Попис 2021

Член од
26 јануари 2020
Мислења
218
Поени од реакции
232
Колку што памтам, Мицковски на Алфа повика на попис, кој ќе бил легитимен, затоа што имало фингерпринт заштита, или нешто слично.

Ја мислам дека тоа нема везе и таа фингерпринт технологија ќе ја има на избори, а не на попис.

Па кажи, имате ли со вас такви фингерпринт апаратчиња?
Немаат, сега ме затекнаа пред да си влезам дома, ме попишаа, никакво апаратче немаат. Само КН-95 маска на него и тоа е тоа.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
11.781
Поени од реакции
19.234
... општини каде преовладува македонско население, но со посраст на ромскиот етникум, со што се гледа благ пораст во проценката од 2016 година, за разлика од другите градови каде се покажува пад на бројките,

ice_screenshot_20210903-201758.jpeg ice_screenshot_20210905-193243.jpeg ice_screenshot_20210905-185234.jpeg
Квадарци, Неготино, Радовиш,

ice_screenshot_20210905-185053.jpeg ice_screenshot_20210903-201934.jpeg

посебно во Штип и Струмица, каде веќе и самите граѓани имаат проблеми со намноженото ромското население кое се знае за што ќе се декларираат по националност,

... во општините каде доминираат албанскиот етникум (се мисли на градот со околните приспоени села со таа фамозна територијална поделба што го дотолчи македонскиот народ во западниот дел на МКД со се кумановскиот крај) се согледува пораст на населението споредбено со пописот од 2002 година и проценката од 2016 година

ice_screenshot_20210903-201903.jpeg ice_screenshot_20210903-201832.jpeg
Куманово, Тетово,

ice_screenshot_20210903-201230.jpeg ice_screenshot_20210903-202007.jpeg ice_screenshot_20210905-185544.jpeg

Кичево, Дебар, Струга,
 
Последно уредено:

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.454
Поени од реакции
1.994
Колку што памтам, Мицковски на Алфа повика на попис, кој ќе бил легитимен, затоа што имало фингерпринт заштита, или нешто слично.

Ја мислам дека тоа нема везе и таа фингерпринт технологија ќе ја има на избори, а не на попис.

Па кажи, имате ли со вас такви фингерпринт апаратчиња?
Незнам Мицкоски што викал, нема никаков фингерпринт сензор. Попишувањето оди на лаптоп. Доволен е и само еден член на фамилијата (референтно лице) да ги попише сите членови. Тој одговора по закон во случај на погрешни информации.

Денес поминав во 20тина куќи, никој не одби попис. Дури и неколку луѓе ме прашаа дали некој одбил попис. Ќе известувам деновите ако ве интересира каква ќе е ситуацијата.

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.172
Поени од реакции
313
И на дел од ромите им е "наредено" да се попишат како албанци за паричен надоместок


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.758
Поени од реакции
2.350
Во овој попис ќе има:

1. Жители што од крајот на 80-тите и почетокот на 90-тите што се иселиле во Бризбејн, Ванкувер, Волонгонг, Калгари, Мелбурн, Перт, Аделаида, Торонто. И жители во тој период што се иселиле во Берн, Женева, Цирих, Лозана, Виена, Бон, Берлин, Минхен, Хановер, Франкфурт, Келн...

2. Умрени жители од пред 30 и кусур години...

3. И фантомски жители...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
9.925
Поени од реакции
19.795
Незнам Мицкоски што викал, нема никаков фингерпринт сензор. Попишувањето оди на лаптоп. Доволен е и само еден член на фамилијата (референтно лице) да ги попише сите членови. Тој одговора по закон во случај на погрешни информации.

Денес поминав во 20тина куќи, никој не одби попис. Дури и неколку луѓе ме прашаа дали некој одбил попис. Ќе известувам деновите ако ве интересира каква ќе е ситуацијата.

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
Хахахахахахаха, какви погрешни информации кога податоците од пописот (листите) ќе одат курбан кратко време по завршувањето.
Ќе остане само статистиката, а не и кој што изјавил.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
4.166
Поени од реакции
11.899
Јас ќе им отворам, и има баш сочно да ги отерам у три лепе... Личната карта не ми е сменета, на стара адреса ми е, а и да е сменета, небитно. Секој кој си ја мрази државата ќе учествува на пописов.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
11.781
Поени од реакции
19.234
Општини на град Скопје вкупно население 506 925 жители,

ice_screenshot_20210905-204615.jpeg ice_screenshot_20210905-204117.jpeg ice_screenshot_20210905-204153.jpeg
Гази Баба, Ѓорче Петров со пораст споредбено 2002 и процека во 2016 год,

ice_screenshot_20210905-204359.jpeg
ice_screenshot_20210905-204346.jpeg ice_screenshot_20210905-204217.jpeg
Сарај, Карпош

посебно се приметува експанзијата на населението во општините Сарај и Гази Баба каде доминира албанскиот етникум, споредбено со проценката на населението извршена во 2016 година споредбено со последниот попис на населението во 2002 год, другите општини не ги наведов тука поради немаше податоци од проценка од 2016 година!
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
1.989
Поени од реакции
3.779
Има некаде да се видат прашањата на сајт или нешо?

Sent from my LG-H872 using Tapatalk
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
11.781
Поени од реакции
19.234
Има некаде да се видат прашањата на сајт или нешо?
ПОПИС 2021 - пописни прашалници се на 8 јазици :

албански и турски јазик

српски и бошњачки (босански) јазик

англиски и ромски (цигански) јазик

македонски и влашки(ароман) јазик
 

Стев

Fallen
Член од
19 декември 2019
Мислења
2.671
Поени од реакции
2.501
Нека не те буни естимацијата, ќе ти кажам одма дека барем 35% од А и од Р се тука само на месец дена. Има повеќе куќи што биле користени две недели и не отворени рестото од годината. Мање више сега со прашалник може да потпишуваат и да злоупотреваат како сакаат, а да не зборам за другите глупости поврзани со законот за државјанство.
Реално, ако си 51% од времето надвор од државата не треба да се броиш. Дури и ако алтернираш две или повеќе држави....без разлика дали си роден или не.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
13.943
Поени од реакции
32.335
https://republika.mk/vesti/makedonija/latas-za-popisot-mochaat-po-nas-od-keramidi/

Еве го партискиот став на ВМРО, директно пренесен од четиникот кој за овој циклус го извадиле од засмрдената расолница каде што беше спикан од 2016-та, со само една цел, плукање по Левица, оваа му е четврта колумна по ред со таа намена.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
833
Поени од реакции
3.268
:LOL:

Прегледај го приврзокот 305996

Што бидна со преку сто илјади потписи што ги собраа против пописот? Во која канта завршија тие?

Шаховскиот велемајстор им направил стапица на СДС со тоа што резултатите од пописот ќе ги споредел со резултатите од локалните избори ( отпечатоци) и ќе го докажел криминалот.

Ако во наредната недела не излезат ДПНЕ против пописот на локални избори за 250 000 гласа ЌЕ СЕ БОРАТ од петни жили. Помеѓу Мите Лимунада и преќутувањето на пописот 250к ќе им биде апсолутната горна граница. 220-230к ќе им биде реалноста.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom