Попис 2021

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
9.678
Поени од реакции
19.000
Ова може да го провери во неколку денови од базите на: мвр, гранични премини, агенција за вработување, образование...

Поентата на попис е да имаш корисни и точни податоци за идни цели. Од каде точен податок ако еден ги рецитира матичните за 10 души?
Од каде точни податоци ако не знаеш во кој град живеат?

Пример 1: ако некоја компанија сака да отвори канцеларија во помал град, повторно нема да има информација каков кадар има таму. Огромен процент од тие што се пријавуваат во локалната агенција таму, живеат во Скопје. Со пописот повторно овој податок не се собира, иако ќе се фрлат еден куп пари.

Пример 2, треба да влезе нов мобилен оператор, појма немаме колку население имаме во градовите. Кој мислиш дека ќе инвестира 100-200 милиони ако немаме појма колку население имаме тука и во кој град се истите? Повторно нема да го имате овој податок.

Пописот е 100% политичка операција, и 100 апостоли да дојдат е џабе кога истите се само маскоти.
 
Член од
9 октомври 2012
Мислења
751
Поени од реакции
1.007
Абе не се лажи по тоа текстовите, зарем не ги научи досега. :)

Се прават со итар пејовски финти.
не се лажам, истото го кажуваат заев и апостол за резидентно население до 12 месеци отсутни од државата а дали ја кажуваат вистината и дали е така ке видиме на крај ние обичното население не можеме ништо да направиме
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.668
Поени од реакции
21.221
Мислам дека треба да се направи истрага која странска држава ги плаќа овие што повикуваат на бојкот со цел да има што помалце Македонци во државата.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.668
Поени од реакции
21.221
Мене сестра ти и жена ти ме плаќаат у натура.
Хахахаха, толку ти сече, па одма со навреди. Толку знаете, ебате неписмените. Бојкотираат попис со цел да има помалце Македонци и тоа било ПАТРИОТСКИ ЧИН. И не приметувате колку е тоа ебано глупо. Акни си ја главата во ѕид, може ќе ти се ресетира мозокот и ќе приметиш какви глупости пишуваш.
 

Igorcemk

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
12.203
Поени од реакции
16.404
Хахахаха, толку ти сече, па одма со навреди. Толку знаете, ебате неписмените. Бојкотираат попис со цел да има помалце Македонци и тоа било ПАТРИОТСКИ ЧИН. И не приметувате колку е тоа ебано глупо. Акни си ја главата во ѕид, може ќе ти се ресетира мозокот и ќе приметиш какви глупости пишуваш.
Sakaat da se popisat lugjeto ama na realen popis a ne vaka manipuliran.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
36.360
Поени од реакции
57.120
Хахахаха, толку ти сече, па одма со навреди. Толку знаете, ебате неписмените. Бојкотираат попис со цел да има помалце Македонци и тоа било ПАТРИОТСКИ ЧИН. И не приметувате колку е тоа ебано глупо. Акни си ја главата во ѕид, може ќе ти се ресетира мозокот и ќе приметиш какви глупости пишуваш.
Кога ќе има попис, викнете.
Ова е грабеж во кој учествуваш и на кој му даваш легитимитет. Така да, не си ти тој кој ќе дели лекции по патриотизам.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
698
Поени од реакции
2.658
Мислам дека треба да се направи истрага која странска држава ги плаќа овие што повикуваат на бојкот со цел да има што помалце Македонци во државата.
Мене ми стигаат пари од Хезболах и Фатах зошто намалувањето на бројот на Македонци е од полза за исполнување на нивната агенда Зелена Трансферзала Сараево - Техеран.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.151
Поени од реакции
6.239
Секако дека некогаш кај нас ќе се направи реален попис.

Ако албанците се почувствуваат загрозено дека некогаш би паднале под тие нивни проценти што му се загарантирани, тогаш дури и се да е како што треба ќе повикуваат на бојкоти, манипулации и нема да дозволат никогаш да се направи попис.
 

Red Zurla

Авион
Член од
29 јули 2021
Мислења
844
Поени од реакции
1.442
Хахахаха, толку ти сече, па одма со навреди. Толку знаете, ебате неписмените. Бојкотираат попис со цел да има помалце Македонци и тоа било ПАТРИОТСКИ ЧИН. И не приметувате колку е тоа ебано глупо. Акни си ја главата во ѕид, може ќе ти се ресетира мозокот и ќе приметиш какви глупости пишуваш.
Сестра ти и жена ти и кај мене беа ама не за пописот...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom