Попис 2021

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
1.512
Поени од реакции
4.171
Со секое ДДВ на сметка што го плаќате давате легитимитет и на Заев и на СДС и на Северна Македонија. Многу поголем отколку дали ќе отворите врата да се попишете. Толку огорчен народ од системот а единствено што прави е факинг бојкот на референдум за шо никој не ги замоча 5%, и сеа попис што ќе пројде како што ќе пројде. Ај тоа, ама па мазохисти, нит се селат нит нешто превземаат. Молат бога за федерализација божем тоа ќе им ги реши проблемите или ќе тргнат сеир на некого. Кого ќе сеирите утре да има федерализација? Заев и СДС, па они тоа им е целта ебате. Неверојатно колку сте упувани дека нешто знаете дека некаков легитимитет од вас зависи. Бојкотирај кај што највише боли а не кај што кур ги заболе дали ќе се појавите или не.
 

Hello Kitty

Soft Kitty, Warm Kitty キティ・ホワイト
Член од
14 август 2006
Мислења
36.944
Поени од реакции
58.756
Бојкотирај кај што највише боли а не кај што кур ги заболе дали ќе се појавите или не.
Највише боли на избори. Ама и тука не гледам причина да се учествува, ако сметаш дека пописот е нерегуларен. Исто како што сметаа Албанците 2011-та.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.359
Поени од реакции
3.586
Попис преку компјутер, голема можност за манипулација на одговорите.

Дали попишаните можат на крај да проверат што е штиклирано од страна на попишувачот?
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
1.512
Поени од реакции
4.171
Највише боли на избори. Ама и тука не гледам причина да се учествува, ако сметаш дека пописот е нерегуларен. Исто како што сметаа Албанците 2011-та.
Не не и не. Не боли ни таму. Парите болат, а не парче хартија.
 

Hello Kitty

Soft Kitty, Warm Kitty キティ・ホワイト
Член од
14 август 2006
Мислења
36.944
Поени од реакции
58.756
Попис преку компјутер, голема можност за манипулација на одговорите.

Дали попишаните можат на крај да проверат што е штиклирано од страна на попишувачот?
Ваљда ако побараат, инаку во пракса ништо не гледаш што пишува он таму. До сега сите примери беа такви. Не слушнав никој да побарал да види, ама претпоставувам дека би му дозволиле.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
866
Поени од реакции
3.445
Има и трет тип. Неинформирани, не се замарам јас со политика, тип на луѓе кои поима немаат и не ги интересира што се дешава во нивната држава, луѓе кои изгледале три видеа на Јутуб, како дебилните амери не знаат кој им е претседател, па мислат дека тоа е правилна и нормална работа. Луѓе чии права секојднево се кршат, дали од институции, дали од работодавачот, а нив им е сеедно за тоа. Оваа група е најголема за жал.
The real damage is done by those millions who want to 'survive.' The honest men who just want to be left in peace. Those who don’t want their little lives disturbed by anything bigger than themselves. Those with no sides and no causes. Those who won’t take measure of their own strength, for fear of antagonizing their own weakness. Those who don’t like to make waves—or enemies. Those for whom freedom, honour, truth, and principles are only literature. Those who live small, mate small, die small. It’s the reductionist approach to life: if you keep it small, you’ll keep it under control. If you don’t make any noise, the bogeyman won’t find you. But it’s all an illusion, because they die too, those people who roll up their spirits into tiny little balls so as to be safe. Safe?! From what? Life is always on the edge of death; narrow streets lead to the same place as wide avenues, and a little candle burns itself out just like a flaming torch does. I choose my own way to burn.”
― Sophie Scholl
 
Последно уредено:
Член од
7 август 2011
Мислења
3.999
Поени од реакции
7.793
Не гледам зошто не би дозволиле, а и не гледам зошто некој би ризикувал да прави фалц (од попишувачите зборам). Бев пријавен првиот пат за попишувач, генерално луѓево што беа таму беа или постари невработени или студенти што гледаат да земат некој денар. Нема логика да се прави таков фалсификат или фалсификат на терен, ако некој прави фалц тогаш ќе биде координирано од некоја централа, преку масовно внесување на матични броеви и попишување на ликови кои не се тука. Нема потреба од интеракција со граѓанинот за да биде ,,попишан“. Се што треба да знаеш е ембг, податок кој веќе би им бил достапен на тие што сакаат да фалсификуваат масовно.

Генерално кај нас, со оглед на тоа што пописот е политичка, а не статистичка операција, секогаш ќе биде изложен на манипулации. Се додека „правата“ се остваруваат преку бројки, пописот во Македонија ќе биде нереален и фалсификуван. Сеедно дали е бојкотиран или не, ако сакаат да го фалсификуваат ќе го фалсификуваат луѓе од службите. Сигурно нема да земе некој рандом попишувач да добие задача да фалсификува попис. Едноставно премногу варијабли има кои можат да ја нарушат тајноста на операцијата.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
10.426
Поени од реакции
20.929
Попис преку компјутер, голема можност за манипулација на одговорите.

Дали попишаните можат на крај да проверат што е штиклирано од страна на попишувачот?
Ако е изведено како што треба, на компјутер е последно место каде што може да правиш манипулации, постојат логови за се што ќе чепнеш.

Инаку воопшто не ми се допаѓа тоа што ги „уништуваат“ материјалите од пописот, не сум го читал законот, го слушав Симовски пред неколку недели на ТВ, демек не смееле да ги чуваат поединечните листови, туку само статистиката како сумарен резултат.
По некоја логика треба да постојат, енкриптирани во одреден систем, и да има независна ревизија, со проверка на барем 10тина% од попишаните објекти. Доколку се утврдат поголеми грешки пример од 2% да се прават дополнителни проверки и евентуално прогласување на резултатите за невалидни.

Ова е попис што не дава никаква корист од статистички аспект.
Ако навистина сакаат да имаат слика какво е населението, колку население има, и истите податоци да може да се користат во иднина за бизнис цели и развојни планови, треба да се попишува САМО И САМО НАСЕЛЕНИЕ КОЕ ЌЕ БИДЕ ЗАТЕКНАТО ТУКА. Плус и во општината каде што живее во моментот, а не каде што му е личната карта.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
3.307
Поени од реакции
3.171
Попис преку компјутер, голема можност за манипулација на одговорите.

Дали попишаните можат на крај да проверат што е штиклирано од страна на попишувачот?
Moже, доколку ти нè увериш дека знаеш колку жители има Италија.
 
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.333
Поени од реакции
6.945
Ако е изведено како што треба, на компјутер е последно место каде што може да правиш манипулации, постојат логови за се што ќе чепнеш.
Сеа и ти заебаваш. Они апликацијата не можат да ја покренат, логови ќе чувале. :D
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
866
Поени од реакции
3.445
Ако е изведено како што треба, на компјутер е последно место каде што може да правиш манипулации, постојат логови за се што ќе чепнеш.

Инаку воопшто не ми се допаѓа тоа што ги „уништуваат“ материјалите од пописот, не сум го читал законот, го слушав Симовски пред неколку недели на ТВ, демек не смееле да ги чуваат поединечните листови, туку само статистиката како сумарен резултат.
По некоја логика треба да постојат, енкриптирани во одреден систем, и да има независна ревизија, со проверка на барем 10тина% од попишаните објекти. Доколку се утврдат поголеми грешки пример од 2% да се прават дополнителни проверки и евентуално прогласување на резултатите за невалидни.

Ова е попис што не дава никаква корист од статистички аспект.
Ако навистина сакаат да имаат слика какво е населението, колку население има, и истите податоци да може да се користат во иднина за бизнис цели и развојни планови, треба да се попишува САМО И САМО НАСЕЛЕНИЕ КОЕ ЌЕ БИДЕ ЗАТЕКНАТО ТУКА. Плус и во општината каде што живее во моментот, а не каде што му е личната карта.
Да логови на сервери во странска држава, ако воопшто ги има. Зошто се сомневам дека воопшто се замарале да прават history records со оглед дека воопшто не истестирале генерална функционалност на апликацијата.

Прашање за тие попишувачте тука, имате воопшто индивидуални јузери или со tpsysadm се логирате?

Минимум би требало да има опција при завршувањето на пописот да треба да потпишеш лист со податоците и потоа да добиеш на e-mail потврда со кои информации си се попишал и по пошта да ти стигне во следните 1-2 недели. И секој да може потоа да си провери дали информациите во системот соодвестуваат со тоа како се попишал.
 
Последно уредено:

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.459
Поени од реакции
2.004
Да логови на сервери во странска држава, ако воопшто ги има. Зошто се сомневам дека воопшто се замарале да прават history records со оглед дека воопшто не истестирале генерална функционалност на апликацијата.

Прашање за тие попишувачте тука, имате воопшто индивидуални useri или со tpsysadm се логирате?
Имаме индвидуални јузери.

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.297
Поени од реакции
4.051
Значи огранизираа настан ( не постои такво нешто како консултативен референдум во нашиот устав) на кој што немаше никаква опција да има набљудувачи на процесот или пак набљудувачи на броењето на гласови. Имаа комплетна подршка од странскиот фактор и доволно пари и опции за уценување да ги приберат сите малцинства + и добар дел од ДПНЕ.

Немаше шанса да успееме да извадиме повеќе НЕ гласови. Се што ќе се случеше е да дојдеме до некој резултат како 600 000 ЗА , 400 000 против и фино лепо чао пријатно. Си се самоизбришавме. Колку и да звучи смешно вака секогаш ќе го имаме изговорот дека нелигитимна влада подржана од странски држави и организации незаконски го смени името.

Зошто мислевте дека беа толку попарени после референдумот. Ова се што се случува сега е силеџење кое не може да трае вечно, секој ден што поминува системот тоне и му слабее контролата врз теренот и уште поважно легитимитетот. Чим му ослабне доволно и се изгуби легитимитетот ќе има ситуација многу слична на 88-91 низ цела источна европа. Колапс преку вечер.
Имаш океј аргументи меѓутоа јас си стојам на ставот дека бојкот ниту е решение ниту имаме некаков бенефит од него.

Има две постоечки можности.

1. Бојкот според мене е автоматски пораз. (Ова зборувам за референдумот за името реално за пописов и не ми е многу гајле.) (Што уствари и така испадна)
2. Идење на референдум и гласање што дури во најлош случај доколку референдумот би бил штелуван остава простор за отпор и за откривање т.е обеделонување на нерегуларностите.

Од моето скромно познавање ние како држава патиме од неизлегување на референдум т.е тој во 2004 за редефинирање на општините и сега овој новиов каде се смени името.

За мене таквиот поразителен/губитнички менталитет е нешто погубно и за поединците и за државата.

Народски кажано ќути немој да се буниш, давај мито ако ти бараат и ред други работи.

Ако се сеќаваш имаше на ТВ скоро девојка што ги обелодени на инструкторите што и барале мито за да положи испит.

Дали она со оваа постапка магично го смени системот? Одоговорот е не, меѓутоа ако 9 од 10 луѓе бидат како неа тогаш нема да биде исто.

П.С Со седење дома во секој случај ништо нема да се смени ова е мое мислење, океј е да не се согласуваш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom