Попис 2021

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.821
Европската Комисија ги охрабрува сите во Северна Македонија да учествуваат во процесот на попишување и додава дека пописот е дел од процесот за пристапување во ЕУ, јави дописничката на МИА од Брисел.


Па зашто до сега не кажаа дека пописот е дел од процесот на пристапување во ЕУ? Немаше да има бојкот.
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.734
Поени од реакции
13.358
Ако во неколку зборови се сумира тоа што го форсираат новинарите и инфлуенсерите :D блиски до ДПМНЕ, излегува дека државата ќе ја уништат "бојкотирачите". Затоа што не ги гласаат за пак да ја "оправат" државата и затоа што со не попишување ќе ја "албанизирале" Македонија.

Не се виновни тие што владејат 30 години и што направија северџистанска вукојебина, туку проблем се тие што веќе не им веруваат.

Десет години кркаа, шмркаа, се пијанчеа, ебеа затоа што се власт, крадеа како да им е последно, не средија ниту една институција, туку уште и нивни разговори им извадија (пристоен човек после пројавена таква неспособност би се самоубил) и ги уценуваат како сакаат, четири години глумат финоќа во опозиција и одат против народот за да добијат дозвола од амбасади да направат некаква коалиција за да владејат, но не, сите си виновни, само тие не се.
 
Последно уредено:

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.551
Поени од реакции
2.123
Дали ова значи дека SDS/BDI своите членови ги испраќа да попишуваат во централните градски подрачја и по згради, додека на северномакедонците што се без партиска книшка им ги доделува испустените ридски и планински села?

Дали на крајот од пописот SDS/BDI на попишувачите кои се нивни членови ќе им исплати хонорари како да запишувале по 200 луѓе дневно и дали е можно разликата во хонорарот од она стварно што попишале до 200 луѓе дневно да им ја исплати на рака?
Не верувам. Пописниот реон се добива според адресата на живеење. Јас не сум партиски определен не ни гласам на избори и добив голем пописен реон со преку 80 објекти. Пописниот реон ми е на соседната улица каде живеам.

Попишувачот кога ќе заврши со неговиот пописен реон може да побара и дополнителен реон.

Иначе и денеска, трет ден по ред како апликацијата не работи. 3 дена не успеваат да го решат проблемот.

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.821
Злите јазици би рекле дека намерно не објавуваат колку има што бојкотираат, но, изгледа сметаат дека нема да личи убаво епилогот на пописов. Пред се, нема да личи убаво пред избори. Ако има некоја таква политичка причина за откажување на пописов, најдобро е некако ако може да се замени со техничка причина.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.146
Поени од реакции
25.575
Не верувам. Пописниот реон се добива според адресата на живеење. Јас не сум партиски определен не ни гласам на избори и добив голем пописен реон со преку 80 објекти. Пописниот реон ми е на соседната улица каде живеам.

Попишувачот кога ќе заврши со неговиот пописен реон може да побара и дополнителен реон.

Иначе и денеска, трет ден по ред како апликацијата не работи. 3 дена не успеваат да го решат проблемот.

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
Проблемот што го има апликацијата, не е нешто што ќе го решат за еден ден. Немавте бекап план, ако апликацијата рикне?
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129
Друже гледаш дека глумат попис, ќе си пишат колку им треба и тоа е тоа.

Тоа е јасно дека ќе ги штимаат бројките и процентите за едно малцинство.
Но јас сум дел од едно помало малцинство и сакам да си се изјаснам како припадник на тоа малцинство, за да си имам самиот пред себеси чист образ.
Автоматски споено мислење:

Вчера не работеше апликацијата,сигурно ви земал матични броеви па од дома ќе си ги унесе податоците како што он сака ,за да не се враќа.

Апликацијата и денес не е во функција.


Тоа да, родителите ми кажаа дека ликот кога излегувал од нашиот двор, на капија зборувал на мобилен со некого, и во разговорот спомнувал како имал потешкотии околу внес на податоци и спомнал дека за тој ден повеќе нема да оди на терен да попишува.
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.551
Поени од реакции
2.123
Проблемот што го има апликацијата, не е нешто што ќе го решат за еден ден. Немавте бекап план, ако апликацијата рикне?
Нема бекап план. Апликацијата треба да функционира реал тајм, сите податоци да се запишуваат во база.

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.200
Поени од реакции
35.748
Шо е проблемот. Ќе го продолжат пописот за 5-6 дена и готово.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Нема бекап план. Апликацијата треба да функционира реал тајм, сите податоци да се запишуваат во база.

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
Ај кај да е ќе почните да пишувате во ексел или на тефтер.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.734
Поени од реакции
7.547
Проблемот што го има апликацијата, не е нешто што ќе го решат за еден ден. Немавте бекап план, ако апликацијата рикне?
Ај сеа и ти. Многу сакаш. Кај се видело апликација да рикне. :D
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.600
Поени од реакции
18.023
Добро бе, ај за ScaleFocus не ми е чудно, може и курташак си тераат чим знаеле дека поклон за нас ќе биде. Ама овие од кај нас до толку не земаа да ја истестираат пред да почне пописот? Па најскржавиот клиент со најселскиот вебсајт/апликација што неќе тестери да плати зема си тестира самиот дали тоа што го барал му работи. Па уште самоуверени, све работи, све е спремно, само бојкотирачите и Левица го кочат пописот и Република Северна Македонија. :pos:

Па овие бре се толку утепани, да им дадат месна заедница да раководат има да се расформираат самите за две недели.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.711
Поени од реакции
7.844
Добро бе, ај за ScaleFocus не ми е чудно, може и курташак си тераат чим знаеле дека поклон за нас ќе биде. Ама овие од кај нас до толку не земаа да ја истестираат пред да почне пописот? Па најскржавиот клиент со најселскиот вебсајт/апликација што неќе тестери да плати зема си тестира самиот дали тоа што го барал му работи. Па уште самоуверени, све работи, све е спремно, само бојкотирачите и Левица го кочат пописот и Република Северна Македонија. :pos:

Па овие бре се толку утепани, да им дадат месна заедница да раководат има да се расформираат самите за две недели.
Кој да тестира? Заев, Самка, Неџат, Најчевска, Тричко? Или оној министер што од компјутерски вештини во сивито беше навел дека знае да работи во умрениот Интернет Експлорер?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.600
Поени од реакции
18.023
Кој да тестира? Заев, Самка, Неџат, Најчевска, Тричко? Или оној министер што од компјутерски вештини во сивито беше навел дека знае да работи во умрениот Интернет Експлорер?
У УМС имаат сајбер воини, можеле да им ги пуштат, за све има решење, само воља треба.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.200
Поени од реакции
35.748
У УМС имаат сајбер воини, можеле да им ги пуштат, за све има решење, само воља треба.
Шо ќе им е да тестираат кога битните ствари се веќе договорени и одредени. Ова сега што одат од врата на врата се само финеси.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom