Попис 2021

Член од
8 мај 2013
Мислења
8.103
Поени од реакции
26.276
Со попишани милион и пол граѓани заклучно со денеска можеме комотно да го прогласиме пописот 2021 за успешен ... на здравје :pijani: нек пукну душмани :kuracc::masa::pijani::kuracc:
Убаво е да те праат среќен ситни работи. Као овој golden shower.
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
3.087
Поени од реакции
7.612
Убаво е да те праат среќен ситни работи. Као овој golden shower.
Овој има дечко Албанец 100% друга логика не гледам за ова неизмерна радост

Порано кога го реметеа на форумов дури жал ми паѓаше, ама гледајки му ги мислењава гледам било сосема заслужено тоа
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.433
Поени од реакции
11.582
Што ќе се случи ако не стигнат до 30ти да ги поминат сите пописни кругови? Што читам по фб, овде и што ги слушам од маало, најкритично изгледа е Скопје.
Колку што ми е познато, во измена и дополна на закон стои 5-30 септември, во закон стои април, во методологијата не е сменето, стои април со критичен период 31 март.
Зборам од аспект на регулативи на ОН за статистика. Дали ако не ги поминат (не да бојкотираат него да не ги поминат, помал опфат) одреден %, ќе се поништи пописот или пак со дополна ќе го продолжуваат.
 
Член од
9 октомври 2012
Мислења
752
Поени од реакции
1.010
До вчера, 20:00, попишани 1 460 552 граѓани. Тоа за 20 дена. Остануваат уште 5, ако остане истиот просек по ден, на крај испаѓаме 1 825 690. Ова без дијаспора, нормално.
Сосе дијаспора 195к (ке си ги водат сите под 12 месеци дека се отсутни) пак ке си бидеме 2м за жал, и што сме направиле? Ништо.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.388
Поени од реакции
4.649
Што ќе се случи ако не стигнат до 30ти да ги поминат сите пописни кругови? Што читам по фб, овде и што ги слушам од маало, најкритично изгледа е Скопје.
Колку што ми е познато, во измена и дополна на закон стои 5-30 септември, во закон стои април, во методологијата не е сменето, стои април со критичен период 31 март.
Зборам од аспект на регулативи на ОН за статистика. Дали ако не ги поминат (не да бојкотираат него да не ги поминат, помал опфат) одреден %, ќе се поништи пописот или пак со дополна ќе го продолжуваат.
Тие што не се попишани, ќе бидат препишани од евиденциите на институциите. Така резонирам. Затоа напишав порано дека имам впечаток дека воопшто не им е важно колку ќе попишат
 
Член од
24 март 2010
Мислења
13.685
Поени од реакции
20.825
Сосе дијаспора 195к (ке си ги водат сите под 12 месеци дека се отсутни) пак ке си бидеме 2м за жал, и што сме направиле? Ништо.
A што правиме со тие 500.000 што фалат до 2.5 милиони државјани?
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
10.284
Поени од реакции
24.605
За 18 дена да те поправам. 2 дена не се излегуваше воопшто на терен и 5-6 дена софтверот зезаше...

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
Ако се 18 дена, тогаш просекот е 81 141 на ден. За 5 дена што преостануваат, би биле 405 705, или вкупно 1 866 257. Не менува многу, горе-долу таа би била бројката. Е сега, што рече @Ne_sum_ja , со калакурниците што ќе ги прават отпосле, којзнае, може и 4 милиони да излеземе.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.415
Поени од реакции
1.906

Ама нели и тие се опфатени со пописот? Не се исселиле на друга планета, за да не може да фигурираат во податоците од пописот. Да беше нормална држава, електронски ќе направеа да биде пописот.
 
Член од
22 март 2019
Мислења
227
Поени од реакции
542
Пописот е тешка местенка , секако знаат колку жители имаме тука ако направат вкрстување на датабазите што ги имаат.

Глумат попис моментално и ќе ги стават Албанците 26-30% за мир во куќа и повеќе вработени да клатат врата на државно.
 

Hello Kitty

Soft Kitty, Warm Kitty キティ・ホワイト
Член од
14 август 2006
Мислења
36.944
Поени од реакции
58.756
Пописот е тешка местенка , секако знаат колку жители имаме тука ако направат вкрстување на датабазите што ги имаат.

Глумат попис моментално и ќе ги стават Албанците 26-30% за мир во куќа и повеќе вработени да клатат врата на државно.
повеќе од 30 мислам дека ќе биде, али не многу повеќе
тоа бараа албанските партии, пред пописот
Автоматски споено мислење:

ЗОШТО БОЈКОТИРАМ ПОПИС?
- затоа што не ги исполнува европските стандарди и препораки од Еуростат
- може да се попишат и лица кои никогаш не стапнале во Македонија со тоа што нивниот матичен број ќе биде кажан усно од трето лице
- затоа што Македонецот кој е државотворен народ е ставен во графа етнична заедница
- затоа што е нелигитимен, организиран од нелегитимна власт
- затоа што албанскиот партнер на оваа влада јасно и гласно кажа на кој процент ќе се согласи и ништо помалку од тоа
- затоа што се воведоа невидени диктаторски мерки во поновата човекова историја, со кои на голем дел од нас ни е загрозена егзистенцијата и ни се погазени најосновните човекови права и слободи (како слобода на движење), додека за масовната операција попис кога ќе влегуваат низ домовите на луѓето „пандемијата“ веројатно ќе замине на неплатен одмор (останува уште „науката“ т.е Филипче и Караџовски да потврдат)
ЗОШТО НЕ ОТВАРАМЕ ВРАТА И НЕ ТРЕБА ДА СЕ ПЛАШИМЕ?
- попишувачите ја знаат само нашата адреса, не и податоците како име и презиме и се додека не се идентификуваме, нема да знаат кои сме
- ако не отвориме врата, не сме дома, не прекршуваме никако закон
- попишувачите немаат овластување да казнуваат
ШТО ТРЕБА ДА ПРАВИМЕ?
- не отвараме врата до крајот на септември
- ги игнорираме пораките оставени од попишувачите
- не се караме, не ги навредуваме, едноставно не отвараме врата
- не се идентификуваме доколку не пресретнат
- доколку живеете во куќа или се сретнете со нив пред вашата врата, тогаш не сте вие станар на таа адреса. Таму сте на гости, ви дале обврска да ја нахраните мачката, да ги навадите цвеќињата, сте оставале рекламен материјал и сл.
Единствената обврска која ја има македонскиот родољубен народ е да не отвара врата и да ги издржи притисоците и заканите. Снаодлив народ сме. И знаеме да бидеме храбри.
Иселениците веќе го бојкотираа овој попис!
Заклучно до 2 септември, на апликацијата на Заводот за статистика се самопопишале 190.890 граѓани во странство. Од нив 181.530 се Албанци.
Два примери:
-Во Швајцарија има вкупно 37.560 лица со македонски пасош, а се попишале 69.000 на електронскиот попис (скоро сите Албанци).
-Во Канада има 174.750 лица со македонски пасош и повеќе од 210.000 лица кои се декларираат како Македонци, а се попишале 1900.
Доволно е 5% од населението да бојкотира за оваа политичка, а не статистичка операција да пропадне! А неуспешен попис е првиот чекор кон падот на оваа НЕЛЕГИТИМНА власт!
На попис без нов закон и методологија по светски и европски стандарди НЕ УЧЕСТВУВАМЕ. Ова е попис за отпис на Македонецот.
ПОТСЕТУВАЊЕ: Во 2011 година, кога албанскиот политички блок бојкотираше, НИКОЈ НЕ БЕШЕ КАЗНЕТ!
Барањата на ДУИ и ДПА во 2011 година беа да се потпишува дијаспората (преседан во Европа) и други лица да се попишуваат за ОТСУТНИТЕ лица. Тоа е овозможено во новиот шверцерски Закон за попис.
Заев ги прифати сите нивни барања со кои ќе добијат гарантиран ФАЛСИФИКАТ на пописот.
Затоа #Бојкотирам фингиран попис!
Затоа
#НеОтварамВрата
#НеУчествувамНаНелегитименПопис
#НеПризнавамНелегитименПопис
 
Последно уредено:
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.359
Поени од реакции
3.586
повеќе од 30 мислам дека ќе биде, али не многу повеќе
тоа бараа албанските партии, пред пописот
Автоматски споено мислење:

ЗОШТО БОЈКОТИРАМ ПОПИС?
- затоа што не ги исполнува европските стандарди и препораки од Еуростат
- може да се попишат и лица кои никогаш не стапнале во Македонија со тоа што нивниот матичен број ќе биде кажан усно од трето лице
- затоа што Македонецот кој е државотворен народ е ставен во графа етнична заедница
- затоа што е нелигитимен, организиран од нелегитимна власт
- затоа што албанскиот партнер на оваа влада јасно и гласно кажа на кој процент ќе се согласи и ништо помалку од тоа
- затоа што се воведоа невидени диктаторски мерки во поновата човекова историја, со кои на голем дел од нас ни е загрозена егзистенцијата и ни се погазени најосновните човекови права и слободи (како слобода на движење), додека за масовната операција попис кога ќе влегуваат низ домовите на луѓето „пандемијата“ веројатно ќе замине на неплатен одмор (останува уште „науката“ т.е Филипче и Караџовски да потврдат)
ЗОШТО НЕ ОТВАРАМЕ ВРАТА И НЕ ТРЕБА ДА СЕ ПЛАШИМЕ?
- попишувачите ја знаат само нашата адреса, не и податоците како име и презиме и се додека не се идентификуваме, нема да знаат кои сме
- ако не отвориме врата, не сме дома, не прекршуваме никако закон
- попишувачите немаат овластување да казнуваат
ШТО ТРЕБА ДА ПРАВИМЕ?
- не отвараме врата до крајот на септември
- ги игнорираме пораките оставени од попишувачите
- не се караме, не ги навредуваме, едноставно не отвараме врата
- не се идентификуваме доколку не пресретнат
- доколку живеете во куќа или се сретнете со нив пред вашата врата, тогаш не сте вие станар на таа адреса. Таму сте на гости, ви дале обврска да ја нахраните мачката, да ги навадите цвеќињата, сте оставале рекламен материјал и сл.
Единствената обврска која ја има македонскиот родољубен народ е да не отвара врата и да ги издржи притисоците и заканите. Снаодлив народ сме. И знаеме да бидеме храбри.
Иселениците веќе го бојкотираа овој попис!
Заклучно до 2 септември, на апликацијата на Заводот за статистика се самопопишале 190.890 граѓани во странство. Од нив 181.530 се Албанци.
Два примери:
-Во Швајцарија има вкупно 37.560 лица со македонски пасош, а се попишале 69.000 на електронскиот попис (скоро сите Албанци).
-Во Канада има 174.750 лица со македонски пасош и повеќе од 210.000 лица кои се декларираат како Македонци, а се попишале 1900.
Доволно е 5% од населението да бојкотира за оваа политичка, а не статистичка операција да пропадне! А неуспешен попис е првиот чекор кон падот на оваа НЕЛЕГИТИМНА власт!
На попис без нов закон и методологија по светски и европски стандарди НЕ УЧЕСТВУВАМЕ. Ова е попис за отпис на Македонецот.
ПОТСЕТУВАЊЕ: Во 2011 година, кога албанскиот политички блок бојкотираше, НИКОЈ НЕ БЕШЕ КАЗНЕТ!
Барањата на ДУИ и ДПА во 2011 година беа да се потпишува дијаспората (преседан во Европа) и други лица да се попишуваат за ОТСУТНИТЕ лица. Тоа е овозможено во новиот шверцерски Закон за попис.
Заев ги прифати сите нивни барања со кои ќе добијат гарантиран ФАЛСИФИКАТ на пописот.
Затоа #Бојкотирам фингиран попис!
Затоа
#НеОтварамВрата
#НеУчествувамНаНелегитименПопис
#НеПризнавамНелегитименПопис
Колку невистини има во овој текст.

Лага број 1: вели во Швајцарија има 37. 000 мак државјани.
Вистина: Во Швајцарија има 65.000 жители исклучиво со македонски државјанство, тоа можеш да го пронајдеш во официјалните швајцарски податоци, илјадници секоја година добиваат швајцарски пасош, а со тоа се тргаат од графата странски државјани.

Лага број 2: пописот не бил по светски стандарди.
Вистина: пописот е по светски стандарди и ќе дознаеме колку постојани жители има во Македонија. Овие 200.000 самопопишани ќе бидат во посебна графа.
Никогаш Македонија немала по европски попис.

170.000 албанци се попишаа во дијаспора, нема да можат да бидат попишани како постојани жители во Македонија, зошто тогаш страв, зжстрав од вистината ли? Страв дека се закопува една алатка за пропагирање, дека албанците биле 13%.

Ќе има нерегуларности, али верувам нема да има во таков обем како порано, ме плаши фактот дека постои можност македонците кои не се попишаа во дијаспора ќе бидат попишани како постојани жители на Македонија, нека.

Овие што бојкотираат попис (а се бројат во промили) не сакаат да ја дознаат вистината, макар тоа било блиску до вистината, сакаат да живеат со лагата дека не има 2,050,000 жители.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.433
Поени од реакции
11.582
Лага број 2: пописот не бил по светски стандарди.
Вистина: пописот е по светски стандарди и ќе дознаеме колку постојани жители има во Македонија. Овие 200.000 самопопишани ќе бидат во посебна графа.
Никогаш Македонија немала по европски попис.

170.000 албанци се попишаа во дијаспора, нема да можат да бидат попишани како постојани жители во Македонија, зошто тогаш страв, зжстрав од вистината ли? Страв дека се закопува една алатка за пропагирање, дека албанците биле 13%.
вашите лидери кажуваат нешто друго за овие надвор.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
11.282
Поени од реакции
11.473
Овие што бојкотираат попис (а се бројат во промили) не сакаат да ја дознаат вистината...
Мајтапи се, само пази да не ти преседне смеењето - пошто се врти тркалото.
Како што Пакс Американа излезе од Авганистан а по сѐ изгледа наскоро и од Тајван, еднаш ќе бидне и излегувањето од Европа... Да не биде плачење тогаш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom