Попис 2021

Член од
4 октомври 2010
Мислења
4.793
Поени од реакции
6.854
Апасиев јава само на незадоволството на Македонците, па и околу пописот, а не е иницијатор.

Врескате попишете се да не излезат Албанците многубројни и да не добијат "што ти знам", додека гласате за двете партии кои ја доведоа Македонија скоро до федерализација. Тоа станете Македонци да не видат колку сме, е станете Македонци полесно да ве решиме. И од тие што се попишуваат голем дел не веруваат во процесот.

Револуции и такви работи не се случуваат само кога народот е разочаран, туку кога режимот е најслаб и ќе се поклопат и други коцки.

Бојкот не е пичкинско однесување, туку дистинкција од оние со ропски менталитет кои за некоја паричка се спремни се да прифатат.

Да не беше бојкот немаше да има поколенијата за што да се фатат утре. Само тоа го оцрни целиот тој процес.

И на крај, се попишал или не се попишал некој, не ми е битно, единствен исправен став во однос на пописот е дека е нелегитимен и не ги признава резултатите.
 
Последно уредено:

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
1.490
Поени од реакции
4.101
Ја не можам да ја мобилизирам дијаспората. Глеаш кај албанците кој го прави тоа? Груби, Османи. Кој треба да ги мобилизира кај нас?

За нас е најлошо пописни резултати од 30 и нешто посто. Тоа ќе го добиеш ако сите македонци се попишат. Подобро дел да бојкотираат и да излезат 40, 50 посто и ова да стане смејурија, него легитимни 30 посто.
Не знам како не го разбираш тоа. Веќе е завршена работата. Сега работата е да им се даде легитимитет.
Смејурија беше и референдумот па еве гледаме кај сме сега. Каде беа бојкотирачите да искочат гневни после резултатите и промената на името? Нигде, затоа што знаат дека заебаа работа.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
8.087
Поени од реакции
26.261
Работата е уште попроста, ако сакаш да се сменат работите од статус кво јебење 30 години од едните и другите а користат третите со кечиња, онда зимаш активно учество и само у тој случај генерираш гнев кој ќе го манифестираш. Вака со хајдање ништо нема да генерираш и ке дојдеш два дена после објава на резултатите и ќе ја пишеш добро познатата македонска изрека - кучињата лаат карванот си врви, или, ех моја чудесна земја. И ќе продужиш да вегетираш.
Хахах и како ќе се смени работата? Со давање на легитимитет на наместен попис кај што 180 илјади Албанци од дијаспора ќе бидат внесени во конечни резултати? Многу ти е добра логиката.
Ако моето бојкотирање може да и направи штета на Северна, мене тоа би ми причинило задоволство. Дај Боже да се 35% и да бараат федерација. Шо побрзо се распадне оваа творевина толку подобро за македонскиот народ.
 

Hello Kitty

Soft Kitty, Warm Kitty キティ・ホワイト
Член од
14 август 2006
Мислења
36.908
Поени од реакции
58.685
Најсмешно е што после толку пушење албански курови, поединци како да не им е доста и инсистираат сите да пробаат.

Не знам, ви се виде убаво ли?

Да пробаме и ние, ако не?
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
1.490
Поени од реакции
4.101
д дијаспора ќе бидат внесени во конечни резултати? Многу ти е добра логиката.
Ако моето бојкотирање може да и направи штета на Северна, мене тоа би ми причинило задоволство. Дај Боже да се 35% и да бараат федерација. Шо побрзо се распадне оваа творевина толку подобро за македонскиот народ.
А веќе влагаме у друга димензија, ја незнаев дека бојкотот е уствари за конечен распад на државата. Ок, тоа е веќе легитимна цел и поштуем. Значи бојкот за конечен распад односно федерализација на државата. Cool сме сеа, разбрав.
 
Член од
22 јули 2021
Мислења
101
Поени од реакции
38
За нас е најлошо пописни резултати од 30 и нешто посто. Тоа ќе го добиеш ако сите македонци се попишат. Подобро дел да бојкотираат и да излезат 40, 50 посто и ова да стане смејурија, него легитимни 30 посто.
Не знам како не го разбираш тоа. Веќе е завршена работата. Сега работата е да им се даде легитимитет.
Зошто е најлошо за „вас“ кои и да сте вие тие? И тоа најлошо доколку пописот е легитимен (секој попис ќе биде легитимен, и ти ќе бидеш потпишан, си сакал или не). Всушност ти или „вие“ (кои и да сте) покажувате страв од легитимен попис поради сомневање дека процентот на албанците е околу 30'%. Па преку тасета ако е 30% бројката, што ќе ти се случи тебе или „вам“ (кои и да сте вие)? Не го разбирам стравот. Може збор два за ова?
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
4.793
Поени од реакции
6.854
Ништо не гарантира дека праксата во Вејце нема да се примени и во Ново Село или во Оризари кочанско. Ама во тој случај дека се „наши“ веројатно е оправдано. :)
Па ти изнесе само аргумент плус да не се попишуваат луѓето. Еве нека биде поради Вејце и Ново Село, не само поради Вејце.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
7.224
Поени од реакции
12.134
Смејурија беше и референдумот па еве гледаме кај сме сега. Каде беа бојкотирачите да искочат гневни после резултатите и промената на името? Нигде, затоа што знаат дека заебаа работа.
Тебе те чекавме гневно да дојдеш да го задудлаш.

@joli1 Твое останува на крај да си одлучиш. Ко што глеаш освен партиски ботови што се доени тука на работа, на другите сите им е јасна работата.
 

Hello Kitty

Soft Kitty, Warm Kitty キティ・ホワイト
Член од
14 август 2006
Мислења
36.908
Поени од реакции
58.685
Зошто е најлошо за „вас“ кои и да сте вие тие? И тоа најлошо доколку пописот е легитимен (секој попис ќе биде легитимен, и ти ќе бидеш потпишан, си сакал или не). Всушност ти или „вие“ (кои и да сте) покажувате страв од легитимен попис поради сомневање дека процентот на албанците е околу 30'%. Па преку тасета ако е 30% бројката, што ќе ти се случи тебе или „вам“ (кои и да сте вие)? Не го разбирам стравот. Може збор два за ова?
Нема гајле, нека се и 50%, но нека ги избројат стварно колку се, а не вака.
 

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
983
Поени од реакции
277
Само бојкот на пописот може во иднина откога ќе падне Заев пак да се спроведе.

ВМРО ДПМНЕ секако нема веќе да дојде на власт, или ако дојде ќе биде приврзоче на Левица.
 
Член од
22 јули 2021
Мислења
101
Поени од реакции
38
Па ти изнесе само аргумент плус да не се попишуваат луѓето. Еве нека биде поради Вејце и Ново Село, не само поради Вејце.
Аргументот не е во насока на докажување теза за неизлегување, туку за теза за несовршеност и неидеалност на пописот, исто како изборите, исто како референдумите, исто како сите останати операции кои државата и институциите на Македонија ги спроведуваат. :)
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
8.087
Поени од реакции
26.261
Еве, пред да ти реплицирам, пак ќе прашам зашто ми се обраќаш у множина, кој сме тоа ние?

Ја сум индивидуа и си пишувам сопствени ставови кои произлегуваат од објективен поглед на нештата, нема потреба да ми се обраќаш у множина.

Имаш едно заедничко со неколку типци што тука се изјаснија дека се за бојкот, а тоа е дека не ве боли к*р дал ќе се распадне државата, што е чиста контрадикторност. Ја мислев дека бојкотирање на пописот е за да се спречи федерализација и слично, а не за да ја доутепате државата, изгледа се лажев.

btw, проблемот со мењавањето на името првенствено почна со бојкотирањето, ја ви тврдам дека да излезеше народот масовно тогаш и гласаше не, уште ќе бевме Република Македонија.
Реплицирав во множина зашто многу често ја гледам таа грешка кај повеќе луѓе. Нејсе, тоа што сметам дека се интересите на македонскиот народ не мора да значи дека се поклопуваат со интересите на Северна Македонија. Затоа е и заблудата дека ако сакам Северна Македонија да се распадне некако сум бил Анти-Македонец или шо и да е.
Бојкот на пописот е одбивање да се прифати наместен попис од Северна Македонија од мене и другите како Македонци.

Ако пропадне Северна Македонија, јас утре во која било друга држава ќе си бидам Македонец зашо народот ќе со остане а сите освен некои историчари ќе заборават дека постоела Северна Македонија. Јас денес во Германија ќе бидам перцепиран како северномакедонец само зашто творевинава постои.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
7.224
Поени од реакции
12.134
Зошто е најлошо за „вас“ кои и да сте вие тие? И тоа најлошо доколку пописот е легитимен (секој попис ќе биде легитимен, и ти ќе бидеш потпишан, си сакал или не). Всушност ти или „вие“ (кои и да сте) покажувате страв од легитимен попис поради сомневање дека процентот на албанците е околу 30'%. Па преку тасета ако е 30% бројката, што ќе ти се случи тебе или „вам“ (кои и да сте вие)? Не го разбирам стравот. Може збор два за ова?
Ние, македонците. Ти не знам што сорта си. Неаме страв, туку нејкеме да дадеме амин на нелигитимен попис. Ако ти е преку тасета да е 30%, ја викам преку тасета нека или 5% или 50%. Чим не ти мења, што дремеш тука.
 
Член од
22 јули 2021
Мислења
101
Поени од реакции
38
Нема гајле, нека се и 50%, но нека ги избројат стварно колку се, а не вака.
Не знам што е тоа „вака“, слабо аргументираш некако, си мислиш дека со догматско зацементирани ликови разговараш на форум и дека сите се такви и дека сите ги разбираат вашите скромни интелектуални операции кога станува збор за културна и демократска размена на идеи. О импотентен лику. :)
 
Член од
3 февруари 2014
Мислења
86
Поени од реакции
191
Не, сеуште немаат дојдено, но фино лепо ќе ги примам.
Вие кога одите у КАМ, Тинекс или било кој дуќан, пазар, зарем некој ве прашува дали сте вакциниран за да те услужи?
Што да речат тогаш јадните продавачки, администрација на шалтер, кај нив доаѓа и здраво и болно, па си ја работат работата
Проблем да се направи од ништо, пусто клето Македонче.
Ако сакаат и кафе и сок ќе им дадам на попишувачите
Автоматски споено мислење:


Фала....а поради која причина не би ги примил?
Објасни ми, ментална сум ете, ако толку ти е ќеиф да вреѓаш!???
Да живеев во стан , и јас не би ги пуштил.
Али бидејќи живеам во куќа со двор, не ми представува проблем
 

Kajgana Shop

На врв Bottom