Попис 2021

Член од
9 октомври 2012
Мислења
763
Поени од реакции
1.018
Голем придонес за македонцките работи, срамота ако не сме му овозможиле да се попише, а он ако треба и 10 долари ќе пратеше за Макдонија, а вие не сте го известиле дека има попис.

43 години не стапнал на родно огниште, нема ни дом, си седи кај роднини, @kano пресметај колку % е покачено БДПто од оваквите.

 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.913
Поени од реакции
7.833
Да бидат појасни работите, јас не само што не се попишав, не само што немам намера да инвестирам, дури имам намера да го продадам и тоа што го имам, @joli1 со таа држава не ни сакам да имам нешто заедничко повеќе.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.222
Поени од реакции
78.791
Да бидат појасни работите, јас не само што не се попишав, не само што немам намера да инвестирам, дури имам намера да го продадам и тоа што го имам, @joli1 со таа држава не ни сакам да имам нешто заедничко повеќе.
Не гледам ништо нерационално тука.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
28 јуни 2018
Мислења
745
Поени од реакции
922
Во Италија:
1.Албанци
2.Торбеши
3.Македонци

Ова е редоследот.
Proceduralno, 2 i 3 e isto.

A ako veke razdvojuvash na religiozna osnova, togash bi rekol deka od Albancite koi se vo italija 90% deka se hristijani i od albanija, a ostanatoto KS I MK Albanci...
 
O

onefifty

Гостин
Кај мене цела зграда не е попишана и денес го видов братот и пошто го знам од чаршија, го прашувам, брату што стана со пописот, цела зграда не е попишана. Одговорот беше дека го боли кур и дека цела маала не ја попишал бидејќи секој ден имал технички проблеми и се ставил на кур у врска со пописот и ваљда не нашле негова замена. :pos:
А важиме за најголема маала во Куманово, така да, тури му кур на пописов. :D
 
Член од
31 мај 2019
Мислења
208
Поени од реакции
642
ti decko kade zivees? prestpostavuvam od mkd ne si mrdnal posto ocigledno poima nemas kako e nadvor.

1. od svajcarcite 95% se sipci. Vo italija (cela istocna) i ger najmalku se 70% se nasi, i ne mislam, nego znam. Nasi imas tamu uste od 70tite a nivni uglavno sega poslednite 20 god.

2. sto da vidam? deka gradat zamoci sto zjaat prazni i nikad nema da vredat 10% od parite gi vlozele tamu? deka perat pari? OK... Vidi kolku e izgradeno Skopje od druga strana. Jas neznam nekoj nas u dijasporata da nema nesto svoe vo MKD. Pogotovo tie vo evropa sto si idat sekoja god. Ima cel kup vo AUS sto se od Bt ili od drugo mesto a imaat i stan u Skopje na primer.

3. Daleku sme od najistaknati od balkanot ali toa ne e ni muabetot, hrvative pa i srbive se pred nas, a sme svetlosni godini za grcive i turcite. Makedoncite pred da pocne cirkusot so BG pasosite site sto zaminale bile prilicno dobro skoluvani i za razlika od ponovata dijaspora sega morale da ispolnat eden ton uslovi za viza. Taka da da, ti rekov kazi koja sfera sakas za sekoj spon ke ti dadam 10 nasi sto se kade kade na povisoko nivo... Pretsedatel na americkata nacionalna asocijacija na advokati bil makedonec, vrhovni sudii vo AUS, gradonacalnici, prvi dzandari na drzavi vo USA i AUS... Od dizajneri za obleka do osnivaci na farmacevtski komapanii, gazdi na NBA, NHL timovi, prv pik vo NHL draft, fudbaleri, doktori, naucnici sto sakas sporedi, duri i gradezni firmi i firmi za moleraj ako sakas... E jebi ga cvekarnici, pabovi i nekoj slicni sranja se pojaki... Za sekoja ebana sponska dzamija u strastvo imas 10 mak crkvi, za sekoj eden niven klub imas 10 nasi... Tolku e smesna taa sporedba da treba da si apla zatucan da nemozes toa da go vidis.
Еден куп глупости изналупа ама ајде
Врвот ти е ова дека овие што се иселени по Австралија од Битолско инвестирале и купувале станови по Скопје :pos:....тие сите таму се со менталитет и видици кои постоеле во Македонија пред 50 години, т.е се растени со приказни за Македонија од баби и дедовци,никогаш не стапнале тука.
Познавам едно девојче од Скопје што скоро се пресели во Австралија и она за македонците таму вика дека немаат врска со македонците во Македонија,ептен затуцани.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.529
Еден куп глупости изналупа ама ајде
Врвот ти е ова дека овие што се иселени по Австралија од Битолско инвестирале и купувале станови по Скопје :pos:....тие сите таму се со менталитет и видици кои постоеле во Македонија пред 50 години, т.е се растени со приказни за Македонија од баби и дедовци,никогаш не стапнале тука.
Познавам едно девојче од Скопје што скоро се пресели во Австралија и она за македонците таму вика дека немаат врска со македонците во Македонија,ептен затуцани.
hmm, jas poznavam barem 10ina sto imaat stanovi u sk. ne samo od bt nego i od strumica, ohrid i red drugi mesta. toa sto ti poznavas nekoja sto sega se preselila tamu i uste si bara adekvatno drustvo nema vrska so realnosta...
 
Член од
31 мај 2019
Мислења
208
Поени од реакции
642
hmm, jas poznavam barem 10ina sto imaat stanovi u sk. ne samo od bt nego i od strumica, ohrid i red drugi mesta. toa sto ti poznavas nekoja sto sega se preselila tamu i uste si bara adekvatno drustvo nema vrska so realnosta...
Не е само таа, и други ги имале истите анализи и азклучоци.
Погледај македонски свадби во Австралија, уште фураат работи како бројаници да се вртат:eek:, адет изумрен овде уште пред 50 години.
Тиа станови по Скопје што се купуваат се купуваат од луѓе од внатрешноста кои се присутни тука во државата, а не емигранти или пак од брачни парови од Скопје кои купуваат свое живеалиште.
А и друго што наведе за тоа дека кога ќе остарат ќе се врателе, тоа некој кој сега има 35 години да ти каже дека на 65 години ќе се врати треба да се зима со таква резерва што е безмислено да се дискутира, тој може уште утре да му искочи нешто и да се врати, а може и кога ќе дојде време за пензија да кажат батали тоа, ќе си останат на Запад пошто здравството е многу подобро од македонското.
А конкретно македонска дијаспора по Европа во 80% случаи се физички радници...и тоа се нови иселеници, на кои им е прекипено од се, затоа што да се иселиш од роден крај со жена и деца и оставиш куќа од два спрати за да живееш под кирија негде во Германија,треба ептен на човек да му е скурчено и згустено.
Така да тешко дека ќе ги вратиш назад.

Изнесе еден тон глупости, незнам дали на се ти одговорив...
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.913
Поени од реакции
7.833
Познавам едно девојче од Скопје што скоро се пресели во Австралија и она за македонците таму вика дека немаат врска со македонците во Македонија,ептен затуцани.
Ne be decko, taa nema zapoznaeno makedonci, taa e zaminata od mkd so toj mit, i jas go imav toj mit deka site se zatucani tamu ama ne bilo taka, ke i treba ma vreme, me cudi samo kako uspea da zapoznae tolku makedonci za kratko vreme pa uste analizi da pravi.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.529
Не е само таа, и други ги имале истите анализи и азклучоци.
Погледај македонски свадби во Австралија, уште фураат работи како бројаници да се вртат:eek:, адет изумрен овде уште пред 50 години.
Тиа станови по Скопје што се купуваат се купуваат од луѓе од внатрешноста кои се присутни тука во државата, а не емигранти или пак од брачни парови од Скопје кои купуваат свое живеалиште.
А и друго што наведе за тоа дека кога ќе остарат ќе се врателе, тоа некој кој сега има 35 години да ти каже дека на 65 години ќе се врати треба да се зима со таква резерва што е безмислено да се дискутира, тој може уште утре да му искочи нешто и да се врати, а може и кога ќе дојде време за пензија да кажат батали тоа, ќе си останат на Запад пошто здравството е многу подобро од македонското.
А конкретно македонска дијаспора по Европа во 80% случаи се физички радници...и тоа се нови иселеници, на кои им е прекипено од се, затоа што да се иселиш од роден крај со жена и деца и оставиш куќа од два спрати за да живееш под кирија негде во Германија,треба ептен на човек да му е скурчено и згустено.
Така да тешко дека ќе ги вратиш назад.

Изнесе еден тон глупости, незнам дали на се ти одговорив...

abe druze, eve mojve se vratija pred 10 god...ziveat pola vreme u mkd pola u aus. od 10tina najbliski drugari sto imam pola od roditelite go pravat istoto, doduse nekoj vo pomala mera posto seuste cuvaat mali vnuci ovde.

mkd svadbi vo aus lol, pazi ovde ima 200 000 makedonci so toa sto samo u melburn oficijalno imas nekoj 40k sto se rodeni vo mkd sto e povise nego kavadarci. kolku svadbi ti si videl? ke nacekate edna kade si teraat adeti i ajde ete taka bilo ovde... ne deka e toa loso, eve i jas sum da se teraat bas site adeto i tradicii, ednas se zenis, sto da ne...sto ako ti kazam deka sum bil na mkd svadbi u vegas ili meksiko? sum bil na srbska svadba sto bese u coober pedy u srpka crkva pod zemja i sto da mislam za toa na primer? si imate nekoj glupi zaostanati mislenja ko demek ovde zivee prosta masa a zemi pocni realno da sporeduvas ke vidis deka ovde zivee daleku najbogatiot segment na makedoncite seedno dali sporedeno so mk, eu ili americkata dijaspora, ovde imas daleku najgolema zaednica sto samo u melburn ima sozdadeno 10 crkvi i manastiri, 15tina fudbalski klubovi i sto ti ne... iako idele od komunizam i rmbale vo fabriki prvata generacija napravila prilicno mnogu i ajde eve taa kazi deka e prosta... ali vtorata generacija e ovde skoluvana, golem del ima biznisi i e prilicno dobro situirana. poleka vleguvame i vo treta koja ke ide uste ponapred.

sfakam ti e cudno ama statisticki imas poveke luge od aus nego od svicarska godisno sto doagaat vo mkd i pokraj toa sto ednive treba dva dena da letaat a drugite nekolku casa. golem del od niv imaat imot u mkd. trosoben stan u centar na sk ti e kolku parking plac u melburn a zgrada od onie 12katnicite gradski zid ti e kolku kuka u sidnej... kako da ti objasnam, za nas u mkd prilicno smesni se cenite...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.550
Поени од реакции
26.055
Погледај македонски свадби во Австралија, уште фураат работи како бројаници да се вртат:eek:, адет изумрен овде уште пред 50 години.
И значи адетите се проблемот, ако некој следи адети, дел од национална култура, тогаш се застанати и глупи. По твоја логика, јапанците се најзаостанат народ на планетата.

Не дечко, обратна е ситуацијата. Тие што те научија да се гадиш од сопственото културно наследство со помош на лубриканти, доведоа до ситуација во којашто сме сега. Следниот чекор е чергари, ако воопшто ја знаеш суштината на зборот.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.596
Поени од реакции
18.018
Да бидат појасни работите, јас не само што не се попишав, не само што немам намера да инвестирам, дури имам намера да го продадам и тоа што го имам, @joli1 со таа држава не ни сакам да имам нешто заедничко повеќе.
Ќе беше уште попринципиелно, ти и сите дијаспорци, на кои најголемо достигнување у живот им е стекнување туѓо државјанство и просеравање на форумов да престанете да се логирате тука.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.162
Поени од реакции
15.952
Ќе беше уште попринципиелно, ти и сите дијаспорци, на кои најголемо достигнување у живот им е стекнување туѓо државјанство и просеравање на форумов да престанете да се логирате тука.
Леле кој, што кажа :pos:
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.913
Поени од реакции
7.833
Ќе беше уште попринципиелно, ти и сите дијаспорци, на кои најголемо достигнување у живот им е стекнување туѓо државјанство и просеравање на форумов да престанете да се логирате тука.
Ќе треба да го затворите форумоув во тој случај.
Автоматски споено мислење:

И значи адетите се проблемот, ако некој следи адети, дел од национална култура, тогаш се застанати и глупи. По твоја логика, јапанците се најзаостанат народ на планетата.

Не дечко, обратна е ситуацијата. Тие што те научија да се гадиш од сопственото културно наследство со помош на лубриканти, доведоа до ситуација во којашто сме сега. Следниот чекор е чергари, ако воопшто ја знаеш суштината на зборот.
Да тука е проблемот во традицијата, исто како со името што направија, сите што се гадат од Северна се заостанати, глупи, немиени, ама затоа овие другите се напредни, шетани, итн.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom