Попис 2021

Член од
28 март 2006
Мислења
17.663
Поени од реакции
12.059
дали ти тоа истото го гледаш кај девојчето со приклучен маус што би ,, think pad,, курсурот се применува преку пад на лаптопот, а не преку маус како што е на твитер сликата што убедуваш дека е попишувач!
Велиш глувче и тинкпад не идат заедно. Lol
:notworthy:
Меѓувреме шпион, шпион, комита
 
Член од
15 февруари 2019
Мислења
898
Поени од реакции
3.507
Така си е, мислам дека моментално мк нема повеќе од 1,6 до 1,7 милиони луѓе во неа. Од кој:

Тоа со избирачкиот список ќе се корегира на велико со пописов :D

1 милиони македонци / православни
350-500к албанци / муслимани -реално според мене е 400/420к другото се торбеши и цигани што ќе се пишат албанци.
30-100к цигани
20-30 к срби
20-30к турци
50 к бошњаци
20 к сите останати националности.

60% православни христијани ќе дојде и 40 % муслиманство.

Моја прогноза :D
Бројкиве околу население ти се на место.

Меѓутоа тешко да има и над 55% православни околу 50% е очекувана бројка.
70% од младите Македонци се атеисти или во најмала рака неверници што според мене е и подобро место да робуваат на мафијашката секта мпц која ја опљачка и ни еднаш во нивното битосување не застана во одбрана на државата и инетересите на Македонците.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.500
Поени од реакции
9.406
И како ќе знаеме колку сме и како сме, ако се попишуваат и тие што не се во моментот тука?
Како јас утре би имал корист од ваков попис, ако сакам да побарам анализа на демографија за бизнис, урбанистички планови и тн? Или ќе имаме 100 000 во град, а реално живеат 60 000?
Тие што не се тука нека се самопопишат.
Сите имаме матични броеви, лесно е да се дознае точна бројка на население, но навистина незнам како ке знаат колку население има во Скопје, како ги попишуваат кираџиите...се надевам дека не се дупло попишани, во родниот град каде што се со име на адреса од лична карта и во градот каде што се под кирија, а никој не е пријавен таму.
Во моја зграда има станови со кираџии, студентарии, празни станови, ниту знаеме кој се газдите и каде се.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.140
Поени од реакции
15.885
Тие што не се тука нека се самопопишат.
Сите имаме матични броеви, лесно е да се дознае точна бројка на население, но навистина незнам како ке знаат колку население има во Скопје, како ги попишуваат кираџиите...се надевам дека не се дупло попишани, во родниот град и во градот каде што се под кирија?
Дупло се попишуваат, плус ако те затекне попишувачот кј комшијата на кафе и тродупло се фаќа.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Бројкиве околу население ти се на место.

Меѓутоа тешко да има и над 55% православни околу 50% е очекувана бројка.
70% од младите Македонци се атеисти или во најмала рака неверници што според мене е и подобро место да робуваат на мафијашката секта мпц која ја опљачка и ни еднаш во нивното битосување не застана во одбрана на државата и инетересите на Македонците.
За религијата си во право ама имам мн пријатели од опкружувањето кои не се нешто религиозни ама ќе се пишам секако православен вика. Некако околина на луѓе кои ги знам не се мн религиозни ама сите викаат се знае која вера сме во генот ни е тоа и сл.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.500
Поени од реакции
9.406
Дупло се попишуваат, плус ако те затекне попишувачот кј комшијата на кафе и тродупло се фаќа.
Викаш така...супер..3.000.000 милиони жители во МК

пс
ич бе не си вицкаст
:tapp:
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.093
Поени од реакции
5.737
За религијата си во право ама имам мн пријатели од опкружувањето кои не се нешто религиозни ама ќе се пишам секако православен вика. Некако околина на луѓе кои ги знам не се мн религиозни ама сите викаат се знае која вера сме во генот ни е тоа и сл.
Заради таквите кај нас постои етничка припадност "Македонец-муслиман" :tapp:
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.148
Поени од реакции
35.693
Дупло се попишуваат, плус ако те затекне попишувачот кј комшијата на кафе и тродупло се фаќа.
Ова му се деси на другар. Викендот го попишаа во Прилеп кај неговите, два дена покасно го попишаа во Скопје кај што живее. Овој му кажал дека е веќе попишан, ама попишувачот го натерал да се попише пак, ваљда за да земе пари. True story.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Ова му се деси на другар. Викендот го попишаа во Прилеп кај неговите, два дена покасно го попишаа во Скопје кај што живее. Овој му кажал дека е веќе попишан, ама попишувачот го натерал да се попише пак, ваљда за да земе пари. True story.
Натали дај му на чоеко :D
Автоматски споено мислење:

Тие што не се тука нека се самопопишат.
Сите имаме матични броеви, лесно е да се дознае точна бројка на население, но навистина незнам како ке знаат колку население има во Скопје, како ги попишуваат кираџиите...се надевам дека не се дупло попишани, во родниот град каде што се со име на адреса од лична карта и во градот каде што се под кирија, а никој не е пријавен таму.
Во моја зграда има станови со кираџии, студентарии, празни станови, ниту знаеме кој се газдите и каде се.
јас имам 2 лични карти, една во метрополата, една во мојто село.
 
Последно уредено:
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.500
Поени од реакции
9.406
Натали дај му на чоеко :D
Автоматски споено мислење:


јас имам 2 лични карти, една во метрополата, една во мојто село.
Абе ти и два патлака меѓу нозе можеби имаш, но кој ти функционира е битно:pos:
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.547
Поени од реакции
2.117
Бројкиве околу население ти се на место.

Меѓутоа тешко да има и над 55% православни околу 50% е очекувана бројка.
70% од младите Македонци се атеисти или во најмала рака неверници што според мене е и подобро место да робуваат на мафијашката секта мпц која ја опљачка и ни еднаш во нивното битосување не застана во одбрана на државата и инетересите на Македонците.
Мене најмногу ме изненади ова. Имам преку 350 попишани луѓе а само 5 од нив се изјаснија како атеисти и еден не сакаше да се изјасни воопшто. Другите сите се пишаа православни и многу мал дел муслимани иако не верувам дека сите се религиозни.

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.547
Поени од реакции
2.117
Ова му се деси на другар. Викендот го попишаа во Прилеп кај неговите, два дена покасно го попишаа во Скопје кај што живее. Овој му кажал дека е веќе попишан, ама попишувачот го натерал да се попише пак, ваљда за да земе пари. True story.
Такви се насоките од обуката да ги попишуваме лицата иако рекле дека се попишани. Валда да нема итроштини јас се попишав а да не е попишан.

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Мене најмногу ме изненади ова. Имам преку 350 попишани луѓе а само 5 од нив се изјаснија како атеисти и еден не сакаше да се изјасни воопшто. Другите сите се пишаа православни и многу мал дел муслимани иако не верувам дека сите се религиозни.

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
Кој реон си ?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.714
Поени од реакции
17.376
Такви се насоките од обуката да ги попишуваме лицата иако рекле дека се попишани. Валда да нема итроштини јас се попишав а да не е попишан.

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
Ne ti dava deka e popisan koa kje vneses maticen?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom