Попис 2021

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.806
Дијаспората наша што се удира во гради по интернет, а нема денар инвестирано во градот и државата од каде што потекнува. (y)

За разлика од нашите, албанците од дијаспора се први за националните интереси, први за инвестирање се со цел добивање политичка моќ, први за инвестирање во родна држава и град.

Верувај ми утре да направат дијаспората да мора да дојде у Македонија да се попише, минимум 150.000 луѓе од албанската дијаспора ќе се појават на границите за да го направат тоа, додека вие за најбитните национални интереси седите пасивни.
Кога ќе има попис, ќе се попише дијаспората, а и ние.

Со овие методи, ова не е попис, туку барање согласност за каурите за пумпање на бројот на Албанци.

Слободно нека стигнат до кои бројки сакаат. Ја не давам легитимитет на овој грабеж. Побргу нека се распадне ова гомно од држава.
Автоматски споено мислење:

Немој со пасив-агресив жити најмило. Насилник со тапија си, како и 95% останати патриотишта.
А шо ја и ти као другари сме?
Баталите тие ад хоминеми, извадете ги штабските аргументи за да ви помине бројката. Ад хоминем е најлесно на свет.

или можеби тоа ви се аргументите...
 
J

joli1

Гостин
Кога ќе има попис, ќе се попише дојаспората.

Со овие методи, ова не е попис, туку барање согласност за каурите за пумпање на бројот на Албанци.
А чек, ти сеуште мислиш дека каурите нема да се попишат у голем број? Мислиш ли дека вие бојкотирачите (98% сте иначе симпатизери/гласачи на Левица, ако бидеме реални) ќе го спречите пописов или што?

У неколку наврати објаснив у темава што ќе се случи, најголемите македонски партии ќе го извадат членството и симпатизерите на попишување, албанските партии и албанската дијаспора ќе го стори истото, владата ќе искешира реклами по телевизии и портали за пописот, ќе воведе енормни казни при одбивање да се попишеш и на крај ќе останете само вие 10-15% бојкотирачи кои што процентот ќе го пребаците кај албанците, ништо друго нема да постигнете, а потоа ќе кукате по форуми, фејзбуци и инстаграми кога ќе албанците ќе бидат 40%.
 
Член од
22 јули 2021
Мислења
241
Поени од реакции
132
Сакам да знам колку има луѓе во државава, колку се толку се. Не ми е битно, само да знаеме колку сме и они и ние.

Ова не е пребројување, туку наметнување на бројки однапред, преку фалш методологија. Не е ова операција за да се преброиме, туку операција во која каурите ќе дадат легитимитет на однапред договорени бројки.

Зошто Али Ахмети кажа за пописот 2011-та - Ако се дознае вистинската бројка, ќе ги загубиме фотељите?
Си ја прочитал ли ти методологијата? Или жена му на апасиев што вергла по социјални мрежи го читаш и го носиш тука како заклучок?

„Зошто Али Ахмети кажа за пописот 2011-та - Ако се дознае вистинската бројка, ќе ги загубиме фотељите?“

Јас мислам дека ти не знаеш што кажал али ахмети затоа што не знаеш албански, односно, како што гледам не си многу по албанците.
Друго, не знам како влечиш заклучок од тоа дека доколку се случи попис ќе ги загубат фотељите - со бројката на албанците. Као од 2002 година до 2011 година се намалила бројката на албанци дотаму што паднала под 20%, во време во кое албанците се интегрираат во државни институции и стануваат конституционален етникум во државава а од друга страна над 100 илајди македонци вадат бугарско државјанство и мигрираат за европа со се фамилии со се се?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.598
Поени од реакции
18.019
А чек, ти сеуште мислиш дека каурите нема да се попишат у голем број? Мислиш ли дека вие бојкотирачите (98% сте иначе симпатизери/гласачи на Левица, ако бидеме реални) ќе го спречите пописов или што?

У неколку наврати објаснив у темава што ќе се случи, најголемите македонски партии ќе го извадат членството и симпатизерите на попишување, албанските партии и албанската дијаспора ќе го стори истото, владата ќе искешира реклами по телевизии и портали за пописот, ќе воведе енормни казни при одбивање да се попишеш и на крај ќе останете само вие 10-15% бојкотирачи кои што процентот ќе го пребаците кај албанците, ништо друго нема да постигнете, а потоа ќе кукате по форуми, фејзбуци и инстаграми кога ќе албанците ќе бидат 40%.
Нека бидат, кога ќе идете заедно на комисии појако да те ебат на суво.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
А чек, ти сеуште мислиш дека каурите нема да се попишат у голем број? Мислиш ли дека вие бојкотирачите (98% сте иначе симпатизери/гласачи на Левица, ако бидеме реални) ќе го спречите пописов или што?

У неколку наврати објаснив у темава што ќе се случи, најголемите македонски партии ќе го извадат членството и симпатизерите на попишување, албанските партии и албанската дијаспора ќе го стори истото, владата ќе искешира реклами по телевизии и портали за пописот, ќе воведе енормни казни при одбивање да се попишеш и на крај ќе останете само вие 10-15% бојкотирачи кои што процентот ќе го пребаците кај албанците, ништо друго нема да постигнете, а потоа ќе кукате по форуми, фејзбуци и инстаграми кога ќе албанците ќе бидат 40%.
Мислам не ти е јасна една работа. Моментално имаш 170 000 албанци и 10 000 македонци во дијаспората попишани. Тој процент е веќе отиден у курац, без разлика дали бојкотираме или се попишеме. Ќе иде над 30%.
Ние сакаме само да ставиме јаготка на шлагот - да иде над 40%(идеално над 50%).
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Штом наводно падне интернет и оп ќе наштелува повеќе процент население истото како парламентарни избори кога падне интернетот и ОП Зајко и дуи е на власт значи не е до бојкотирачите

Sent from my SM-N986U using Tapatalk
 
Член од
22 јули 2021
Мислења
241
Поени од реакции
132
Ако тоа значи физички да не гледам Албанци околу мене, јас сум за.
Ако живееш во Велес, Струмица, Гевгелија, Крива Паланка, Битола, Прилеп, итн., и сега не ги гледаш, не мора да има федерализација за да не ги гледаш.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.806
Јас мислам дека ти не знаеш што кажал али ахмети затоа што не знаеш албански,
Стварно ова го мислиш, денес у време на интернет?
ме изнасмеја

Бомбите на Ел чека ги преведоа скоро сите македонски медиуми.
 
Член од
22 јули 2021
Мислења
241
Поени од реакции
132
Мислам не ти е јасна една работа. Моментално имаш 170 000 албанци и 10 000 македонци во дијаспората попишани. Тој процент е веќе отиден у курац, без разлика дали бојкотираме или се попишеме. Ќе иде над 30%.
Ние сакаме само да ставиме јаготка на шлагот - да иде над 40%(идеално над 50%).
Во последниве 10 години 50-50 се македонците и албанците во однос на раѓање, македонците повеќе умираат. Земи види ги бројките на запишани во средно и во оснодно училиште. Тоа не значи дека албанците се 40 или 50 насто, туку дека и да се толку на пописот, дури документи и бројки одамна тоа го тврдат. Инаку сите знаеме дека поради миграции и секакви глупоисти до 28% максимум албанци живеат во Македонија.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.806
А чек, ти сеуште мислиш дека каурите нема да се попишат у голем број? Мислиш ли дека вие бојкотирачите (98% сте иначе симпатизери/гласачи на Левица, ако бидеме реални) ќе го спречите пописов или што?

У неколку наврати објаснив у темава што ќе се случи, најголемите македонски партии ќе го извадат членството и симпатизерите на попишување, албанските партии и албанската дијаспора ќе го стори истото, владата ќе искешира реклами по телевизии и портали за пописот, ќе воведе енормни казни при одбивање да се попишеш и на крај ќе останете само вие 10-15% бојкотирачи кои што процентот ќе го пребаците кај албанците, ништо друго нема да постигнете, а потоа ќе кукате по форуми, фејзбуци и инстаграми кога ќе албанците ќе бидат 40%.
Абе види, таман сите до еден да го дадете газот албански курви да ве ебат, ја нема. Еден, последен, сеедно ми е.

Кажи ми ти, се сложуваш ли со тоа еден од Вејце, само да дојде до комисија и да ги даде податоците од неговото село?
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.654
Поени од реакции
7.550
Немој со пасив-агресив жити најмило. Насилник со тапија си, како и 95% останати патриотишта.
Те молам цитирај извор од кој ја црпиш изјавата дека 95% од патриотите се насилници?

Дека вака само обвинуваш огромна група на индивидуи со некаква групна вина за која немаш докази. Некој би рекол дека е и нацистичи.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.198
Поени од реакции
35.747
Да, ама тоа е фантазија. Со твоето бојкотирање само ќе соучествуваш во плаќањето на новата бригада на албански административци.
Дечко вие имате еден суштински проблем што сеуште не го имате разбрано. Како што голем дел од Албанците не ја сметаат оваа држава за своја, после промената на името еден дел од Македонците не ја перципираат оваа држава за своја. Затоа кога ќе речат “ова треба да се направи за доброто на државата” не сфаќаат дека мене и многу други не боли кур за Северна Македонија. Ама уопште не ми е гајле, дури би бил индиферентен ако се распадне. Не ја сметам за своја држава туку за вештачка творевина, ако имам шанса нема да плаќам данок, кур ме боли буквално дали ќе постои или не. Од таа причина не можете да разберете зашо некој бојкотира и слично, зашто уште не сфаќате дека Заев го отру македонизмот во коренот. Ова со пописот е само последица на проблемот кој се создаде со Северна Македонија.
 
Член од
22 јули 2021
Мислења
241
Поени од реакции
132
Стварно ова го мислиш, денес у време на интернет?
ме изнасмеја

Бомбите на Ел чека ги преведоа скоро сите македонски медиуми.
Мене ме интересира логичкото следство, како дојде до тој заклучок? Ги знаеме бомбите на ел чека како што и бомбите на заев кој немаат никаква ниту кривична ниту политичка содржина подалеку од 2015 година и фингираните кривични дела кои паднаа сите како круши.
Која е логичката врска на тоа дека „али ахмети исплашен за својата судбина како политичар кој ќе ја изгуби фотељата доколку се спроведе пописот“ и „нужноста да се намести пописот каде албанците се 30%“. Како ги поврзуваш овие работи? :)
Автоматски споено мислење:

Кажи ми ти, се сложуваш ли со тоа еден од Вејце, само да дојде до комисија и да ги даде податоците од неговото село?
Каде ова во методологијата го пишува?
Друго, сигурен ли си дека ова ќе се злоупотребува само во Вејце, а не и во струмичко Ново село?
 

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
1.129
Поени од реакции
451
ГОСПОД ГИ ЧУВА БУДАЛИТЕ
❤

Падна системот за фалсификување на Пописот!
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.806
Која е логичката врска на тоа дека „али ахмети исплашен за својата судбина како политичар кој ќе ја изгуби фотељата доколку се спроведе пописот“ и „нужноста да се намести пописот каде албанците се 30%“. Како ги поврзуваш овие работи? :)
Миле, не збориш со твоите штапски колеги.
Не сум ја тој на форумов кој ќе ти објаснува работи што ги знаеш, што знаеш дека и јас ги знам и што се јасни на сите.
Не ја гледам поентата да објаснувам такво нешто.
Не влегувам во такви малоумни дискусии ни со владемкд, ни со бафра. Зашто би влегувал со тебе?
Не си ми ти омилен некој лик, па сега ај ќе те тинтрам у дијалог и ќе ти одговарам на прашања на кои го знаеш одговорот и ти и ја и сите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom