Попис 2021

Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.635
Поени од реакции
4.004
вашите лидери кажуваат нешто друго за овие надвор.
Види ја методологијата, ќе има група Резидентно население и група Нерезидентно население.

Резидентно се сите тие што живеат во Македонија повеќе од 12 месеци.
Нерезидентно сите тие што повеќе од 12 месеци живеат надвор.

Секаде се попишува резидентното население, меѓутоа во Македонија заради политичките прилики, нормално по барање на албанците се попишуваат и нерезидентите (делумно, бидејќи ниту албанците не се попишуваат сите)

Пописот од 2021 носи име: Волкот сит, овците на број.

Ќе дознаеме колку не има, а правата на албанците во Кичево и евентуално во некоја друга нема да бидат загрозени. (бидејќи Резиденти+Нерезиденти ќе биде показател на етничките права)
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
1.850
Поени од реакции
6.527
Види ја методологијата, ќе има група Резидентно население и група Нерезидентно население.

Резидентно се сите тие што живеат во Македонија повеќе од 12 месеци.
Нерезидентно сите тие што повеќе од 12 месеци живеат надвор.

Секаде се попишува резидентното население, меѓутоа во Македонија заради политичките прилики, нормално по барање на албанците се попишуваат и нерезидентите (делумно, бидејќи ниту албанците не се попишуваат сите)

Пописот од 2021 носи име: Волкот сит, овците на број.

Ќе дознаеме колку не има, а правата на албанците во Кичево и евентуално во некоја друга нема да бидат загрозени. (бидејќи Резиденти+Нерезиденти ќе биде показател на етничките права)
Ви посакувам новите барања кои ќе резултираат од пописот да е поголема децентрализација и од Желино, Липково, Боговиње, Врапчите, Сарај, Арачиново каде 90%+ е албанско население да се направат европски општини. Верувам дека ќе успеете во тоа. Еве Бесими изјави дека од 1 јануари повеќе пари од даноците ќе одат кај општините. Овие горенаведени општини се познати по плаќање данок.

Сега лошото е за каурите планираниот фонд за општини и оние општини со малку даночни примања ќе црпат од него. Не една од темите објавив листа на општини според тоа колку пари во буџетото доаѓаат од централната власт. Не треба многу филозофија да заклучиш кои општини 90%+ од парите во општинската каса ги земаат од државата.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.575
Поени од реакции
11.870
Секаде се попишува резидентното население, меѓутоа во Македонија заради политичките прилики, нормално по барање на албанците се попишуваат и нерезидентите (делумно, бидејќи ниту албанците не се попишуваат сите)
нели пописот не беше политички ами статистичка операција. Како тоа по барање на албанците, а претходно велиш, согласно сите регулативи.
Види ја методологијата, ќе има група Резидентно население и група Нерезидентно население.
токму за втората група вашите шефови нешто изјавуваа.
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
5.381
Поени од реакции
8.558
Мене не ми е јасно, како пописот топ функционираше, сите масовно се попишуваат, а толку политичари од власта останаа за последните денови. И така случајно се погоди Заев, Љупчо од КП, Ахмети, да се попишуваат сега и од тоа да се прави кампања за пописот.
 

Hello Kitty

Soft Kitty, Warm Kitty
Член од
14 август 2006
Мислења
38.370
Поени од реакции
62.932
Дончо Герасимовски ја информира македонската јавност дека пописот од 1991 бил бојкотиран па затоа бил организиран нов во 1994.
Но, треба да ја информира јавноста и како и кога од попишани 1 617 930 во 1991 некој проценил дека тогаш всушност имало 2 033 964??? По која методологија повеќе од 400000 лица се додадени (проценети) на податоците од бојкотираниот попис?
Но, еве споделувам и официјално објавени податоци за структурата на населението по етничка припадност според пописите од 1948 до 2002, вклучувајќи го и бојкотираниот попис и пописот од 1994 г.
Интересни се промените кај македонците, ромите, останатите... од 1991 до 1994 година.
За поголемо разбирање на промените не треба да се заборават
доделените државјанства пред пописот од 1994 како важен
„методолошки инпут“ во излезните резултати од 1994 г.
Но дека 1991, 1994 а потоа и 2002 г. биле подготвителен тренинг за ова што се случува сега - биле.
Интересно за анализа!

од FB
 

Византиецот

A man of inconvenient virtue
Член од
14 март 2021
Мислења
1.316
Поени од реакции
4.459
Нека почнат со попис пред Германска амбасада затоа поголемиот дел од народот е пред амбасадата.Другиот дел нека го бараат пред другите амбасади.Нека побрзаат дур не си заминал народов!
ова ќе оди во потпис кај мене.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
14.232
Поени од реакции
31.118
Најголеми ентузијасти и најорни да се попишат во ситуацијава испаднаа баш оние комуњари кои после секои избори, кога се принудени во име на коалициониот капацитет .да отстапуваат позиции и моќ на сметка на ДУИ и Беса оркестрирано плачат дека немале доволно поддршка и дека потребно било обединување.

Ексик копање гроб на државата, ама и својот личен си го ринат со багер и не се ни свесни.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
8.774
Поени од реакции
28.508
Калакурница ќе биде последниве денови. Попишувачи велат дека ги завршиле реоните и веќе само дежураат во општина, овие од Статистика велат не е точно, прават damage control.
Скопје изгледа е салата.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
8.774
Поени од реакции
28.508
Kaj mene nikoj ni dojde, ni zakaza termin. Seuste :toe:
Ovie sto ne se popisani moze ke gi stavat vo grafata kaj tie sto im fali % :icon_mrgr:
Fantomi:pos:
Ќе прават после весели математики, ќе пополнуваат, поправаат и дополнуваат. Имаат месеци за штелување додека излезат со официјалните бројки.
 

Hello Kitty

Soft Kitty, Warm Kitty
Член од
14 август 2006
Мислења
38.370
Поени од реакции
62.932
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.635
Поени од реакции
4.004
Сака да докаже дека албанците се 13%, ама на попис повикува на бојкот, односно повикува да остане на сила пописот од 2002ра, со 2.050.000 жители и 25% албанци.

Зградата која одбива да се попишеДвојно попишување е возможно меѓутоа на крај ќе се исчистат сите тие дупло попишани.

Пола источна Македонија се наоѓа во Скопје, родителите ги попишуваат на исток, а они самите во Скопје.

Исто така малку македонци се самопопишаа во странство, ќе бидат попишани тука од роднините, се надевам Мвр има податоци па ќе ги префрли во графата нерезиденти.
 
Последно уредено:

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.505
Поени од реакции
879

:D :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom