Попис 2021

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
36.710
Поени од реакции
58.220
Аргументот не е во насока на докажување теза за неизлегување, туку за теза за несовршеност и неидеалност на пописот, исто како изборите, исто како референдумите, исто како сите останати операции кои државата и институциите на Македонија ги спроведуваат. :)
За жал, неброено многу пати државните институции покажале двојни аршини по етно-религиски клуч. Би било вистинско изненадување сега да не е така. Накај невозможно.
 
Член од
22 јули 2021
Мислења
101
Поени од реакции
38
Ние, македонците. Ти не знам што сорта си. Неаме страв, туку нејкеме да дадеме амин на нелигитимен попис.
Јас сега можам да ги наредам над 100 лица македонци кои ќе ти се спротивстават тебе со многу посериозни и методолошки издржани аргументи за тоа зошто треба да се попишуваат сите и зошто македонците треба исто така да се попишуваат и зошто дури и оние кои ти не ги сметаш за македонци, а се македонци според традиција, култура и идентитет, се всушност македонци. :)
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
36.710
Поени од реакции
58.220
Не знам што е тоа „вака“, слабо аргументираш некако, си мислиш дека со догматско зацементирани ликови разговараш на форум и дека сите се такви и дека сите ги разбираат вашите скромни интелектуални операции кога станува збор за културна и демократска размена на идеи. О импотентен лику. :)
Па не би сакал податоците за Вејце да ми ги доставува, на пример, лик од Вејце, за цело село, без апсолутно никој со него.
 
Член од
22 јули 2021
Мислења
101
Поени од реакции
38
За жал, неброено многу пати државните институции покажале двојни аршини по етно-религиски клуч. Би било вистинско изненадување сега да не е така. Накај невозможно.
Истото го зборуваат и албански националисти, ама за разлика од нив, тие не се плашат да повикаат на мобилизација и на единство во име на докажување и „културна пресметка“. :)
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
7.887
Поени од реакции
25.605
А веќе влагаме у друга димензија, ја незнаев дека бојкотот е уствари за конечен распад на државата. Ок, тоа е веќе легитимна цел и поштуем. Значи бојкот за конечен распад односно федерализација на државата. Cool сме сеа, разбрав.
Северна да се распадне? Ау па само од помислата добив ерекција.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
36.710
Поени од реакции
58.220
Јас сега можам да ги наредам над 100 лица македонци кои ќе ти се спротивстават тебе со многу посериозни и методолошки издржани аргументи за тоа зошто треба да се попишуваат сите и зошто македонците треба исто така да се попишуваат и зошто дури и оние кои ти не ги сметаш за македонци, а се македонци според традиција, култура и идентитет, се всушност македонци. :)
Ти не можеш да наредиш ни 100 капачиња од пиво. А сто Македонци не ни познаваш.
 
Член од
22 јули 2021
Мислења
101
Поени од реакции
38
Па не би сакал податоците за Вејце да ми ги доставува, на пример, лик од Вејце, за цело село, без апсолутно никој со него.
Затоа ќе има двајца и повеќеслојни контроли, воедначување на информациите со регистрите од граничните контроли за влез - излез. Не е фрка тоа. Нема простор за мува да прелета.
 

SkimSkam

Орце Сељак
Член од
26 август 2021
Мислења
1.022
Поени од реакции
2.841
Поголем легитимитет се дава на оваа држава со секој платен данок и ДДВ, него ли со бојкот на пописи и референдуми. Али ај биди мандрак и не плати ДДВ или персонален да те видам? Вака бојкот од удобноста на фотељата па нек иде живот.

Северна да се распадне? Ау па само од помислата добив ерекција.
Да да, готово се разбравме ја и ти што ти е целта. Не те сфатив у сам старт, мислев нешто друго дека сакаш да постигнеш. Вака ок си е.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
6.797
Поени од реакции
11.192
Јас сега можам да ги наредам над 100 лица македонци кои ќе ти се спротивстават тебе со многу посериозни и методолошки издржани аргументи за тоа зошто треба да се попишуваат сите и зошто македонците треба исто така да се попишуваат и зошто дури и оние кои ти не ги сметаш за македонци, а се македонци според традиција, култура и идентитет, се всушност македонци. :)
И тие твој тип македонци имаат посебно место во моето срце, баш за нив сакам да излезат 50%. За утре коа ќе бараат работа за децата, да им стане јасно што чорба си зготвиле. Со 25-30 посто ќе се спасат, ама со 50 едното дете ќе им биде Љутви.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
36.710
Поени од реакции
58.220
Истото го зборуваат и албански националисти, ама за разлика од нив, тие не се плашат да повикаат на мобилизација и на единство во име на докажување и „културна пресметка“. :)
Како и да е, недовербата во државните институции, кога е во прашање рамноправното спроведување на законите, е сосема оправдана и се темели на цврсти столбови.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
7.887
Поени од реакции
25.605
Јас сега можам да ги наредам над 100 лица македонци кои ќе ти се спротивстават тебе со многу посериозни и методолошки издржани аргументи за тоа зошто треба да се попишуваат сите и зошто македонците треба исто така да се попишуваат и зошто дури и оние кои ти не ги сметаш за македонци, а се македонци според традиција, култура и идентитет, се всушност македонци. :)
Кои се аргументите да се попишеме на наместен попис? Или ако не сметаш дека пописот е наместен тогаш тоа е деуга работа. Значи сметаш дека Заев и Груби спроведуваат реален попис.
 
Член од
22 јули 2021
Мислења
101
Поени од реакции
38
Ти не можеш да наредиш ни 100 капачиња од пиво. А сто Македонци не ни познаваш.
Ако се држиме до дефиницијата за кој што е македонец на дечкото, тогаш навистина само вие форумските шајшутки сте македонци, односно не сте ни 0.1% ха ха.
Автоматски споено мислење:

Како и да е, недовербата во државните институции, кога е во прашање рамноправното спроведување на законите, е сосема оправдана и се темели на цврсти столбови.
Па затоа ја губиш државата, затоа што сам се откажуваш од неа. После другите криви. Ај сега оди реди капачиња.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
36.710
Поени од реакции
58.220
Истото го зборуваат и албански националисти, ама за разлика од нив, тие не се плашат да повикаат на мобилизација и на единство во име на докажување и „културна пресметка“. :)
Небитно. Пописот и законот за државјанство се склопени за оваа прилика. За да се наполни земјава со Албанци, кои ги нема - како што и кажа самиот Ахмети во бомбите на ЕлЧека.

Не можеме да имаме доверба во државата после сите двоаршински мерки и постапки со кои Македонците се ставаат во функција на народ од втор ред во сопствената држава.

Вие два-тројца пропагирате на форумов да се даде легитимитет на ваквиот грабеж. Не гледам ниту една разумна причина некој да се сложи со вас.
 
Член од
22 јули 2021
Мислења
101
Поени од реакции
38
Кои се аргументите да се попишеме на наместен попис? Или ако не сметаш дека пописот е наместен тогаш тоа е деуга работа. Значи сметаш дека Заев и Груби спроведуваат реален попис.
Климава ти е тезата. Тезата не ти држи дека пописот првично е организиран за да се наместе, односно албанците да се 30% или колку и да се, иако со години тука верглате сите патриоти дека албанците се под 17%, па сега магично ќе им скокне бројката над 28%.
Едноставно, државава мора да организира попис, со сите свои (не)способности. Пописот нуди и други информации кои не можат туку така да се фалсификуваат. На пример во какви станбени услови живеат македонските граѓани, особено во време на пандемија. Колку станови се празни, колку се населени. Колку млади и стари луѓе плаќаат кирија и што во иднина државата треба да направи со тоа. итн. Доволно за да се попишеш и да учествуваш во оваа не толку важна за македонштината операција.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
36.710
Поени од реакции
58.220
Нека бидат и 50% со нормални методи на попишување. Не ми е битно колку се, битно ми е да не фабрикуваат бројки.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom