Попис 2021

Член од
20 септември 2008
Мислења
11.694
Поени од реакции
8.334
Многу има непопишани,незнам неписмениве толку ли се неспособни или намерно е направено ова за штелување.Буквално луѓе што живеат центар на град.
СЕВЕРЏГАНИ!
 
Член од
22 август 2018
Мислења
168
Поени од реакции
71
А како се докажува кој одбил, а кој не отворил врата? На жими мајка?
Не,туку ако ти отвори и ти каже не се попишувам,само тогаш е одбиен попис.Заради тоа е и толку мал бројот на одбиени пописи (10.000).
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
12.318
Поени од реакции
6.025
Мислам дека треба пописот да се спроведува секоја година со повеќе опции наместо да доаѓа попишувач на врата да има електронско попишување (веб страна и апликација), да има пунктови, телефонско јавување.

Мислењето за секоја година попис ми е затоа што реално се менуваат самите податоци. Пример во едно семејство некој ќе стапи во брак, некој ќе почине, некој завршил факултет, некој се одселил...
 

Darklady

Марсовка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
3.808
Поени од реакции
26.154
Не,туку ако ти отвори и ти каже не се попишувам,само тогаш е одбиен попис.Заради тоа е и толку мал бројот на одбиени пописи (10.000).
А колкав е бројот на луѓе што не се посетени од страна на попишувач?
Беше наведено дека попишувачот ќе дојде еднаш, два пати, три пати, или ќе остави контакт телефон за да се направи договор кога ќе може да се изврши попишувањето. Во случајов НИТИ ЕДНАШ не е нити дојден, нити пак оставил порака дека ме посетил, нити оставил тел. број за да биде исконтактиран.

Пописот треба да биде статистичка операција и толку. Единствено кај нас се прави “успешен“ попис за да се задоволат политичките желби и апетити на малцинството кој редовно не ебе во мозок.
Тргнувајќи од промената на методологијата за попис, завршувајќи со број на не попишани граѓани, кои спаѓале во статистичка грешка.
 

joli1

contrarian
Член од
3 јули 2019
Мислења
497
Поени од реакции
2.100
Честитки до сите што учествуваа како попишувачи или како попишани и дадоа активен придонес кон сведување на нешто што било Македонска држава во територија со етнички заедници, давајќи им легитимет на една ваква фингерајка која ќе ни ја плескаат од фаца се до ултимативното расформирање на таа северна територија.
Честитки до маргиналната група на граѓани која што одби да се попише на пописот терајќи инает и неотварајќи врати, додека другиот етникум масовно и у епски размери се попишуваше.

После вакво индиректно помагање на другиот етникум да стигне до поголем процент, нема никаква потреба од намештаљки, дијаспори и слично.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
5.744
Поени од реакции
5.023
Честитки до маргиналната група на граѓани која што одби да се попише на пописот терајќи инает и неотварајќи врати, додека другиот етникум масовно и у епски размери се попишуваше.

После вакво индиректно помагање на другиот етникум да стигне до поголем процент, нема никаква потреба од намештаљки, дијаспори и слично.
Значи сам си признаваш дека пописот кај нас е мерење курови, а не утврдување на реалната слика на населението во државата. Т.е., политичка операција, а не статистичка.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
13.870
Поени од реакции
28.803
Значи сам си признаваш дека пописот кај нас е мерење курови, а не утврдување на реалната слика на населението во државата. Т.е., политичка операција, а не статистичка.
Не е тоа што признава. Он си е убеден дека ќе му дозволи некој при мерењето, неговиот кур да испадне поголем.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
12.773
Поени од реакции
6.564
Значи сам си признаваш дека пописот кај нас е мерење курови, а не утврдување на реалната слика на населението во државата. Т.е., политичка операција, а не статистичка.
Дали тие што избегнуваа да се попишат, го бојкотираат пописот, имаат мали курови????
Мислам дека ДА :kafence:
 

joli1

contrarian
Член од
3 јули 2019
Мислења
497
Поени од реакции
2.100
Значи сам си признаваш дека пописот кај нас е мерење курови, а не утврдување на реалната слика на населението во државата. Т.е., политичка операција, а не статистичка.
Не знам како го констатираше тоа, ама ОК, сметам дека пописот тука е мерење курови, но покрај тоа што е мерење курови, пописот е една од побитни работи според која што ќе се води државата. Вие контрибуиравте другите курови да делуваат поголеми отколку реално се, а на вашиот кур не му ни дозволивте да стигне до максимална ерекција. Сега туѓите курови ќе ве лупаат по чело.

Не е тоа што признава. Он си е убеден дека ќе му дозволи некој при мерењето, неговиот кур да испадне поголем.
Поради стравот од тоа дека туѓите курови се поголеми, не излеговте на попис и сега испаѓа дека туѓите курови се поголеми, без воопшто сопствениот да си го измерите. (y)
 

Darklady

Марсовка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
3.808
Поени од реакции
26.154
Дали тие што избегнуваа да се попишат, го бојкотираат пописот, имаат мали курови????
Мислам дека ДА
А овие што не ги попишаа, какви курови имаат? За мене си прашувам :pipi:
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
8.116
Поени од реакции
26.336
Не знам како го констатираше тоа, ама ОК, сметам дека пописот тука е мерење курови, но покрај тоа што е мерење курови, пописот е една од побитни работи според која што ќе се води државата. Вие контрибуиравте другите курови да делуваат поголеми отколку реално се, а на вашиот кур не му ни дозволивте да стигне до максимална ерекција. Сега туѓите курови ќе ве лупаат по чело.


Поради стравот од тоа дека туѓите курови се поголеми, не излеговте на попис и сега испаѓа дека туѓите курови се поголеми, без воопшто сопствениот да си го измерите. (y)
Тоа мене ме радува, Албанци да се 30% и да плескаат јако северномакедонските газови. Да молите за поделба ама да не ви го пуштаат газот дур не ги приберат Скопје, Куманово и Чашка.

ДДВ да го направат 25% и да работите ко магариња за да ги нараните илјадниците попишани жители во Студеничани, Арачиново, Желино и Теарце.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
11.694
Поени од реакции
8.334
Кој ќеиф ќе ми е овој Апостол син на мајка да иде Идризово кога ќе паднат овие квинслизиве,ау ау..10 ка минимум и свињава Маричиќ.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
5.744
Поени од реакции
5.023
Не знам како го констатираше тоа, ама ОК, сметам дека пописот тука е мерење курови, но покрај тоа што е мерење курови, пописот е една од побитни работи според која што ќе се води државата. Вие контрибуиравте другите курови да делуваат поголеми отколку реално се, а на вашиот кур не му ни дозволивте да стигне до максимална ерекција. Сега туѓите курови ќе ве лупаат по чело.


Поради стравот од тоа дека туѓите курови се поголеми, не излеговте на попис и сега испаѓа дека туѓите курови се поголеми, без воопшто сопствениот да си го измерите. (y)
Не планирам да живеам во држава чиј народ се фали чив кур е поголем и чија иднина зависи од тоа, така што не ме засега ова.
 

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
991
Поени од реакции
286
Пописот е неуспешен чим курот на Левица бојкотира.
Попишани еден кома шес милиони а гласаат еден кома осум. Башка каде се тука околу триста и пеесе иљади граѓани испод осумнаес годишна возраст?
Значи има повеќе од 40 000 левичари што бојкотирале.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom