Помош со хард диск

Член од
30 април 2013
Мислења
308
Поени од реакции
138
Хард диск не реагира. Компјутер не го препознава, а и не врти хард дискот? Помош

Прво ми се расипа преносната усб кутија потоа го приклучив во компјутер внатрешен. Велам ајде може до адаптерот на преносната кутија ставив нов не реагира. Потоа го вратив пак како внатрешен и во компјутер не реагира повеќе мислам не врти внатре плочата на хард дискор.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
2.044
Поени од реакции
12.294
Хард диск не реагира. Компјутер не го препознава, а и не врти хард дискот? Помош

Прво ми се расипа преносната усб кутија потоа го приклучив во компјутер внатрешен. Велам ајде може до адаптерот на преносната кутија ставив нов не реагира. Потоа го вратив пак како внатрешен и во компјутер не реагира повеќе мислам не врти внатре плочата на хард дискор.
Рикнала електрониката на хардот
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
2.044
Поени од реакции
12.294
Значи може да се направи така
Сем ако најдеш исправна електроника од друг ист диск како твојот....
па од него да ја извадиш и да ја ставиш на твојот......инаку поправка на рикнатата многу, многу тешко.....речиси невозможно
 
Член од
30 април 2013
Мислења
308
Поени од реакции
138
Сем ако најдеш исправна електроника од друг ист диск како твојот....
па од него да ја извадиш и да ја ставиш на твојот......инаку поправка на рикнатата многу, многу тешко.....речиси невозможно
A кај да најдам електроника за хард диск се рaботи за Toshiba p 300
Ако е електрониката тогаш супер Ќе најдам ако треба и на старо хард диск до 80 гб и ќе го однесам во сервис ќе го средат. Загуба на податоците нема да има така
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
2.044
Поени од реакции
12.294
A кај да најдам електроника за хард диск се рaботи за Toshiba p 300
Ако е електрониката тогаш супер Ќе најдам ако треба и на старо хард диск до 80 гб и ќе го однесам во сервис ќе го средат. Загуба на податоците нема да има така
Електроника за диск како твојот.....искрено не знам каде да најдеш. Распрашај се по сервисите, да не случајно имаат.....од некој растурен диск. Или барај по огласи.....итн
Податоците не ти одат никаде.....99%
Барај исправна електроника каква што има твојот диск......пак ти напоменувам.....мора да биде иста по part number за твојот диск.
 
Член од
30 април 2013
Мислења
308
Поени од реакции
138
И двата се од тошиба тој вториот е мртов, а првиот си работи. Плочите големината се исти. Ако најдам плоча за мртвиот хард диск како на што има плоча првиот хард диск ќе се реши ли проблемот?
156193230_1957739297701920_3305470102099461271_n.jpg
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
18.692
Поени од реакции
38.969

Другар, не знам дали ќе ти биде корисно и дека ќе ти успее, ама видеово ми спаси пари и огромна датабаза на екстерен хард диск. Хард дискот ми падна, сите ми викаа не може да се поправи. Купив од Хубо Маркет онаки алатки за оштрафуфање плус она како пинцета што е. Тотален нуб сум кога се работи и за хардвер и за алати, ама успеав да го поправам и да го вратам.

Само сакав да споделам. Па со среќа :)
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.430
Поени од реакции
1.542
Ако ти се важни податоците, тогаш тука.

Ако си спремен да ги изгубиш двата диска со се податоци, тогаш следи јутуб туторијали.
 
Член од
30 април 2013
Мислења
308
Поени од реакции
138
Ако ти се важни податоците, тогаш тука.

Ако си спремен да ги изгубиш двата диска со се податоци, тогаш следи јутуб туторијали.
Може да се направи место да купувам хард диск за да се префрлат податоците и + да платам и за префрлувањето. Може да се направат само ако најдам електроника. Едниот еполовен најдов, а другиот ќе земам уште еден 5.00 ќе ме кошта и потоа од новиот ќе ја префрлам на стариот хард диск електрониката
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
12.714
Поени од реакции
15.562
уште со ова се бавите? исто ја да пишам дека со флопиња се маткам, не ми го чита флопито што да правам? ќе си земеш ссд ко човек и раат.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
14.682
Поени од реакции
23.353
Може да се направи место да купувам хард диск за да се префрлат податоците и + да платам и за префрлувањето. Може да се направат само ако најдам електроника. Едниот еполовен најдов, а другиот ќе земам уште еден 5.00 ќе ме кошта и потоа од новиот ќе ја префрлам на стариот хард диск електрониката
Така е, просто и едноставно, ќе средиш, не е проблем.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.204
Поени од реакции
998
уште со ова се бавите? исто ја да пишам дека со флопиња се маткам, не ми го чита флопито што да правам? ќе си земеш ссд ко човек и раат.
Ke si zemes Marta PC i ke ti cita flopi :D .
Mene pa uste ne mi e jasno zosto lugjeto ne pravat backup tuku baraat resenie od koa ke crkne. Ja bukvalno imam 2 obicni i 1 ssd i koa praam backup, odi na site 3, ako eden rikne pak ke imam sve na 2 mesta. Plus imam 6tb online storage koj ne go koristam mnogu posho me mrzi da rasporedam sho bi mozelo da se cuva online a sto ne.
 
Член од
30 април 2013
Мислења
308
Поени од реакции
138
Ke si zemes Marta PC i ke ti cita flopi :D .
Mene pa uste ne mi e jasno zosto lugjeto ne pravat backup tuku baraat resenie od koa ke crkne. Ja bukvalno imam 2 obicni i 1 ssd i koa praam backup, odi na site 3, ako eden rikne pak ke imam sve na 2 mesta. Plus imam 6tb online storage koj ne go koristam mnogu posho me mrzi da rasporedam sho bi mozelo da se cuva online a sto ne.
Не правам бејкап бидејќи незнам, а и мислам откако ќе биде мртов хард дискот не помага ни бејкап.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom