosetaj sega malku da te fati vozduh i sonce mocko eden.
Хаха, кенгур.

Ти сакаш да се замараш, ама не можеш да склопиш аргументи па се користиш со ad hominem напади. Тоа е целата работа, се гледа колку пиздиш у себе, хаха. За жалење си ептен.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.934
Поени од реакции
17.648
Факти.

Типичен македонски дијаспорен феномен, заборавање на сопствените корени у прва прилика при напуштање на државата. Најчесто се најголеми интернет патриоти, денар немаат инвестирано у сопствената држава ама ќе ти кажува за кого треба да гласаш на изборите, кои се педери и предавници, а кои не се.

Нашата дијаспора и дијаспората на другиот етникум нема ни потреба да се спореди.

Цела западна Македонија живее од парите направени во лето во период кога доаѓа дијаспората од другиот етникум и истура милиони евра у рок од три месеци, градат куќи, згради за фамилиите и роднините тука, отвараат дуќани и инвестираат во бизнисите на роднините, па после се чудите како возат најскапи коли у најсиромашна држава у Европа.

За разлика од нив, нашата дијаспора доаѓа еднаш у 15 години или воопшто не доаѓа, патриоти се осеќаат само по свадби уз литар ракија, додека роднините им живеат мизерно и под кирии, они купуваат автомобили у странски држави по петцифрен број илјади евра само за да ги сликаат, да не зборувам за отварање на мали бизниси или потпомагање на истите на сопствените роднини.

Да не навлагам во работи кои се однесуваат за нивните национални интереси, да има потреба ќе се нацртаат на граница у рок од 48 часа, а нашите ни до амбасада у државата у која што живеат нема да отиднат.
Што ти е крива дијаспората за пописот. За менталитетот тоа не навлегувам, се согласувам делумно но Македонците како народ се лесно променливи и голем дел се обични ветрушки и тикви без корен ама и за тоа не сакам да дебатирам оти една иста екипа што ти се смее тебе иде и не можам да дебатирам со 10 души. Ама во глобала за дијаспората од Австралија поготово иам ок мислење, луѓето постојано помагаат со донации, зошто сум во контакт со многу млади од таму и го знам тоа, каде и да слушнат дека треба помош пуштаат пари а за мене да помогнеш на болен човек е најголемо хумано дело и за темава да помогнеш на болен брат Македонец тоа е најголем патриотизам. Пописот се знае како требаше, масовен бојкот ама за тоа треба муда а не леле ќе не казнат, Левица вика бојкотирај овие ама ако не казнат кој ќе ги плати казните, маме ви ебам да викале така јатаците на комитите, еј кај ќе живееме ако аскерот ни ја запали куќата, каде ќе сме биле сега ама ајде и тоа е така од моја страна гледано. Учествуваме во наместени утакмици и после друг ни е крив. Ама ајде ти си имаш други ставови.
 
Последно уредено:
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.893
Поени од реакции
7.569
:facepalm:...аман бе Марчело како да имаш седум годинки,
Абе ајде се испокрадоа политичариве, се изнапикаа луѓе администрација од кој има и такви клати врата земај плата па сега проблем било финансирање попис.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.597
Поени од реакции
34.791
Абе ајде се испокрадоа политичариве, се изнапикаа луѓе администрација од кој има и такви клати врата земај плата па сега проблем било финансирање попис.
...ние ги изгласавме, не се тие криви, за да се искорени овие девијации треба промени или нови закони, дадени преголеми права на владејачката машина ќе се скрати само со закон за одземање и ограничување на можност на самоволие што го имаат сега во претек,
 
Член од
25 февруари 2020
Мислења
196
Поени од реакции
174
podoboro vo zimbave da investira nego ovde ,ehe kolku luge probale da investiraat ama djabe

100% Во право си во ова проколнатово колнето проклетие воздухх да не вдишеш не па друго...
Живее 1% тие во оделата политичари,адвокати и неколку бизнисмени,
пример во секој помал град има по неколку и сите ги знаат, таму си се мини богови, полиција,судии све држат и во СК е исто само поголемо
и малце потешко се дознава.

ОВА Е СЛИКА ЗА ПРОКЛЕТИЕВО ТУКА ОВОЈ БЕРМУДСКИ ТРИАГОЛНИК
3А 700 КИЛОГРАМИ КОКАИН АКТЕРКАТА СИЛВИЈА СТОЈАНОВСКА
ДОБИ 3,5 ГОДИНИ ЗАТВОР
Нејзиниот бил подобар дури и од на Пабло адвокатот

Да те уништи сака проклетиево
3 години затвор дека украл 150 ќебапи.
18 месеци затвор за 10 украдени тегли ајвар
На овие фрижидерите им биле за кречење, мртви гладни и види
 
J

joli1

Гостин
Што ти е крива дијаспората за пописот. За менталитетот тоа не навлегувам, се согласувам делумно но Македонците како народ се лесно променливи и голем дел се обични ветрушки и тикви без корен ама и за тоа не сакам да дебатирам оти една иста екипа што ти се смее тебе иде и не можам да дебатирам со 10 души. Ама во глобала за дијаспората од Австралија поготово иам ок мислење, луѓето постојано помагаат со донации, зошто сум во контакт со многу млади од таму и го знам тоа, каде и да слушнат дека треба помош пуштаат пари а за мене да помогнеш на болен човек е најголемо хумано дело и за темава да помогнеш на болен брат Македонец тоа е најголем патриотизам. Пописот се знае како требаше, масовен бојкот ама за тоа треба муда а не леле ќе не казнат, Левица вика бојкотирај овие ама ако не казнат кој ќе ги плати казните, маме ви ебам да викале така јатаците на комитите, еј кај ќе живееме ако аскерот ни ја запали куќата, каде ќе сме биле сега ама ајде и тоа е така од моја страна гледано. Учествуваме во наместени утакмици и после друг ни е крив. Ама ајде ти си имаш други ставови.
Илија, моабетот е малку подруг.

Факт е дека не можеш да ја споредиш нашата дијаспора со нивната дијаспора, у секој сегмент нашата дијаспора е понезаинтересирана, поотуѓена и попасивна за разлика од дијаспората од другиот етникум. Тоа и ми беше целиот моабет.

Зборуваме за дијаспора која што вадеше бугарски пасоши на велико, дијаспора која што тврдеше дека сопствените предци им се бугари се со цел да му ја киднат од тука, дијаспора која што направи бугарите да тврдат дека во Македонија живеат огромен број на бугари (нешто што не е точно). Нормално, не е цела наша дијаспора таква, постојат луѓе кои што не си ги заборавиле корените, кои што побргу би се убиле него што би кажале дека они и нивните предци се бугари, луѓе кои што се родени у други држави и слично.

Мојот став за пописот е јасен, иако од една страна ми е мило, од друга страна па ми е и криво што пак испаднав во право. Објаснив уште у моите први постови у темава дека пописот ќе пројде у секој случај, Левица нема способност и финансии да го натера народот да не излегува на попис, поготово кога најголемите македонски партии го повикуваат народот на попишување. На крај мнозинството народ се попиша, освен луѓе од одредени населби (на пример Аеродром каде што според мене моментално доминира Левица) и партиски членови на Левица од другите градови кои што не се попишаа. Процентот на непопишани македонци ќе припадне на албанците.

Еве јас лично, од 50 луѓе кои што ги знам и се гледам на дневна база, 49 се имаат попишано, а тој 1 е симпатизер и член на Левица у градот кај што живеам. За мене останува мислењето дека потегот на Левица да го бојкотира пописот наместо да повика на масовно попишување беше и е погрешен.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.934
Поени од реакции
17.648
Илија, моабетот е малку подруг.

Факт е дека не можеш да ја споредиш нашата дијаспора со нивната дијаспора, у секој сегмент нашата дијаспора е понезаинтересирана, поотуѓена и попасивна за разлика од дијаспората од другиот етникум. Тоа и ми беше целиот моабет.

Зборуваме за дијаспора која што вадеше бугарски пасоши на велико, дијаспора која што тврдеше дека сопствените предци им се бугари се со цел да му ја киднат од тука, дијаспора која што направи бугарите да тврдат дека во Македонија живеат огромен број на бугари (нешто што не е точно). Нормално, не е цела наша дијаспора таква, постојат луѓе кои што не си ги заборавиле корените, кои што побргу би се убиле него што би кажале дека они и нивните предци се бугари, луѓе кои што се родени у други држави и слично.

Мојот став за пописот е јасен, иако од една страна ми е мило, од друга страна па ми е и криво што пак испаднав во право. Објаснив уште у моите први постови у темава дека пописот ќе пројде у секој случај, Левица нема способност и финансии да го натера народот да не излегува на попис, поготово кога најголемите македонски партии го повикуваат народот на попишување. На крај мнозинството народ се попиша, освен луѓе од одредени населби (на пример Аеродром каде што според мене моментално доминира Левица) и партиски членови на Левица од другите градови кои што не се попишаа. Процентот на непопишани македонци ќе припадне на албанците.

Еве јас лично, од 50 луѓе кои што ги знам и се гледам на дневна база, 49 се имаат попишано, а тој 1 е симпатизер и член на Левица у градот кај што живеам. За мене останува мислењето дека потегот на Левица да го бојкотира пописот наместо да повика на масовно попишување беше и е погрешен.
Значи не е потегот на дпмне погрешен а на Левица е?
Нема што да дискутираме натаму за ова. Еве сеа за првава тема ќе ти кажам нешто, Албанците не бугарски(зошто ги има многу што извадиле, нормално кој бил итар и извадил) туку било каков ќе извадат па дури и еден што ни на сон не би го помислил само како и што некој имаат направено затоа што сепак тој е подобар од косовскиот. Сета работа е во самосвеста, ако јас сега иам романски пасош дали значи дека сум ги предал Власите и сум рекол дека Власите се Романци?
Испаднала таква можност, сме стапиле во контакт со некој луѓе(стариот де ама поентата е битна) и еве денеска го имам и јас, самосвеста ми е пак таа, Власите се Власи и нема да се Романци и си ја почитувам традицијата. Албанците гледам ги познаваш убаво по то што цело време ги споредуваш но ако ги познаваш убаво ќе знаеш дека тие се би направиле за да дојдат до целта, го слават македонскиот пасош надвор затоа што вреди повеќе од другите два, ја мразат Македонија но го користат зошто не мислат како тебе и сите да го користат некој од другите два и со тоа да намалат на важност, затоа што се идеалисти ама не се будали и не маваат како нас со глава у ѕид. Не ти вреди овој муабет за дијаспората иако пак се согласувам делумно во тоа дека Македпнците многу лесно се откажуваа, и не водат некоја сметка за своето, не преку тоа со пасошите туку општо во животот, најголем пример е конликтот во 2001, едноставно тоа е менталитетот на народот, нормално чест на исклучоци.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.597
Поени од реакции
34.791
Илија, моабетот е малку подруг.

Факт е дека не можеш да ја споредиш нашата дијаспора со нивната дијаспора, у секој сегмент нашата дијаспора е понезаинтересирана, поотуѓена и попасивна за разлика од дијаспората од другиот етникум. Тоа и ми беше целиот моабет.

Зборуваме за дијаспора која што вадеше бугарски пасоши на велико, дијаспора која што тврдеше дека сопствените предци им се бугари се со цел да му ја киднат од тука, дијаспора која што направи бугарите да тврдат дека во Македонија живеат огромен број на бугари (нешто што не е точно). Нормално, не е цела наша дијаспора таква, постојат луѓе кои што не си ги заборавиле корените, кои што побргу би се убиле него што би кажале дека они и нивните предци се бугари, луѓе кои што се родени у други држави и слично.

Мојот став за пописот е јасен, иако од една страна ми е мило, од друга страна па ми е и криво што пак испаднав во право. Објаснив уште у моите први постови у темава дека пописот ќе пројде у секој случај, Левица нема способност и финансии да го натера народот да не излегува на попис, поготово кога најголемите македонски партии го повикуваат народот на попишување. На крај мнозинството народ се попиша, освен луѓе од одредени населби (на пример Аеродром каде што според мене моментално доминира Левица) и партиски членови на Левица од другите градови кои што не се попишаа. Процентот на непопишани македонци ќе припадне на албанците.

Еве јас лично, од 50 луѓе кои што ги знам и се гледам на дневна база, 49 се имаат попишано, а тој 1 е симпатизер и член на Левица у градот кај што живеам. За мене останува мислењето дека потегот на Левица да го бојкотира пописот наместо да повика на масовно попишување беше и е погрешен.
...човек и да сака да помисли за добрата, неопходната активност -попис 2021, самите тие со своите постапки ни ја навредуваат интелегенцијата,

цитирам :

,,,...Ова се должи на техничките интервенции кои се вршат во софтверот за пописната апликација поради што се диктира и прилагодува темпото на попишување заради санирање на пречките кои доведуваа до успорување на пописната апликација.

Тимот за техничка поддршка на пописните активности работи забрзано на надминување на проблемот и има сериозен прогрес, што значи дека во најбрз можен рок сите попишувачи ќе можат непречено да си ја извршуваат својата работа.

Во исто време, би сакале да ја информираме јавноста дека во последниве денови, веб-страниците на Државниот завод за статистика се под постојани напади и затоа во одредени периоди не се достапни поради заштитите што се користат за спречување на овие напади. Страниците се со највисоко ниво на безбедност, а податоците се заштитени на повеќе нивоа по највисоките ИТ стандарди.

Апелираме до јавноста да има разбирање за овие технички проблеми кои се вообичаени кога станува збор за масовни операции со користење на напредни технологии и повторуваме дека процесот на попишување е во рамки на планираното и очекуваното и тој ќе биде целосно, успешно и крајно професионално завршен до 30 септември...,,

...за да на крај многу домаќинства останат непопишани затоа што НИЕДНАШ не ги посетил попишувач, а институциите кажуваат дека ќе се ,,допишат и попишат според други бази на податоци,, , тогаш кое такво се прави воопшто ЈАВНО попишување, кого да излажат, мачкање очи ли? трошење и лапање пари ли?
...не осеќаш длабоко во себе, дека не е ова попис што треба да биде како нормален статистички процес, туку испорака на предизборно ветување кон коалициониот партнер, а нас другите само ни ја вреѓаат интелегенцијата дека ете биднал долго очекуваниот попис?!
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Факти.

Типичен македонски дијаспорен феномен, заборавање на сопствените корени у прва прилика при напуштање на државата. Најчесто се најголеми интернет патриоти, денар немаат инвестирано у сопствената држава ама ќе ти кажува за кого треба да гласаш на изборите, кои се педери и предавници, а кои не се.

Нашата дијаспора и дијаспората на другиот етникум нема ни потреба да се спореди.

Цела западна Македонија живее од парите направени во лето во период кога доаѓа дијаспората од другиот етникум и истура милиони евра у рок од три месеци, градат куќи, згради за фамилиите и роднините тука, отвараат дуќани и инвестираат во бизнисите на роднините, па после се чудите како возат најскапи коли у најсиромашна држава у Европа.

За разлика од нив, нашата дијаспора доаѓа еднаш у 15 години или воопшто не доаѓа, патриоти се осеќаат само по свадби уз литар ракија, додека роднините им живеат мизерно и под кирии, они ку

Типичен македонски дијаспорен феномен, заборавање на сопствените корени у прва приликакупуваат автомобили у странски држави по петцифрен број илјади евра само за да ги сликаат, да не зборувам за отварање на мали бизниси или потпомагање на истите на сопствените роднини.

Да не навлагам во работи кои се однесуваат за нивните национални интереси, да има потреба ќе се нацртаат на граница у рок од 48 часа, а нашите ни до амбасада у државата у која што живеат нема да отиднат.
Абе клетата дијаспора ни е крива за се.Ако не беа тие од дијаспората со вакви пекрасни и чесни политичари,партиски потрчковци и паразити ќе бевме далеку понапред ,ехееее!
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.305
Поени од реакции
22.592
@joli1

Posto si glup ke probam da ti nacrtam...

#1 Mitot deka nivnata dijaspora cesto idela, gradela bla bla bla....


8622 svicarci ja possetile MKD vo 2019. Nad 34K svabi,31K holandzani (ok prepolovi gi ovie, ima dosta turisti od niv), 18K ameri, 13K italjanci, 9K avstralci...


Eve kolku svicarci godisno ja posetuvaa MKD a vidi kolku ke ti se popisat. Site drugi "dijasporski destinacii" se pretezno nasi taka da jasno e koj pocesto se vraka i koj poveke trosi i investira.



#2 Mitot deka dijasporata nisto ne doprinesuvala....

„Според нашите проценки коишто се прават според методологија усогласена со ММФ, износот на овие дознаки, од 2009 година наваму, надминува една милијарда евра годишно, односно изнесува околу 16% од БДП, во просек.“ – посочува Ангеловска-Бежоска.



#3 Nasa dijaspora vs Nivna

Sporedi bilo koj segment... Osven kriminal vo bukvalno sekoj segment ke najdes poistaknati makedonci niz svetot nego sipci. Toa deka nivnata e poagilna, taka ti se cini posto momentalno imas sponski partii na vlast i zaev koj osven kaj niv u svici (prasanje e i tamu dali sega ke go toleriraat) nema muda da se pojavi pred nasite posto znae kako ke pomine.

#4 POPIS...

Treba da sfatis zosto toa se pravi i kako. Ako sakas podatoci za diasporata slobodno javi se u zavod za statistika vo bilo koja drzava i ke ti gi dadat. Popis e javna rabota vo 99% od svetot i sekade graganite imaat uvid vo informaciite vo sprotivno moze i vaka, poiticki, pa eve ke imame pingvini popisani od antartika, makedoci u severna korea i juzen sudan i kaj ti sve ne...
 
S

sim4e

Гостин
Сега ти joli1 ко што самиот викаш погоре, моеш на форумов да јадеш сперма до утре, али мислам дека не ти треба. Доволно се имаш ти наголтано, за неколку поколенија.
Не рече дека ќе јадел сперма туку перма, како кратенка од перманентен бан. Можеби си свесен за ова и јадењево семе е само хомоеротична игра на зборови. Не сум сигурен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom