Попис 2021

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Како е пусто низ државава и Скопје, незнам од кај ви се оптимистичниве прогнози на изнад 2 миљона.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.716
Ne veruvam da sme ispod 2 miliona tuka
Автоматски споено мислење:


Mislam deka im prilicno jasno sve toa, popisov e sarada. Od drugari so rabotat, dovolno im e maticniot broj i avtomatski gi dobivaat podatocite so nas ne interesiraat. Ostatokot od vremeto popolniluvaat raboti kako patuvas na rabota, nemazen/zenet so ne se politicki bitni.
се глупости... како патувам на работа е МЕНЛИВА работа, а и многу други работи... тешки будалаштини, со статистика како патува кој на работа треба да се занимава Превозничкиот бизнис, не државата, сооодветно и за друго
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.805
Абе таман еден, сам, да останам што не се попишува (или потпишува, ко што вика topol pozdrav), пак не би му дал легитимитет на ова попишување на Албанци од цел свет, дури и на тие кои се откажале од државјанство, дури и тие Албанци ги попишуваат.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Како е пусто низ државава и Скопје, незнам од кај ви се оптимистичниве прогнози на изнад 2 миљона.
Ne e optimizam, me zabole kolku sme. Najubavo pola milion. Ama ako sme milion ipol ne mi e logicno da ima tolku glasaci.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.805
На овие со бугарски пасош, од сосема други причини, им е битен бојкотот.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Ne veruvam da sme ispod 2 miliona tuka
Автоматски споено мислење:


Mislam deka im prilicno jasno sve toa, popisov e sarada. Od drugari so rabotat, dovolno im e maticniot broj i avtomatski gi dobivaat podatocite so nas ne interesiraat. Ostatokot od vremeto popolniluvaat raboti kako patuvas na rabota, nemazen/zenet so ne se politicki bitni.
Така си е, мислам дека моментално мк нема повеќе од 1,6 до 1,7 милиони луѓе во неа. Од кој:

Тоа со избирачкиот список ќе се корегира на велико со пописов :D

1 милиони македонци / православни
350-500к албанци / муслимани -реално според мене е 400/420к другото се торбеши и цигани што ќе се пишат албанци.
30-100к цигани
20-30 к срби
20-30к турци
50 к бошњаци
20 к сите останати националности.

60% православни христијани ќе дојде и 40 % муслиманство.

Моја прогноза :D
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.532
Поени од реакции
34.685
1631692574286.png

ова ситуација има и друга опција, еве како ја гледам т.е. еве ја мојата експертиза :cautious:

- според сенките на околните објекти дава до претпоставка дека тајмингот на ова дешаванка се случува навечер во некој рандом осветлен двор, кога попишувачите не се на терен,
- според фотката, семејно прашање на девојчето кое седи на лаптоп, девојчето е премладо да дава инфо на попишувач, ниту па самата може да внесува така податоци на туѓ лаптоп чиј куфер е на маса до самиот лаптоп, а најмалку да биде таа попишувач, а и ниеден попишувач не видов да покрај лаптоп да има маус приклучен и да манипулира со тој, туку само мануелно на тач падот на лаптопот,

1631693795803.png 1631693885374.png

- сите попишувачи имаат беџеви со податоци околу врат и темно сини брендирани маици, а не зелени како дечково и без беџ, плус попишувачите имаат брендирани лаптоп во куфер кој има помалку прегради, темно сино и без ремен за на рамо само со рачки, за разлика од многу поголемата ташна што ја носи на рамо дотичниот, ако се мисли дека е попишувач,

1631694113846.png 1631694247816.png

...заклучок, дечково враќајќи се од Х место повикан да го ѕирне лаптопот на девојчето кое е доста младо и неискусно, највероватно средношколка, а сигурно имала некој проблем при дневната онлај наставата, а дечково на одредено растојание, гледа оти не ја носи маската, во што е нејзиниот проблем!
...прашање кои ги фотнал во заедничкиот двор, братот на девојчето ли или комшијата?
...вакви местенки, лепење, кратење, на реални ситуации е дел што пишав погоре за залажување, хипноза на аудиториум, да се постават работите како што не се во име на некој интерес и директива, искрено мене на прв поглед воопшто не ме излажа фотката, без разлика за кого се работи, фејк трудот ведаш го детектирав и го споделив тука, но со можност да има и друго објаснување!
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.805
Зашто најубаво пола милион да сме?
најубаво е да се попишат сите жители на земјава за да може да функционираат други нешта во државава

не е битно колку сме

сепак, за попис ќе почекаме некои други времиња
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Имаме 320 000+ пензионери, 795 271 активно вработени според новите статистики, 150 141 невработени (којзнае колку од овие се иселени).
187 555 во учебната 2020-2021. Бројка на студенти и деца на предшколска возраст неможев да најдам.
Oвие бројки изнесуваат 1 452 967 ако заокружиме бројка на пензионери на 320 000. Груба проценка е помеѓу 1.6-1.7 милиони.


Ne e optimizam, me zabole kolku sme. Najubavo pola milion. Ama ako sme milion ipol ne mi e logicno da ima tolku glasaci.
Бев на кутии 2016та за да направам услуга на еден пријател од невладина, излезноста во моето избирачко место беше 76-77%. Не гласаа тие што се иселени перманентно и мал процент што никогаш не гласа, но исто така имаше и доста гастрабајтери кој се вратија тој период заради тоа што знаеа дека ќе има народ по градот. Општината според последниот попис има 20 000, гарантирам дека минимум 20% се иселени и доаѓаат 2 пати во годината по 10 дена.

Најмногу излезеност имаа тие избори 1.191.854.
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
...заклучок, дечково враќајќи се од Х место повикан да го ѕирне лаптопот на девојчето кое е доста младо и неискусно, највероватно средношколка, а сигурно имала некој проблем при дневната онлај наставата, а дечково на одредено растојание, гледа оти не ја носи маската, во што е нејзиниот проблем!
...прашање кои ги фотнал во заедничкиот двор, братот на девојчето ли или комшијата?
Го викнале да и го пројде босот на гоуст оф цушима.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.532
Поени од реакции
34.685
Ццц, премногу ЦСи форензички серии в глава удираат.
...ако мислиш за мене, на крај пишав дека може да има и друго објаснување, ама изнесените видливи забелешки не можеш да ми ги побиеш,
 

Kajgana Shop

На врв Bottom