Попис 2021

Член од
12 декември 2010
Мислења
7.581
Поени од реакции
6.890
Го залепила бројот на видно, јавно место и сега некој што го споделил на интернет, ќе одговарал...
:lolzz:
се потресе нешто Тролејбусот па или му е сестра или девојка иначе добро око држи


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.453
Поени од реакции
1.990
Каков проблем имате со системот уствари?
Проблемот е со серверот. Кога ќе се најават голем број попишувачи софтверот не комуницира со серверот. Како и се во државата, најверојатно и овде гледале да поминат со што е можно помалку пари а другите да ги пикнат во џебот.

На почетокот пробаја дури и да излажат, демек интернетот од телеком имал проблем што не е вистина. После тоа следните два дена не отповикуваа од на терен, и цели два дена не смеевме да излезиме на терен. Демек работат на проблемот а тоа на пола попишувачи им скурчи и се откажаа, па се растерети серверот и почна дс функционира системот.

Е сега видоа дека нема навреме да се заврши пописот, па пуштија оглас за нови попишувачи. Проблемите со серверот пак се појавија кога и новите излегоја на терен.

На крај испаѓа дека тие 4 дена не работеле ништо за да го средат проблемот, туку серверот се растерети бидеќи се намали бројот на корисници.

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
 
Член од
24 март 2010
Мислења
13.506
Поени од реакции
20.352
Проблемот е со серверот. Кога ќе се најават голем број попишувачи софтверот не комуницира со серверот. Како и се во државата, најверојатно и овде гледале да поминат со што е можно помалку пари а другите да ги пикнат во џебот.

На почетокот пробаја дури и да излажат, демек интернетот од телеком имал проблем што не е вистина. После тоа следните два дена не отповикуваа од на терен, и цели два дена не смеевме да излезиме на терен. Демек работат на проблемот а тоа на пола попишувачи им скурчи и се откажаа, па се растерети серверот и почна дс функционира системот.

Е сега видоа дека нема навреме да се заврши пописот, па пуштија оглас за нови попишувачи. Проблемите со серверот пак се појавија кога и новите излегоја на терен.

На крај испаѓа дека тие 4 дена не работеле ништо за да го средат проблемот, туку серверот се растерети бидеќи се намали бројот на корисници.

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
Ако е проблемот со серверот, истиот се решава прилично лесно, со изнајмување повеќе ресурси, а ако земеме во предвид колку им е битен пописот, веднаш ќе го направеа тоа. Многу ми е поверојатно проблемот е да е со апликацијата.
 
Член од
2 декември 2020
Мислења
96
Поени од реакции
91
Какво објаснување “Телеком имал проблем” :pos: Какви програмери ебате као да завршиле факултет на Оксфорд.Кога паѓа серверот, на некој вепсајт или слично, тоа значи дека машината(софтверот)која го има серверот е слаба и не е можно да го подржи бројот кој влегуваат и кој се регистрираат и бара стално да се рестартира.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
11.897
Поени од реакции
17.886

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.453
Поени од реакции
1.990
Ако е проблемот со серверот, истиот се решава прилично лесно, со изнајмување повеќе ресурси, а ако земеме во предвид колку им е битен пописот, веднаш ќе го направеа тоа. Многу ми е поверојатно проблемот е да е со апликацијата.
Далеку сум од експерт но сум прилично сигурен дена проблемот е со серверот. Се најавуваме на https://popis2021.stat.gov.mk.........(не го прикачувам целосниот линк бидеќи незнам дали е дозволено). Кога софтверот не функционира и https://popis2021.stat.gov.mk/ не е достапна. Тоа пак ме влечи дека проблемот им е со серверот, но како што кажав, можно е и да не сум во прзво.

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.838
Поени од реакции
33.302
Прво, страшно глупаво е софтверот за попис да биде зависен од интернет или од било каква конекција до било каков сервер за време на попишувањето. Апликацијата за попишување може да биде локална, а исто така и запишувањето на податоците за време на вршењето на попис. За да се пренесат податоците во базата на ДЗС, доволно би било еднаш дневно (или во три дена) да се врши синхронизација на податоците од локалната машина (лаптопот на попишувачот) со главната база на податоци. Само си го штекнуваат на интернет откако ќе завршат со попишување дадениот ден (дома, на улица, во просториите на ДЗС или било каде), кликнуваат копче „Пренеси податоци“ и готово. Па дури и да има моментална преоптовареност или недостапност, пописот не би бил доведен во прашање затоа што секогаш може да се обидат повторно и да ги пренесат податоците од веќе попишаните граѓани.
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.453
Поени од реакции
1.990
Прво, страшно глупаво е софтверот за попис да биде зависен од интернет или од било каква конекција до било каков сервер за време на попишувањето. Апликацијата за попишување може да биде локална, а исто така и запишувањето на податоците за време на вршењето на попис. За да се пренесат податоците во базата на ДЗС, доволно би било еднаш дневно (или во три дена) да се врши синхронизација на податоците од локалната машина (лаптопот на попишувачот) со главната база на податоци. Само си го штекнуваат на интернет откако ќе завршат со попишување дадениот ден (дома, на улица, во просториите на ДЗС или било каде), кликнуваат копче „Пренеси податоци“ и готово. Па дури и да има моментална преоптовареност или недостапност, пописот не би бил доведен во прашање затоа што секогаш може да се обидат повторно и да ги пренесат податоците од веќе попишаните граѓани.
Софтверот комуницира со базите на МВР и АВРМ. Јас го вметнувам матичниот број и ги добивам скоро сите информации за лицата и корегирам и дополнувам по потреба. Валда поради ова е потребна постојана интернет конекција, иако и за ова има чаре како да се изведи.

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.271
Поени од реакции
11.315
Не се разбирам до што би било само што знам дека проблем со локалните апликации се консултационите датотеки кои мора да се влечат од негде.
Затоа веројатно некои држави (Британија пример или Португалија и други) одат со веб апликација преку која лицата сами ќе се попишат, како нашите гастарбајтери. Оние кои не можат од икс причини он-лине, се попишуваат на хартија.
 
Последно уредено:

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.838
Поени од реакции
33.302
Софтверот комуницира со базите на МВР и АВРМ. Јас го вметнувам матичниот број и ги добивам скоро сите информации за лицата и корегирам и дополнувам по потреба. Валда поради ова е потребна постојана интернет конекција, иако и за ова има чаре како да се изведи.

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
Во право си, го заборавив овој момент, проверката по матичен број :)
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.077
Поени од реакции
3.611
Доксинг е сеа ја да објавам дека Марија се презива овака, работи таму и таму и оваа и е домашната адреса.

А тоа што се закануваш со полиции повеќе збори какво гомце си ти ко чоек. Нема везе ако и се јавуваш, поздрави ја.
,,Куче што лае, не каса" :D
Човекот сака да си се направи паметен.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.183
Поени од реакции
9.756
Добро бе пошто викаат дека наводно милион попишале, каде ги попишуваат тие луѓе? Во која држава? Јас живеам во Аеродром и еве досега никој ни дошол на врата ни бутур, ниту пак во другите згради и маала. Зборам со сите што ги знам и сите креваат рамења.
Кого и што попишуваат не ми е јасно.
Btw вчера бев во Вешала, таму кога ќе дојдете?
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
1.817
Поени од реакции
3.807
Бтв ја познавам онаа што оставила број за да и се јават за попис, генерација од средно ми е. Не ја знам лично, ама против против, толку, статуси против црпнативе на власт има изнапишано, дури мислам и Левица дека беше едно време и на крај за 500 евра да се продадеш и слуга да им бидеш. Ич не е чудно...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom