Попис 2021

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
36.324
Поени од реакции
57.032
СПОДЕЛИ!!!
Доколку се најдете во ситуација да ве начека попишувач или решите да му отворите врата, а сте за БОЈКОТ:
1. Побарајте му важечка лична карта и легитимација дека е овластен да попишува.
СЛИКАЈ ТЕ ГИ пред него (да види). Ако тој вам ви бара лична карта смеете и вие нему.
2. Следно ќе му побарате Сертификат за примени две дози (отпечатен на хартија, не во телефон) - ако нема извинете му се и нека дојде друг ден со валиден сертификат, а вие ќе ги споредите информациите од личната карта со Сертификатот.
3. Пред да почне да попишува, ќе му побарате веднаш на лице место да ви достави печатена верзија со негов потпис дека тоа што ќе се изјасните ќе ви го даде испечатено. Ако, ви рече не - покажете му ја вратата, па нека си дојде со принтер следен пат.
4. Пред да почне да ве попишува, ќе му дадете да потпише изјава дека ТОЈ ви гарантира дека вашите лични податоци, нема да завршат кај Красимир Каракачанов, Џамбазки или било која странска државна институција - ако не може да ви гарантира - ИЗБРКАЈТЕ ГО!
5. Доколку лицето ве запише дека сте родени во Северна Македонија (земја која постои едвај две години), заканете му се со тужба за внесување ЛАЖНИ ЛИЧНИ податоци во официјален ПОПИС и ИЗБРКАЈТЕ ГО!
НЕ ИМ СЕ ПЛАШЕТЕ НА ОВИЕ БУГАРСКИ ПОДАНИЦИ!
СТОП ЗА ЛАЖИРАН ПОПИС!
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
2.556
Поени од реакции
5.686
СПОДЕЛИ!!!
Доколку се најдете во ситуација да ве начека попишувач или решите да му отворите врата, а сте за БОЈКОТ:
1. Побарајте му важечка лична карта и легитимација дека е овластен да попишува.
СЛИКАЈ ТЕ ГИ пред него (да види). Ако тој вам ви бара лична карта смеете и вие нему.
2. Следно ќе му побарате Сертификат за примени две дози (отпечатен на хартија, не во телефон) - ако нема извинете му се и нека дојде друг ден со валиден сертификат, а вие ќе ги споредите информациите од личната карта со Сертификатот.
3. Пред да почне да попишува, ќе му побарате веднаш на лице место да ви достави печатена верзија со негов потпис дека тоа што ќе се изјасните ќе ви го даде испечатено. Ако, ви рече не - покажете му ја вратата, па нека си дојде со принтер следен пат.
4. Пред да почне да ве попишува, ќе му дадете да потпише изјава дека ТОЈ ви гарантира дека вашите лични податоци, нема да завршат кај Красимир Каракачанов, Џамбазки или било која странска државна институција - ако не може да ви гарантира - ИЗБРКАЈТЕ ГО!
5. Доколку лицето ве запише дека сте родени во Северна Македонија (земја која постои едвај две години), заканете му се со тужба за внесување ЛАЖНИ ЛИЧНИ податоци во официјален ПОПИС и ИЗБРКАЈТЕ ГО!
НЕ ИМ СЕ ПЛАШЕТЕ НА ОВИЕ БУГАРСКИ ПОДАНИЦИ!
СТОП ЗА ЛАЖИРАН ПОПИС!
Ова се вика како да платиш казна во 5 чекори...
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
36.324
Поени од реакции
57.032
Ова се вика како да платиш казна во 5 чекори...
Да, сомнителни ми се малку некои од овие предлози, ама добро звучи за тролање на сиромашниот, кој решил гзот под кирија да го даде и да стане попишувач.

Јас друга стратегија применувам, во корен, иако мислам дека нема да плати казна никој.
Не би било целеисходно за СДСМ, сега пред избори, да земе на Македонците да им наплатува казна, при жив пример, од пред деценија, кога Албанците бојкотираа попис и никој не беше казнет.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
7.756
Поени од реакции
24.658
Абе ако нејќеш да му кажеш дека бојкотираш, кажи му не можам сеа дојди за два дена. Или искашлај се и кажи му дека имаш Корона.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
36.324
Поени од реакции
57.032
Абе ако нејќеш да му кажеш дека бојкотираш, кажи му не можам сеа дојди за два дена. Или искашлај се и кажи му дека имаш Корона.
ехеее, колку вакви идеи имам и ги чувам за моментот кога ќе дојде

На пример, он збори, а ја постојано му викам - извинете не ве слушам. Или не го регистрираш уопште, како да не постои. Немаш вербален контакт со него, никаков.

Најбоље е секако, да не му отвораш врата, како и што прават некои.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
9.671
Поени од реакции
18.974
СПОДЕЛИ!!!
Доколку се најдете во ситуација да ве начека попишувач или решите да му отворите врата, а сте за БОЈКОТ:
1. Побарајте му важечка лична карта и легитимација дека е овластен да попишува.
СЛИКАЈ ТЕ ГИ пред него (да види). Ако тој вам ви бара лична карта смеете и вие нему.
2. Следно ќе му побарате Сертификат за примени две дози (отпечатен на хартија, не во телефон) - ако нема извинете му се и нека дојде друг ден со валиден сертификат, а вие ќе ги споредите информациите од личната карта со Сертификатот.
3. Пред да почне да попишува, ќе му побарате веднаш на лице место да ви достави печатена верзија со негов потпис дека тоа што ќе се изјасните ќе ви го даде испечатено. Ако, ви рече не - покажете му ја вратата, па нека си дојде со принтер следен пат.
4. Пред да почне да ве попишува, ќе му дадете да потпише изјава дека ТОЈ ви гарантира дека вашите лични податоци, нема да завршат кај Красимир Каракачанов, Џамбазки или било која странска државна институција - ако не може да ви гарантира - ИЗБРКАЈТЕ ГО!
5. Доколку лицето ве запише дека сте родени во Северна Македонија (земја која постои едвај две години), заканете му се со тужба за внесување ЛАЖНИ ЛИЧНИ податоци во официјален ПОПИС и ИЗБРКАЈТЕ ГО!
НЕ ИМ СЕ ПЛАШЕТЕ НА ОВИЕ БУГАРСКИ ПОДАНИЦИ!
СТОП ЗА ЛАЖИРАН ПОПИС!
и не заборавај, вакцината мора да е фајзер, никако признавање на кинезаријата :D
Автоматски споено мислење:

Заев: Нашата дијаспора може утре да се врати дома
Законот за употреба на јазиците, правата на Албанците и на помалку бројните заедници апсолутно остануваат исти и тоа никако не се менува во зависност од севкупната бројка на попишани, во зависност од резиденти или нерезиденти и тука сме на чисто, изјави денеска премиерот Зоран Заев на прес-конференција во Владата, одговарајќи на новинарско прашање кои податоци кои произлегуваат од пописот ќе се користат како основа за креирање на државните економски и социјални политики, конкретно кога станува збор за правична етничка застапеност и користењето на јазиците.

Истакна оти пописот нема да доведе до ретроградни процеси. Уставот, вели, е јасен, законите се јасни и продолжуваат да важат и тука треба да бидеме сите спокојни.

Основно, како што рече Заев, е да знаеме вкупно колку државјани имаме и граѓани, колку се надвор и колку се тука во државата, а врз основа на тие параметри ќе се димензионираат сите економски, социјални, културолошки и други ресурсни политики, како политики на развој и раст.

– Во делот на економските и социјалните политики, тоа што ќе се промени е во делот ако се испразнило некое село и не живеат повеќе луѓе во селото, тие пари ќе се пренасочат да можат да бидат за развој на друго село или на градот. Секако се однесува на резидентните во делот на економските политики, но секојпат корективот што треба да го знаеме – нашата дијаспора може буквално утре да се врати дома, односно кога сакаат. Тоа се наши граѓани, наши државјани, имаат наши македонски пасоши и лични пасоши и секако живеат една година или повеќе надвор од државата, но тоа не значи дека гарантирано трајно дека ќе останат во државата, може теоретски утре да се вратат, посочи Заев.

Според него, тоа е променлива категорија.

– Знаете дека за време на првиот и вториот бран на пандемијата голем број на граѓани се вратија и се уште се тука, останаа. Се надевам и дека ќе останат трајно да го димензионираат својот живот, додаде Заев.
Ете и дијаспората ќе ја врател назад, дојде живот :pos:
 
Последно уредено:
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.355
Поени од реакции
3.565
СПОДЕЛИ!!!
Доколку се најдете во ситуација да ве начека попишувач или решите да му отворите врата, а сте за БОЈКОТ:
1. Побарајте му важечка лична карта и легитимација дека е овластен да попишува.
СЛИКАЈ ТЕ ГИ пред него (да види). Ако тој вам ви бара лична карта смеете и вие нему.
2. Следно ќе му побарате Сертификат за примени две дози (отпечатен на хартија, не во телефон) - ако нема извинете му се и нека дојде друг ден со валиден сертификат, а вие ќе ги споредите информациите од личната карта со Сертификатот.
3. Пред да почне да попишува, ќе му побарате веднаш на лице место да ви достави печатена верзија со негов потпис дека тоа што ќе се изјасните ќе ви го даде испечатено. Ако, ви рече не - покажете му ја вратата, па нека си дојде со принтер следен пат.
4. Пред да почне да ве попишува, ќе му дадете да потпише изјава дека ТОЈ ви гарантира дека вашите лични податоци, нема да завршат кај Красимир Каракачанов, Џамбазки или било која странска државна институција - ако не може да ви гарантира - ИЗБРКАЈТЕ ГО!
5. Доколку лицето ве запише дека сте родени во Северна Македонија (земја која постои едвај две години), заканете му се со тужба за внесување ЛАЖНИ ЛИЧНИ податоци во официјален ПОПИС и ИЗБРКАЈТЕ ГО!
НЕ ИМ СЕ ПЛАШЕТЕ НА ОВИЕ БУГАРСКИ ПОДАНИЦИ!
СТОП ЗА ЛАЖИРАН ПОПИС!

Испечатена верзија на изјаснување на попис треба да е строго забрането, исто како и сликање на одговорите.

Доколку би се овозможело тоа, да граѓаните добијат испечатени одговори, тогаш би имал 100.000 бугари во Македонија, бидејќи Бугарија би побарала исто така потврда за изјаснување на попис, како доказ дека се стварно бугари, во спротивно нема да им даде државјанство.
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.452
Поени од реакции
1.987
Не тресете глупости за печатени копии, потписи и што ти знам какви изјави.

Второто прашање е за државјанство и опциите се:
- На РСМ
- На РСМ и друга држава

Значи во секој случај ќе бидете запишани како државјани на РСМ.

Попишивањето оди на лаптоп, значи нема никаква можност попишувачот да ви даде копија. Нема ни опција да ви прати копија на меил. Единствена проверка на податоци може да се направи во канцелариите на општината каде живеете.

Како македонци можете да се попишете во графата на етничка припадност. Овде имав негодување од двајца граѓани зошто сме запишани како етникум а не како народ.

На крај исто да ви дадам уште една информација а тоа е дека попишувачот ја има вашата адреса и број, и има опција на таа адреса да се забележи дека пописот е одбиен без да се внеси било кое лице.

Исто така казна колку што знам не е напишана сеуште на никого, а на попипувачите им е сугерирано за тие што одбиваат да не се оди дирекно со " одбива да се попише" туку да се почека до крај на пописот во случај да го промени мислењето. Веќе во мојата група имаше неколку случаи кои прво одбија да се попишат а потоа одеа во општина да се жалат дека не биле попишани лол.

Што се однесува на бојкотот на македонското население (моите реони се 95% македонци), на мое големо изненадување го нема. Најголем проблем е ноншалантноста на луѓето бидеќи забораваат или воопшто не се замараат да се јават на телефон и да закажат.

Денес за чудо програмата функционираше безпрекорно.

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
684
Поени од реакции
2.620
Не тресете глупости за печатени копии, потписи и што ти знам какви изјави.

Второто прашање е за државјанство и опциите се:
- На РСМ
- На РСМ и друга држава

Значи во секој случај ќе бидете запишани како државјани на РСМ.

Попишивањето оди на лаптоп, значи нема никаква можност попишувачот да ви даде копија. Нема ни опција да ви прати копија на меил. Единствена проверка на податоци може да се направи во канцелариите на општината каде живеете.

Како македонци можете да се попишете во графата на етничка припадност. Овде имав негодување од двајца граѓани зошто сме запишани како етникум а не како народ.

На крај исто да ви дадам уште една информација а тоа е дека попишувачот ја има вашата адреса и број, и има опција на таа адреса да се забележи дека пописот е одбиен без да се внеси било кое лице.

Исто така казна колку што знам не е напишана сеуште на никого, а на попипувачите им е сугерирано за тие што одбиваат да не се оди дирекно со " одбива да се попише" туку да се почека до крај на пописот во случај да го промени мислењето. Веќе во мојата група имаше неколку случаи кои прво одбија да се попишат а потоа одеа во општина да се жалат дека не биле попишани лол.

Што се однесува на бојкотот на македонското население (моите реони се 95% македонци), на мое големо изненадување го нема. Најголем проблем е ноншалантноста на луѓето бидеќи забораваат или воопшто не се замараат да се јават на телефон и да закажат.

Денес за чудо програмата функционираше безпрекорно.

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
И тогаш се иде на суд каде што ти ќе треба да докажеш дека некој одбил да се попише. Секако може и он да тврди дека ти не си дошол и со тоа си го саботирал истиот што е кривично дело.

Твој збор против негов.

Патем се надевам дека што повеќе казни ќе пратите да се види колку луѓе бојкотирале. Црпнати коњушари.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
36.324
Поени од реакции
57.032
И Let3 е прилично активен на темите за попис на Fb.

Лаже и се пењави дека се готови казните од по 300 евра и дека сите се попишани, попишале се или не.

Не знам тука, ваљда мисли на сите Албанци во универзумов. Пошто пописниов закон мислам дека експлицитно наведува дека сите Албанци во универзумот имаат право на попис. И оние кои одамна не се помеѓу живите ваљда.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.824
Поени од реакции
10.730
Не само починатите туку и идните Албанци исто имаат право на попис, и тоа неколку генерации унапред. Па вие после не верувајте кога ќе испаднат исто на број (или повеќе) од Македонците.

Ама тоа не е за загрижување, тоа сѐ е во ред... Но ако случајно те напишале православен наместо атеист, е тогаш ќе видат - има да се пишуваат жалби и поплаки! :facepalm:
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
15.877
Поени од реакции
25.997
Ама тоа не е за загрижување, тоа сѐ е во ред... Но ако случајно те напишале православен наместо атеист, е тогаш ќе видат - има да се пишуваат жалби и поплаки! :facepalm:
Да си земеш пробиотик.
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
180
Поени од реакции
153
Tie Sto imaat Bugarski Pasos,Kako se zapisuvaat kaj potpisuvacot, poradi Vesta deka moze da se odzemat drzavjanstva poradi Mal broj prijaveni Bugari, se pisuva deka imas uste drzavjanstva osven makedonskoto, Bugari ili NEMA vrska taa vest pa da se pisime makedonci. Na Mene mi pobaraa samo maticen broj I mu rekov da dojde za nekolku dena?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
7.756
Поени од реакции
24.658
Tie Sto imaat Bugarski Pasos,Kako se zapisuvaat kaj potpisuvacot, poradi Vesta deka moze da se odzemat drzavjanstva poradi Mal broj prijaveni Bugari, se pisuva deka imas uste drzavjanstva osven makedonskoto, Bugari ili NEMA vrska taa vest pa da se pisime makedonci. Na Mene mi pobaraa samo maticen broj I mu rekov da dojde za nekolku dena?
Биди си на сигурно пиши се Бугар. Којзнае шо може да биде во наредни 10 години до нареден попис. Може ќе ти бараат документ и ќе ти земат државјанство.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom