Попис 2021

Hello Kitty

Soft Kitty, Warm Kitty キティ・ホワイト
Член од
14 август 2006
Мислења
36.892
Поени од реакции
58.636
Идоли на албанските тинејџерки се Рита Ора и Дуа Липа...
Нормално дека нив ќе им бидат идоли ликови кои својот интегритет го вложуваат во национал-шовинистички идеали за Голема Албанија. Нема некој нормален да им биде идол.
 

joli1

contrarian
Член од
3 јули 2019
Мислења
488
Поени од реакции
2.065
Ја не можам да ја мобилизирам дијаспората. Глеаш кај албанците кој го прави тоа? Груби, Османи. Кој треба да ги мобилизира кај нас?

За нас е најлошо пописни резултати од 30 и нешто посто. Тоа ќе го добиеш ако сите македонци се попишат. Подобро дел да бојкотираат и да излезат 40, 50 посто и ова да стане смејурија, него легитимни 30 посто.
Не знам како не го разбираш тоа. Веќе е завршена работата. Сега работата е да им се даде легитимитет.
Политичарите, но некои од нашите политичари повикуваат на бојкот со што прават конфузија кај дијаспората.

За разлика од нашите политичари, албанските политичари повикуваат на масовно попишување, а дијаспората им е спремна у секое време да прави било што за нивните национални интереси.

Како што кажав, денес да се одлучи дека единствен начин дијаспората да гласа е у живо, у Македонија, цела албанска дијаспора ќе дојде тука, додека македонската дијаспора ќе коментира на фејзбуци и инстаграми.

Легитимитет ќе добијат сеедно, со или без бојкотирачи, само разликата ќе биде у ratio-то на македонско и албанско население, ништо друго.

Владата ќе фрли милиони евра само у ТВ реклами, партиите исто така

Реплицирав во множина зашто многу често ја гледам таа грешка кај повеќе луѓе. Нејсе, тоа што сметам дека се интересите на македонскиот народ не мора да значи дека се поклопуваат со интересите на Северна Македонија. Затоа е и заблудата дека ако сакам Северна Македонија да се распадне некако сум бил Анти-Македонец или шо и да е.
Бојкот на пописот е одбивање да се прифати наместен попис од Северна Македонија од мене и другите како Македонци.

Ако пропадне Северна Македонија, јас утре во која било друга држава ќе си бидам Македонец зашо народот ќе со остане а сите освен некои историчари ќе заборават дека постоела Северна Македонија. Јас денес во Германија ќе бидам перцепиран како северномакедонец само зашто творевинава постои.
Океј, ја мислев дека пишуваш во множина како еден од членовите што ми реплицираше, се со цел да ме оцрни дека сум партиски бот (а не сум).

Да, но федерализација не оди во прилог на ниту еден македонец. При евентуално пропаѓање на државава ти би бил еквивалентен на курд, човек без сопствена држава.

Не постои рестарт копче за држава, евентуална федерализација или поделба на територии е перманентна, поготово на овие простори, освен ако има војна.

Не е поентата дали ќе биде наместен или не. Секако ќе биде наместен пописот. Меѓутоа, промената од наместени избори/референдуми/пописи у нормлано општество, доаѓа на улица. А за да искочиш на улица треба да ти се створи револт. Тој револт попрво ќе ти се створи со активно учество и чувство дека си изигран, отколку со бојкот и апстиненција и апатичност.

Меѓутоа ако куцаш од родно Неготино или Кавадарци, секако дека кур те боли па се расфрлаш со термини ко федерализација и цепење ко пипер на тезга. Незнам некој од Тетово или Гостивар така лабаво да посакува федерализација.
Македонците од западна се заборавени одамна, предадени од сопствениот народ и квази интелектуалата со резиденција у Скопје.

У 2001 народ изгина за да ги одбрани тие градови, цивили киднапирани до ден денес не се знае кај завршиле, куп луѓе со пост-воен синдром, имам другари кои што 'дткаат поради трауми од тој период, ама битно нив ку* им чуело дал ќе се увело федерализација.

Сите они се за федерализација, ама не би сакале населбата да им спаѓа у албанскиот дел.

Иначе, да ве прашам сите, колку мислите дека е можно да се штелуваат/фалсификуваат бројките?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
8.072
Поени од реакции
26.232
Е па посебно кога е во прашање пописот и какви проблеми имавме ма сите пописи до сега, клучно беше да се направи попис кој ќе има легитимитет и народот ќе има доверба во целиот процес. Со форсирање на пописот по секоја цена, оставање можност да се попишува и дијаспората (и во Вејце и во Ново Село) дојдовме до тука.

Особено после тоа што се случуваше на последниот попис, кој бидна неуспешен токму поради вакви работи

И гледам си спомнал за основни и средни школи. Ќе побарам податоци, но по нив не можеш да докажеш дека Албанците се преку 30%. Да не зборам на памет но во основно зависи од година но се околу 35%, со оглед на фертилната база, тоа не е премногу и не може целосно да ги крене Албанците преку 30% на попис.

Особено што поради еманципација на албанската жена и иселувањето, Албанците се помалку ја користат својата голема фертилна база, па од 2004 година во вкупниот број ма родени Македонците се преку 50%, освен една година.

Сега поради ковид бројките се нагло нешто полоши на две страни, но намалено е иселувањето.

Во секој случај годишно ќе се раѓаат нешто изнад 10к Македонци и околу 7к Албанци.

Освен големо иселување, во среден период ме гледам што би можело да влијае драстично да се променат работите.

Е сега може звучи грубо кога вака се пишува за животи, без разлика на етничка припадност, но тоа е поради стравот од федерализација.

Живородени

Македонци

1992: 17.380 (52.3%)
1993: 16.666 (51.5%)
1994: 16.704 (49.9%)
1995: 15.853 (49.3%)
1996: 15.315 (48.8%)
1997: 14.290 (48.5%)
1998: 14.004 (47.9%)
1999: 13.308 (48.7%)
2000: 14.173 (48.4%)
2001: 13.299 (49.2%)
2002: 13.639 (49.1%)
2003: 13.353 (49.4%)

2004: 12.488 (53.5%)
2005: 11.923 (53%)
2006: 11.707 (51,8%)
2007: 11.807 (52%)
2008: 12.254 (53,3%)
2009: 12.490 (52,7%)
2010: 12.658 (52,1%)
2011: 11.544 (50,6%)
2012: 11.995 (50,8%)
2013: 11.550 (49,9%)
2014: 12.099 (51,2%)
2015: 12.308 (53,3%)
2016: 12.047 (52,4%)
2017: 11.260 (51,76%)
2018: 10.862 (50,91%)
2019: 10.039 (50,58%)
2020: 9.648 (50,69%)


Албанци

1992: 11.479 (34.5%)
1993: 11.353 (35.1%)
1994: 12.010 (35.9%)
1995: 11.607 (36.1%)
1996: 11.409 (36.3%)
1997: 10.491 (35.6%)
1998: 10.641 (36.4%)
1999: 9.838 (36.0%)
2000: 10.750 (36.7%)
2001: 9.604 (35.6%)
2002: 10.118 (36.4%)
2003: 9.766 (36.2%)

2004: 7.390 (31.6%)
2005: 7.230 (32,1%)
2006: 7.396 (32,7%)
2007: 7.392 (32,5%)
2008: 7.309 (31,8%)
2009: 7.454 (31,4%)
2010: 7.888 (32,4%)
2011: 7.727 (33,9%)
2012: 8.035 (34,1%)
2013: 8.137 (35,1%)
2014: 7.908 (33,5%)
2015: 7.604 (32,9%)
2016: 7.774 (33,8 %)
2017: 7.404 (34,03%)
2018 7.546 (35,37%)
2019: 7.047 (35,51%)
2020: 6.884 (36,17%)
Они се селат три пати повеќе од нас. Затоа на избори излезност во нивни средини е 20% пониска од нашите средини.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
10.346
Поени од реакции
20.755
Симовски: И јас во секој момент чекам информација дека интернетот работи и пописот продолжил

без гајле друже, Илон ги контактираше од владата пред некој месец за сателитски интернет, ќе ви даде и попуст деновиве.
И никако на старт не можеше да се предвиди дека некаде е можно да нема мрежно покривање ;)
 

Hello Kitty

Soft Kitty, Warm Kitty キティ・ホワイト
Член од
14 август 2006
Мислења
36.892
Поени од реакции
58.636
И што викате, снемало интернет, не дека паднала бугарската апликација? :pos: :pos: :pos:
Се надевам искрено, дека Бугарите некако ќе ја злоупотребат апликацијата за големо-бугарски цели.
 
Член од
15 февруари 2019
Мислења
466
Поени од реакции
1.691
Тоа што не гледате никакво можно негодување или примедби за пописов од страна на било кој албански политички субјект, туку напротив, само ентузијазам и повици за попишување, нели ви пали некое ѕвоно во празните тинтари, аларм некој мал дека можеби ве спремаат за колење, или толку е важно да се истера мандатов на СДС, па после кој не ебе сите, сосе вас во пакет овде.
Дали мислите дека Артан Груби , Зијадин Села и Биљал Касами седат со државничкиот капацитет и мирољубивата природа и ви мислат нешто добро на вас.

Свесни ли сте дека ќе се установиме единствено како плаќачи на арач, чија единствена немена и причина за постоење овде на територијава, ќе биде да се сервисира и одоброволи нивниот измислен процент или па можеби мислите дека ќе живеете додека е Заев на власт и после тоа живтотот не се рачуна.
Какви развратници се дпмне неможам да поверувам, глумат некојси патриоти а за НИ ЕДЕН ЕБАН битен настан не излегоа со став нит дадоа поддршка за нешто, цело време нешто шуш-буш од страна ко пичици без ни еден ебан став или конкретна позиција за НИШТО ко најголема опозициска "патриотска" партија посебно со 'даскалов'.

Кој сеуште во 2021 не верува дека врвовите на дпмне и сдс соработуваат за лични т.е. материјални интереси а на штета на државата е тоталка болен во главата.
 

Hello Kitty

Soft Kitty, Warm Kitty キティ・ホワイト
Член од
14 август 2006
Мислења
36.892
Поени од реакции
58.636
Океј, ја мислев дека пишуваш во множина како еден од членовите што ми реплицираше, се со цел да ме оцрни дека сум партиски бот (а не сум).
Си или не си?
Соема е небитно. Која ми е разликата дали си или не си, кога потполно истите ставови лишени од етика и рацио, ги верглаш како што тоа го прават докажаните партиски пратебници тука. Небитно дали си навистина со нив или не. Ист си ко нив, по темава.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
13.642
Поени од реакции
20.735
Се надевам искрено, дека Бугарите некако ќе ја злоупотребат апликацијата за големо-бугарски цели.
Искрено, мислам дека причините заради кои ни ја “донираа“ апликацијата се многу попрозаични. И ако земеме во предвид како се прават работи про боно, очекувам уште многу комедии со системот.
 
Член од
22 јули 2021
Мислења
101
Поени од реакции
38
Они се селат три пати повеќе од нас. Затоа на избори излезност во нивни средини е 20% пониска од нашите средини.
Од каде оваа информација?
На пример над 100 илјади македонци извадиле Бугарско државјанство - нешто што го знаеме.
Затоа постои попис, за да се види кој колку ја напушта или ја напуштал државата.

Излезноста или неизлезноста на избори има различна мотивација. Албанците за разлика од македонците досега промениле многу повеќе партии (ПДП, ДПА, Нова Демократија, ДУИ, НДП, Алтернатива, Алијанса за Албанците, Беса) и сите биле парламентарни партии со амбиции за власт и станување главна партија кај албанците. Албанците покажувале низ годините многу повеќе отпор кон главните партии и повеќе осет за промена на партиите кои ги гласаат. Ќе речеш дека ДУИ остана на власт 20 години, ама се сменија едно чудо опозициони партии. Кај македонците тоа не е пример, освен СДСМ и ВМРО, сега Левица има такви амбиции и тие ќе останат јалови. Значи, албанците протестните гласања не ги изразуваат во насока на гласање за помалото зло, туку со негласање. :)
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
4.778
Поени од реакции
6.831
Во однос на жители, доколку пописот е ок, нема да има преку 1 750 000 (иако и ова е повеќе како горна граница, веројатно поблиски е до 1 700 000). Ако излезат околу 1 800 000 и повеќе, нема да ги убедат ни најголемите поклоници на "пописот како обична статистичка операција".
 

Hello Kitty

Soft Kitty, Warm Kitty キティ・ホワイト
Член од
14 август 2006
Мислења
36.892
Поени од реакции
58.636
Искрено, мислам дека причините заради кои ни ја “донираа“ апликацијата се многу попрозаични. И ако земеме во предвид како се прават работи про боно, очекувам уште многу комедии со системот.
ма знам
друго ми беше поентата
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
9.877
Поени од реакции
13.888
Искрено, мислам дека причините заради кои ни ја “донираа“ апликацијата се многу попрозаични. И ако земеме во предвид како се прават работи про боно, очекувам уште многу комедии со системот.
Прво базата не им е ко што треба, луѓе свои починати попишуваа. На страна што апликацијава нит прави детекција на прокси ip адреси, а сега изгледа не е ниту скалабилна.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
13.642
Поени од реакции
20.735
Прво базата не им е ко што треба, луѓе свои починати попишуваа. На страна што апликацијава нит прави детекција на прокси ip адреси, а сега изгледа не е ниту скалабилна.
Кај ќе биде скалабилна, сигурно ја хостаат од некој подрум во ДЗС. А тоа вкрстувањето со починати, и слично, мислам дека ќе го прават отпосле, немаат real time синхронизација со базите на МВР и останати министерства.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom