Попис 2021

Член од
12 март 2009
Мислења
15.926
Поени од реакции
10.847
..Плус, имаше на прошлите пописи примери на разбојници и крадци кои се претставуваа како попишувачи и идеа кај стари луѓе.

Човек треба да се пази.
па и тие се една врста пописна комисија, праат попис и отпис по станови и подруми
 

Riken

...
Член од
9 декември 2008
Мислења
8.668
Поени од реакции
15.238
Испод 30% ја не признавам.
Сакаш да кажеш дека нема да ги сметате за валидни ако не е така, ништо чудно од ваша страна.
Автоматски споено мислење:

Колку беа попишани како бугари минатиот попис?
Сите македонци со бугарски пасош пак ќе си се пишат македонци.
 

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
11.056
Поени од реакции
14.151
Tie vpodrum ke se popisat? Sala na strana em pogresno vreme em znaeme deka steluvani ke bidat brojkite em ke se popise cela Svajcarija. Taka e koga statistika stanuva politika.
 
Последно уредено:
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.609
Поени од реакции
2.716
Tie vpodrum ke se popisat? Sala na strana em pogresno vreme em znaeme deka steluvani ke bidat brojkite em ke se popise cela Svajcarija. Taka e koga statistika stanuva politika.
Баш поради тоа треба бојкот за пописот и згора на тоа и поради ковид ситуација

Sent from my SM-N986U Samsung 20 Note Ultra 5G using Tapatalk
 
Член од
22 март 2019
Мислења
118
Поени од реакции
259
Треба пописот да биде статистичка операција врз база на која треба да се водат политики за планирање и развој на економија, ова политиканство мора да престане. Правата на албанците се добиени нема да ги укинат и ако се под 20% и тоа е реалноста.

Треба да се види реалната слика колку сме тука што живеат... државјани на Македонија е друга приказна ако се попишат сите ке бидеме 2+ милиони. Половина од роднини и другари веќе не живеат тука со години па и децении и нема што да се попишуват да влегуваат во статистики.

Моја препоставка е дека сме под 1.7 милиони, а албанците не се под 20% поради огромното иселување на истокот ама немам престава колкаво е иселувањето во западниот дел иако сепак мислам дека е помало таму.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.397
Поени од реакции
9.443
Правата на албанците се добиени нема да ги укинат и ако се под 20% и тоа е реалноста.
Нема да се укинат секако, но затоа треба да се „унапредат“, а резултатите од пописот ќе бидат основа за тоа. Треба да се разбере дека „шипптаризацијата“ на државата е флуиден без престан процес кој што е поделен на фази и етапно се одвива, чекор по чекор. Рамковниот договор беше само увертира, ова што сега ни се случува е постепена кулминација на еден проект на кој што сега веќе може јасно да му се видат контурите и обликот кој што полека се формира, и не е толку апстрактен како што ни беше прикажуван пред неколку години од „бањатата интелектуала“, дека се тоа е во нечии глави, плод на имагинација и политиканство.
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Пописов како со референдумот, однапред договорен резултат треба само народот (кобајаги) да потврди. Ако им се погодат бројките ќе биде се во ред ако не ќе го поништат и ќе речат пу-пу не важи и така се додека не си ги остварат намерите за финално разградување на Македонија.

Сите нафта пиеме и од вчера сме па не ни текнува која е позадината на „пописов“.
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.436
Поени од реакции
1.238
Се забранија за се затворија а сега попис ќе правеле ај бе мајката? Една Германија рече не за попис ама нашиве по спреми биле. Ја не ги примам без нехативен пцр тест од 24 часа.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
1.815
Поени од реакции
3.172
На 5000 попишувачи ќе им вбризгаат 10.000 вакцини и ете ти безбеден Попис :)
 
Член од
12 март 2009
Мислења
15.926
Поени од реакции
10.847
Британскиот сој на коронавирус пристигна во Македонија - регистриран првиот случај

сега ќе каже Филипче, ама не било опасно попишување во теренски услови :mad:
За северџанија , косова и Албанија, попишување само со жигосување во чело,како во старите каубојски филмови на ранчовите што ги означуваат говедата..
а има едноставна работа, да се укинат сите дискриминаторски закони за вработување, уписи со етнички квоти и слично, а да се забрани државата да ги рани локалните самоуправи а они си земаат и даноци и се...
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
7.301
Поени од реакции
22.013
Јас ќе бидам во подрум за време на пописот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom