Попис 2021

Член од
7 септември 2016
Мислења
11.771
Поени од реакции
19.223
Прегледај го приврзокот 305987 Прегледај го приврзокот 305988
Според пописот 2001 Велес имал 55.108 жители, а според проценката во 2016та имал 54.000. Целосно неточно.
Моја проценка е дека Велес сега како град се движи помеѓу 36.000 до 40.000 жители(заедно со селата).
Veles_Municipality.svg.png ice_screenshot_20210906-160836.jpeg

...се мисли Велес со околината во 2002 година имало 55 108 жители,

ice_screenshot_20210906-160807.jpeg

додека само градот Велес имало 43 716 жители на попис во 1001 година!

е глуп као кур.
... не навлегувам во партиски став, туку во ова констатација, зашто би бил глуп овој ваш интимен орган кој ви служи и ви дава задоволство ем потомство? :toe:
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
4.661
Поени од реакции
6.554
Гледам фативте муабет и за избори.

На последните парламентарни избори албанските партии добија 22%, плус нешто доби и СДС, но многу помалку за разлика од претходните избори. Може нешто малку треба да се отфрли на полнење на кутии за што се обвинуваат и албанските партии меѓусебно.

Од друга страна, кај малолетните соодносот е нешто подобар во однос на Албанците, со што па се доаѓа до таа проценка што претходно ја напишав 24-27% во зависност од иселување, во случај на премногу масовно иселување и 23%.

Но не верувам во бројки испод 20%, но и нема и никаква логика Албанците да се блиску до 30%, а камоли повеќе...
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.290
Поени од реакции
11.349
Немаше. Идеа по двајца. 100% Памтам.

А тоа дали не даваа лист за домаќинот, тоа не сум сигурен баш дека не даваа.Како ја би спровел реален попис?

Скроз нерелевантно. Ја не сум тој што треба тоа да го прави, ама тоа не значи дека му давам карт бланш на тој што е назначен да спроведува пописи, да спроведува како сака.

Енивеј, ја би ја остаил старата методологија, со по двајца попишувачи и тоа би направил да бидат бинационални.
Лист не даваа, но сега со компјутериве би требало да дадат.
За методологијата, реално повеќе ми смета што се попишуваат тие од надвор и немањето контрола. Инаку, барем Левица и вмро можеа да направат барем две работи (како за изборите):
- да формираат тимови кои ќе имаат овластување на терен да ги посетуваат попишувачите и канцелариите на инструкторите.
- и после пописот да формираат тимови од ИТ познавачи кои ќе ги следат податоците, алгоритмите и вкрстувањето на базите.

А можда и повеќе, во моментов не ми текнува на можна контрола. Мислам дека само на тој начин може да се намали проблемот со фалс попишување па дури и да се двајца или тројца попишувачи. Без контрола ништо.
Или тоа или пописот (ако веќе се спроведува) секогаш ќе биде нереален/нерелевантен. На овој начин, сигурно.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
7.605
Поени од реакции
13.615
@joli1 друже, жално е ако дете као тебе зема памет од оние од умс. Размисли си уште еднаш убаво за ставовите и менувај ги.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
36.709
Поени од реакции
58.219
Лист не даваа, но сега со компјутериве би требало да дадат.
За методологијата, реално повеќе ми смета што се попишуваат тие од надвор и немањето контрола. Инаку, барем Левица и вмро можеа да направат барем две работи (како за изборите):
- да формираат тимови кои ќе имаат овластување на терен да ги посетуваат попишувачите и канцелариите на инструкторите.
- и после пописот да формираат тимови од ИТ познавачи кои ќе ги следат податоците, алгоритмите и вкрстувањето на базите.

А можда и повеќе, во моментов не ми текнува на можна контрола. Мислам дека само на тој начин може да се намали проблемот со фалс попишување па дури и да се двајца или тројца попишувачи. Без контрола ништо.
Или тоа или пописот (ако веќе се спроведува) секогаш ќе биде нереален/нерелевантен. На овој начин, сигурно.
ВМРО не може тоа.

После изјавата на Села дека не прифаќа попис без дијаспора, ВМРО ги омекна и така меките ставови за пописот. Некој ден по тоа влегоа во коалиција со нив.

ВМРО е многу слабо и не може без вакви коалиции на овие избори. СДСМ исто.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.290
Поени од реакции
11.349
ВМРО не може тоа.

После изјавата на Села дека не прифаќа попис без дијаспора, ВМРО ги омекна и така меките ставови за пописот. Некој ден по тоа влегоа во коалиција со нив.

ВМРО е многу слабо и не може без вакви коалиции на овие избори. СДСМ исто.
во ред, или некое "здружение". Ако мислиш дека јас им верувам на податоците, не си во право. Има многу зошто.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
7.605
Поени од реакции
13.615
Прегледај го приврзокот 305987 Прегледај го приврзокот 305988


Прегледај го приврзокот 306076 Прегледај го приврзокот 306077

...се мисли Велес со околината во 2002 година имало 55 108 жители,

Прегледај го приврзокот 306078

додека само градот Велес имало 43 716 жители на попис во 1001 година!... не навлегувам во партиски став, туку во ова констатација, зашто би бил глуп овој ваш интимен орган кој ви служи и ви дава задоволство ем потомство? :toe:
Јас не сум ја измислил оваа фраза, прашај некој постар :)
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
11.771
Поени од реакции
19.223
Не, сеуште немаат дојдено, но фино лепо ќе ги примам.
Вие кога одите у КАМ, Тинекс или било кој дуќан, пазар, зарем некој ве прашува дали сте вакциниран за да те услужи?
Што да речат тогаш јадните продавачки, администрација на шалтер, кај нив доаѓа и здраво и болно, па си ја работат работата
Проблем да се направи од ништо, пусто клето Македонче.
Ако сакаат и кафе и сок ќе им дадам на попишувачите
... а не ти е криво, на пример изразеното лицемерие, да попишувачите можат да бидат невакцинирани и тоа го толкуваат као „не можеме да ги натераме да се вакцинираат“, а тебе на работа да ти прават притисок и да те тераат да се вакцинираш и покрај присуството на IgG антитела?

... или мајките кои биле со сила принудени да се вакцинираат (иако прележале К19 и имале присутна антитела), доколку сакале да ги остават децата во градинка, односно просветните работници кои не можат поради Х причини да се вакцинираат да им речат „или вакцинирање или секој 72 ч негативен К19 тест инаку не може да ве примиме на работа и ќе ве отстраниме со обезбедувањето ако присуствувате на работно место“?

... револттирана сум поради двојниот аршин, само како Апотолов го врти правдањето, за невакцинирани попишувачи со ептен добри заштитни мерките немало шанса за инфицирање шетајќи од дом во дом, а ваму другите невакцинирани сите ги условуваат, треба, не треба, може не може да прима антиковид вакцина, дополнително да не спомнувам забрана за кафани, ресторани, молови, концерти?
... се прашувам, доколку невакцинираниот попишувач отиде во ресторан да руча за време на пауза додека попишува, дали ќе биде казнет, поради забрана на невакцинирани во кафани и ресторани.... или тој е заштитена бела мечка??? :toe:
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
36.709
Поени од реакции
58.219
Вие што ќе се попишувате, барем барајте да бидат вакцинирани попишувачите.

Не дека сум загрижен за вашето здравје, туку барем вирусот да не се шири, ако веќе се шири нереално албанството преку државава, со законите за попис и државјанство.
 

joli1

contrarian
Член од
3 јули 2019
Мислења
470
Поени од реакции
1.989
Си или не си?
Соема е небитно. Која ми е разликата дали си или не си, кога потполно истите ставови лишени од етика и рацио, ги верглаш како што тоа го прават докажаните партиски пратебници тука. Небитно дали си навистина со нив или не. Ист си ко нив, по темава.
Не сум.

Моите ставови се резултат на тоа што се случи на референдумот, жалам што сеуште има типци кои што сметаат дека правилен избор беше да се сликаат и да удрат хаштаг праам ајвар наместо да идат и да заокружат не.

Ако имање сопствен став кој се коси со ставовите на мнозинството форумаши значи дека сум партиски бот, тогаш сум партиски бот.

@joli1 друже, жално е ако дете као тебе зема памет од оние од умс. Размисли си уште еднаш убаво за ставовите и менувај ги.
Илија, мене пробале да ме регрутираат у УМС ама имам одбиено од етички и морални причини. Никогаш не сум посетил штаб, нити имам лепено промотивен материјал, ниту пак обработувано нешто за некого у партија. Еве, од кога имам навршено 18 години, сеуште го немам искористено гласачкото право од сопствени причини.

У врска со ставовите, пишувам тоа што го мислам и тоа што сметам дека е правилно, за мењавање ставови нема потреба пошто ниту еден у темава не се обиде да аргументира против мојот став, само прштеа ad hominem напади.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
4.596
Поени од реакции
17.227
Кај ќе биде скалабилна, сигурно ја хостаат од некој подрум во ДЗС. А тоа вкрстувањето со починати, и слично, мислам дека ќе го прават отпосле, немаат real time синхронизација со базите на МВР и останати министерства.
Сајтот на ДИК со резултатите од претходните избори беше хостиран во подрумче во деканатот на ФИНКИ. Ништо чудно и апликацијата за пописов од тука да ја администрираат.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
13.515
Поени од реакции
20.362
Сајтот на ДИК со резултатите од претходните избори беше хостиран во подрумче во деканатот на ФИНКИ. Ништо чудно и апликацијата за пописов од тука да ја администрираат.
Не збори така, ќе те банираат. :cenzura:
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
1.312
Поени од реакции
4.758
Oва исто како кога се буткаше режимот. Кој е против сдс се правеше небањат, затуцан и вмровец. Не сфаќате дека има народ што кур ги боли за ДПМНЕ и СДС и пак ќе излезат да се потпишат.

И тотално се согласувам со @Ne_sum_ja каде напиша дека веќе има Македонци што тотално ги боли таквото дали ќе се распадне новоформираната недефинирана творба Северна која се создаде благодарение на комуњарите. Најжално е плаќање данок на комуњарската автохтона коалиција.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
11.771
Поени од реакции
19.223
Јас мислам дека ти не знаеш што кажал али ахмети затоа што не знаеш албански, односно, како што гледам не си многу по албанците.
...демек ти знаеш, тогаш зошто си ставил ник со македонски имиња :D
Може збор два за ова?
... може, ќе направите да има повеќе Албанци од Албанија ќе удрите едно

ice_screenshot_20210906-165838.jpeg

од толку агитирање на сите страни ќе излеземе во МКД едно 3 милиони жители, 2,8 мил албански етникум и ситнишот македонците!
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
9.920
Поени од реакции
19.775
Вие што ќе се попишувате, барем барајте да бидат вакцинирани попишувачите.

Не дека сум загрижен за вашето здравје, туку барем вирусот да не се шири, ако веќе се шири нереално албанството преку државава, со законите за попис и државјанство.
Короната знае дека ќе правиме попис, гледаш паднаа бројките :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom