Попис 2021

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.420
Поени од реакции
4.249
Оу сори, не знаев за ова преименување, сега инстантно животот ми стана малце помалку неподнослив.
Иста приказна. Кога нешо шипо увек не знам, не сум видел, не сум од тука. Заради ова глумење сте целосни лажговци
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Не, искрено, само јас ли ја приметувам виктимизацијава кај Македонците?
Точно е тоа, ама тоа е крајна форма на очај....ние сма импотентна нација. Може стварно треба некој да не жали, иако би сакал повеќе да бидеме осудуваната страна. Би бил среќен да си у право ти и твоиве две три другарчиња на темиве, ама за жал на нас не е така.
 
Член од
30 март 2021
Мислења
78
Поени од реакции
83
Помини ја таа книга до крај и ќе видиш колку има родени во странство, ги имаш поделено по општини, држава на престој.

Има 5187 деца родени во странство во 2019 година, по општини:

Гостивар: 558 родени
Струга: 353
Тетово: 351
Куманово: 285
Врапчиште: 233
Кичево: 224
Боговиње: 197
Желино: 191
Липково: 163
Струмица: 137
Маврово: 127
Сарај: 115
Радовиш: 109
Теарце: 100
Шуто Ор. : 100
Чаир: 99
Дебар: 98
Брвеница: 96

Како успеа да пресметаш дека во странство се раѓаат 2000 албански деца и 3000 македонски?
Во Струмица и Радовиш најмногу иселени има меѓу турците/ромите, ете нека се македонци, како успеа да стигнеш до бројка од 3000?
Спушти ја малце топката не претерувај.


За тоа што викаш дека имало 6500 родени албанци по припадност на татко, само кај ромите и албанците има таква голема разлика на родените по етничка припадност од мајка и татко, тоа е заради поголемиот број на вонбрачни деца кај овие две заедници.
Cekaj cekaj, kako prvo pak mi zboris so novorodeni vo stranstvo sto e irilevantno, znaci vo stranstvo tie sto se ragjaat ne e bitno. Nie zboruvame za tie sto se vo makedonia, tie ne interesiraat za da znaeme kolku ziteli ima vo Makedonia!
Vo 2019 vo makedonia ima samo 6600 novorodeni albanci od strana na tatkoto, znaci toa e realnost! I 9970 makedonci od strana na tatkoto.

A za makedonci vo stranstvo , pak ke kazam mnogu ne se prijavuvaat, no bidejki ti znaes togas presmetaj mi i kazi mi kolku makedonci se ragjat vo stranstvo a kolku albanci ? Ako ne se 2000 albancite kazi mi kolku. I sto mi zboris za romite vo strumica, tie sto se romi se prijaveni kako romi ne kako makedonci, i da se popisat makedonci vo POPISOT, vo novorodenite se registrirani kako romi bez razlika dali se novorodeni vo makedonia ili vo stranstvo! Tie istite romi sto bile popiseni kako makedonci vo 2002 , ovaa godina moze ke se popisat kako romi, ili pa kako turci ili pa albanci od kaj znaes! Obicno i torbesite se prijaveni kako ostanati ili druga nacionalnost a ne kako makedonci ! Znaci mozno e od novorodenite vo stranstvo i vo makedonia torbesite da se registrirani kako albanci ili romi ili turci, ili ostanati !
Eve presmetaj gi ovie i kazi mi kolku ima vo stranstvo od albanci
Гостивар: 558 родени
Струга: 353
Тетово: 351
Куманово: 285
Врапчиште: 233
Кичево: 224
Боговиње: 197
Желино: 191
Липково: 163
Сарај: 115
Теарце: 100
Шуто Ор. : 100
Чаир: 99
Дебар: 98
Брвеница: 96
I smetaj deka vo nekoi opstini kako kumanovo , tetovo itn. Ne se samo albanci !
A ako novorodeni albanci ima 2000 (ili 2500 neka se) vo stranstvo , spored natalitetot na albancite toa znaci deka ima iseleno 100.000-125.000 albanci .
No toa e presmetano na visok fertilitet od 2%
Ako presmetam na 1,5% - 1,6% (sto sepak e visok) togas brojkata e nad 160.000 albanci koi ziveat vo stranstvo!
I koga ke vides na krajot pak ke dojde do 350.000 vo makedonia .

2002 509.000 albanci
od koi realni 460.000 -480.000??
Epa presmetaj 480.000 + 60.000 priroden prirast minus 150 000 sto se vo stranstvo(spored novorodenite) moze da ima i mnogu poveke koj znae i eve ti kolku albanci ima vo mk!
Автоматски споено мислење:

ДА те надополнам, колку од тие 220 000-250 000 гласачи албанци се реално у мк, пошто секако десетина илјади се пикнати гласачки ливчиња од ДУИ претежно.
Pa da toa i go napisav, znaci ne se znae kolku od tie glasaci se realni. I e mnogu sto napisav 250 000!
 
Последно уредено:
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Тоа беше за референдумот и ти кажувам дека е планирано од самите македонци кои контролираат све во државата.

Во гласачко место во Пробиштип, од 216 регистрирани гласачи, 200 гласале, ни во Северна Кореја нема вака.

Не е кражба, измама, злоупотреба само тоа што се гледа со голо око и што се открива, македонскиот е совршен бидејќи позади него стои самата власт со сите свои апарати.
Хмм може линк од ова ?

На едни избори бев од една невладина на кутии зашто сакав да видам што се случува, а и му фалеа луѓе на другарот во невладина. 77% беше излезеноста на гласачкото место. Не гласаа само иселените пермаменто што не се вратија за изборите и оние 4-5% што никогаш не гласаат. Гласаа огромен број и иселени што си дојдоа затоа што изборите беа декември и со каталочкиот божиќ и нова година си зеле цел месец. Немора ти да ми објаснуваш дека Македонци не се иселени, знам кај ми се другарите што веќе оваа година поднесоа за германски пасош па глеам бива те со бројки удри математика колку време треба да си во Германија за да земеш пасош.

Во македонски етничка чиста средина ДУИ и ДПА имаа гласови :icon_lol:
Кај вас гарант ги поништуваат ваквите листиња каде некој албанец од инат гласа за ДПМНЕ и други македонски партии :icon_lol:
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.074
Поени од реакции
3.225
Хмм може линк од ова ?

На едни избори бев од една невладина на кутии зашто сакав да видам што се случува, а и му фалеа луѓе на другарот во невладина. 77% беше излезеноста на гласачкото место. Не гласаа само иселените пермаменто што не се вратија за изборите и оние 4-5% што никогаш не гласаат. Гласаа огромен број и иселени што си дојдоа затоа што изборите беа декември и со каталочкиот божиќ и нова година си зеле цел месец. Немора ти да ми објаснуваш дека Македонци не се иселени, знам кај ми се другарите што веќе оваа година поднесоа за германски пасош па глеам бива те со бројки удри математика колку време треба да си во Германија за да земеш пасош.

Во македонски етничка чиста средина ДУИ и ДПА имаа гласови :icon_lol:
Кај вас гарант ги поништуваат ваквите листиња каде некој албанец од инат гласа за ДПМНЕ и други македонски партии :icon_lol:
Точно е тоа дека имало 200 излезени, ама од 219 беа:kuracc:, он малку грешно запамтил.

Работата е што ако имало нерегуларности ќе знаеле од локалниот штаб и имаше еден по еден да ги водат да кажуваат како ВМРО крадело гласови, се сеќавате како носеа од Косово сведоци за да ги наштимаат резултатите.

Баш ќе проверам кое место беше и ќе ставам линк.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.130
Поени од реакции
4.823
Хмм може линк од ова ?

На едни избори бев од една невладина на кутии зашто сакав да видам што се случува, а и му фалеа луѓе на другарот во невладина. 77% беше излезеноста на гласачкото место. Не гласаа само иселените пермаменто што не се вратија за изборите и оние 4-5% што никогаш не гласаат. Гласаа огромен број и иселени што си дојдоа затоа што изборите беа декември и со каталочкиот божиќ и нова година си зеле цел месец. Немора ти да ми објаснуваш дека Македонци не се иселени, знам кај ми се другарите што веќе оваа година поднесоа за германски пасош па глеам бива те со бројки удри математика колку време треба да си во Германија за да земеш пасош.

Во македонски етничка чиста средина ДУИ и ДПА имаа гласови :icon_lol:
Кај вас гарант ги поништуваат ваквите листиња каде некој албанец од инат гласа за ДПМНЕ и други македонски партии :icon_lol:
Знаеш дека многу граѓани живеат во адреса поинаква од таа на лична карта, па треба да патуваат до гласачко место.
Во избирачкиот список има и по некој умрен.
Сите иселени лица исто така се во избирачкиот список, и затоа во албанските средини излезноста е 40%.
Некој можеби е на смртна постела.
Некој е изнервиран.

Ама кога гледаш од 219 (не 216) регистрирани да излезат 200, чудно нели.

 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Знаеш дека многу граѓани живеат во адреса поинаква од таа на лична карта.
Во избирачкиот список има и по некој умрен.
Сите иселени лица исто така се во избирачкиот список, и затоа во албанските средини излезноста е 40%.
Некој можеби е на смртна постела.
Некој е изнервиран.

Ама кога гледаш од 219 (не 216) регистрирани да излезат 200, чудно нели.

Не ме чуди. Во градов имаше 82-83% излезеност на некој избирачки места и полнење кутии ти гарантирам дека немаше. На ниво на општина излезноста беше 78,48. Дури имаше и од УСА некој што беа дојдени. Источна Македонија ти е спефицична, народ си доаѓа за избори од странство пошто знаат дека повеќето ќе си дојдат. Цела манифестација е за некој градови. Беровци гласаат од сабајле и веќе во 10 седнуваат да пијат по кафаните освен оние што се партиски ангажирани. Една недела пред избори неможеш да најдеш место во кафана или кафич.

Градовите се полни во следниве периоди: за нова година, велигден, празник специфичен за град кој е преполн - пр. 28ми август Берово и Крива Паланка и за избори.

На избирачкото место што го имаш постирано има 3 гласови за ДПА. ДПА ја преферираат за гласање од инаeт на повеќето места од Источна Македонија. :icon_lol:
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.074
Поени од реакции
3.225
Знаеш дека многу граѓани живеат во адреса поинаква од таа на лична карта.
Во избирачкиот список има и по некој умрен.
Сите иселени лица исто така се во избирачкиот список, и затоа во албанските средини излезноста е 40%.
Некој можеби е на смртна постела.
Некој е изнервиран.

Ама кога гледаш од 216 регистрирани да излезат 200, чудно нели.

Еве цела статистика од тоа избирачко место, инаку тоа место е во селото Стрмош (https://mojotizbor.mk/files/izbiracki-mesta/ie3-probistip.pdf), село одма до градот Пробиштип.

2016201720192020
ВМРО1219510873
СДССМ56915869
Други8Втор круг градонач.Втор круг прецедат.8
Неважечки1512816
Излезеност200198174166
Вкупно гласачи219220208209

Како што можеш да видеш слична ситуација имало и на градоначалничките втор круг (првиот не го најдов), поентата е дека постојано има висока излезност на истокот, додека на западот со полнење на кутии не успеваат 50% да поминат.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Еве цела статистика од тоа избирачко место, инаку тоа место е во селото Стрмош (https://mojotizbor.mk/files/izbiracki-mesta/ie3-probistip.pdf), село одма до градот Пробиштип.

2016201720192020
ВМРО1219510873
СДССМ56915869
Други8Втор круг градонач.Втор круг прецедат.8
Неважечки1512816
Излезеност200198174166
Вкупно гласачи219220208209

Како што можеш да видеш слична ситуација имало и на градоначалничките втор круг (првиот не го најдов), поентата е дека постојано има висока излезност на истокот, додека на западот со полнење на кутии не успеваат 50% да поминат.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.604
Поени од реакции
34.798
... со време да си ги научите прашањата од пописната листа, јас еве едно 15 прашања немам одговор, а да биде бељата поголема нема од каде да ги добијам, па да ги одговорам,
... кој ли ги измисли мора да проверам! :facepalm:
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
... со време да си ги научите прашањата од пописната листа, јас еве едно 15 прашања немам одговор, а да биде бељата поголема нема од каде да ги добијам, па да ги одговорам,
... кој ли ги измисли мора да проверам! :facepalm:
дај линк од прашањата
 

Kajgana Shop

На врв Bottom