Попис 2021

joli1

contrarian
Член од
3 јули 2019
Мислења
464
Поени од реакции
1.973
Ти имаш желба да играш на наместена утакмица, знаејќи дека не добијаш ништо од тоа фијаско?
Со непојавување со сигурност му ги даваш трите бода на противникот, нели комшо?

Прв и најбитен аргумент е промената во методологијата на пописот. Оние светски стандарди за попис, кај нас веќе не важат. Пандемијата е второстепена причина, а не прва, како што мисли topol pozdrav.
Нововоедената методологија е специјално дизајнирана да се полни бунарот со Албанци.

И јас сум за попис, ама целта на пописот не е да ја напуниш земјава со Албанци од Косово и Албанија, туку стварно да се изброиме.
Која промена, имплементирањето на фингерпринт машина, или?

Не знам, мене ова бојкотирање на пописот ми е исто како што беше бојкотирањето на референдумот.

Ќе биде интересно ако пројде пописот со огромен број на македонско население непопишано, тогаш ќе се чешате кога братучедите ќе бидат не 30% туку 45%.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
1.307
Поени од реакции
4.713
Нема да има таков бојкот како што имаше на референдумот. Не дека некој го и заболе што референдумот е неуспешен туку само може да џафкаме дека не е бил успешен и на тоа ќе остане. Исто и сега дел ќе бојкотира , планираниот процент ќе испадне повисок и никој нема ни го заболе што ќе има делумен бојкот.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
36.692
Поени од реакции
58.186
Има многу тука да се збори, околу методологијата, начинот на кој е донесен законот (без методологијата, која овој пат е накнадно отпосле додадена) и ред други моменти, како што е компатибилноста со европските и светските стандарди.

Сите тие точки, правно изведени, Левица ги има објавено неколку пати. Ако ве интересира, видете си подетално.

Мене лично, највеќе во очи ми падна тоа што, сега, за разлика од пред тоа, оди еден попишувач, наместо двајца и тоа од местото каде што се врши попишувањето. Потоа се враќа со податоци до комисијата.

Веќе еднаш кажав, па ако треба ќе кажам пак, ако не гледате проблем тука, онда све ви е океј ваљда.

Сосема друга работа што Македонец, на овој попис не е народ, туку етничка заедница, али тоа ваљда више никого не тангира.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
10.030
Поени од реакции
13.264
Со непојавување со сигурност му ги даваш трите бода на противникот, нели комшо?
Трите бода ја одамна ги изгубив комшо, више не давам легимитет на наместени утакмици. Ако сакаат да се бламираат бујрум без мене.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
7.883
Поени од реакции
25.592
Со непојавување со сигурност му ги даваш трите бода на противникот, нели комшо?


Која промена, имплементирањето на фингерпринт машина, или?

Не знам, мене ова бојкотирање на пописот ми е исто како што беше бојкотирањето на референдумот.

Ќе биде интересно ако пројде пописот со огромен број на македонско население непопишано, тогаш ќе се чешате кога братучедите ќе бидат не 30% туку 45%.
Кога имало попишување онлајн на дијаспора, и види финтата, таа бројка после влегувала во официјалните резултати. Нигде го нема тоа во Европа. Кај го има тоа, Африм од џамија во Франкфурт да внесува 10 пасоши таму. А настрана тоа што софтверот е правен од бугарска фирма која имала соработка со безбедносните служби на Бугарија, и печена е работата податоците да завршат во рацете на Бугарите. Методологијата ни е уникат. Трето лице може да каже за друго лице национална и верска припадност, лични работи кои се по сопствено убедување.

Ако одреден дел од Македонците сметаат дека тоа е ок ондак нека си се попишат. Баш ќе ми биде мило да ги видам резултатите после. Гомнарска држава како Северна Македонија заслужува таква бројка од 40% шиптaри и 40% северџани.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
825
Поени од реакции
3.242
Кога имало попишување онлајн на дијаспора, и види финтата, таа бројка после влегувала во официјалните резултати. Нигде го нема тоа во Европа. Кај го има тоа, Африм од џамија во Франкфурт да внесува 10 пасоши таму. А настрана тоа што софтверот е правен од бугарска фирма која имала соработка со безбедносните служби на Бугарија, и печена е работата податоците да завршат во рацете на Бугарите. Методологијата ни е уникат. Трето лице може да каже за друго лице национална и верска припадност, лични работи кои се по сопствено убедување.

Ако одреден дел од Македонците сметаат дека тоа е ок ондак нека си се попишат. Баш ќе ми биде мило да ги видам резултатите после. Гомнарска држава како Северна Македонија заслужува таква бројка од 40% шиптaри и 40% северџани.
Абе они ќе попишувале и деца и личности кои немале сеуште Македонско државјанство али имале право на истото. Исто така и личности кои имале државјанство али се откажале од истото ( мораат зошто во некој држави не дозволуваат двојно или тројно државјанство). Целта на сето ова е да излезат шиптaри 30-35%, Македонци 50-55% и остатокот малцинства и со тоа официјално државата ќе биде на раб на немање на мнозински народ и ќе биде збирштина на етникуми. Со 200-220к гласови на избори од кој бог знае колку се лажни они ќе станат 1:1 наспрема 800к гласови. Ова е лудило. Да сум претседател на партија и да сум добил подршка од 300к+ гласови и да делам 50/50 ( а во пракса е повеќе накај 30/70) влада со некој што освоил 100к гласови. Тоа само болен ум може да го направи.

Шиптaрите исто така со напумпаните бројки во Западна Македонија ќе бараат поголем дел од буџетот да иде за "градинки", итн ... и ќе продолжат уште толку да не цицаат.
 
Последно уредено:

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
36.692
Поени од реакции
58.186
Ако не отвориш врата - нема казна.
Казна има ако отвориш, ги примиш и одбиеш да се попишеш.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.693
Поени од реакции
2.786
Јас се уште не знам дали да се пошишам. Да бев македонец немаше да се потпишам,но јас сум црногорец и моето попишување би било корисно за мојата етничка заедница. Сега прашањето е следно: Дали да и помогнам на Македонија или на мојата етничка заедница?
И во ЏрнаГора истата ситуација е како овде значи им даваш предност на шипоине

Sent from my SM-N986U using Tapatalk
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
36.692
Поени од реакции
58.186
Првите 6 куќи се веќе попишани кај мене. Попишувањето на моја препорака го извршував во дворовите. Вонглавно сите куќи во мојот реон се со двор, па не би требало да имам проблеми со тоа. За сега без никакви проблеми освен со рердираната програма која губи конекција со серверот.

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
Колку што памтам, Мицковски на Алфа повика на попис, кој ќе бил легитимен, затоа што имало фингерпринт заштита, или нешто слично.

Ја мислам дека тоа нема везе и таа фингерпринт технологија ќе ја има на избори, а не на попис.

Па кажи, имате ли со вас такви фингерпринт апаратчиња?
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
825
Поени од реакции
3.242
Ако не отвориш врата - нема казна.
Казна има ако отвориш, ги примиш и одбиеш да се попишеш.
И да им отвориш нема да има, зошто нема службено лице таму одма да ти пише казна ќе треба да иде пред суд. Таму е мој збор против негов. Единствено ако си доволно глуп да му речеш ок влези, повели документи запиши матичен број. И тогаш да му речеш "Е јас не се потпишувам".

И повторно пак ќе треба да се оди на суд. Додека да ти стигне таа казна може години да поминат, до тогаш ако не се сменила влада па да ги поништи казните ќе имаш далеку поголеми проблеми од тоа дека треба да платиш 300 евра казна.

Да нема грешка учеството на овој потпис е негово легитимирање и со тоа поставување на сцената за да бидеме во друштво со сиријците. Избеглици по европа или под брутална кантонска окупација од нашите соседи. Чим Македонскиот народ се востанови дека не е чисто мнозинство и столб на државата, тоа е тоа, ѓаволот ќе ја однесе шегата.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
36.692
Поени од реакции
58.186
ова:
Албанскиот политички блок во 2011 го бојкотираше пописот, затоа што бараа попишување на отсутни лица, спротивно на Еуростат. Во една од бомбите на Ел Чека, Ахмети вели дека ќе ги "изгубат фотелјите ако се дознае реалната бројка".
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
13.646
Поени од реакции
27.601
Срамната улога на вмро во ова предавство треба да биде запишана, запамтена и треба да си бидат соодветно наградени на предстојните избори.
Исто како и за референдумот, и сега мудро си се кријат позади незадоволството на народот и што е најсмешно, на крај, кога ќе има прес на кој ќе го пукаат шампањацот Заев и Груби за новите проценти, пак ќе они бидат посочени дека го саботирале процесот и дека била поразена нивната ретроградна, националистичка политика со успешниот попис.

Веројатно е да имаат и они исто прес на кој нема да ги признаат резултатите, а веќе сабајлето ќе се збори за цените на малините.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
11.747
Поени од реакции
19.186
... еве една споредба, податоци од последен попис на број на жители од 2002 година и проценка од 2016 година, ќе ги поделам градовите според присуство на доминантно етничко население, онака паушал,

... во сите овие подолу наведени општини, се мисли градот и околината имаме намалување на популацијата споредбено со податоци од 2016 година, на македонско доминантно население.

ice_screenshot_20210903-201314.jpeg ice_screenshot_20210905-183513.jpeg ice_screenshot_20210903-201722.jpeg
Битола, Прилеп, Охрид

ice_screenshot_20210903-201553.jpeg ice_screenshot_20210903-201631.jpeg ice_screenshot_20210903-201449.jpeg
Ресен, Гевгелија, Берово,

ice_screenshot_20210905-190641.jpeg ice_screenshot_20210905-183550.jpeg ice_screenshot_20210905-185742.jpeg
Крушево, Велес, Демир Капија,

ice_screenshot_20210905-185020.jpeg ice_screenshot_20210905-185125.jpeg ice_screenshot_20210905-185159.jpeg
Делчево, Крива Паланка, Свети Николе,

ice_screenshot_20210905-185308.jpeg ice_screenshot_20210905-185406.jpeg ice_screenshot_20210905-192202.jpeg
Валандово, Стар Дојран, Кочани,

ice_screenshot_20210905-185442.jpeg ice_screenshot_20210905-185636.jpeg ice_screenshot_20210905-185713.jpeg
Богданци, Македонски Брод, Демир Хисар,

ice_screenshot_20210905-190920.jpeg ice_screenshot_20210905-192135.jpeg
Виница, Кратово
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom