Помош, софтверски проблеми и совети

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Ми крашна игра со fatal error D3D и ми се рестартира лаптопот.

Од тогаш почна рандом рестарт на 10, 15 мин, некогаш и подолго. Покажува blue screen со различни errrors (system_service_exeption, memory_managment, reference_by_pointer).

Пробав преку CMD да го средам, не помогна, repair не помогна и format не помогна.

Пред некое време појачував RAM и се сомневам на тоа. Тестирав со MemTest, најде над 6.000 errors и на крај нормално failed.

Е сеа, прашањето ми е, очигледно дека не е софтверски проблемот, ама дали само со замена на RAM ќе се среди или можно е и да е до матичната нешто?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.600
Поени од реакции
38.754
Ми крашна игра со fatal error D3D и ми се рестартира лаптопот.

Од тогаш почна рандом рестарт на 10, 15 мин, некогаш и подолго. Покажува blue screen со различни errrors (system_service_exeption, memory_managment, reference_by_pointer).

Пробав преку CMD да го средам, не помогна, repair не помогна и format не помогна.

Пред некое време појачував RAM и се сомневам на тоа. Тестирав со MemTest, најде над 6.000 errors и на крај нормално failed.

Е сеа, прашањето ми е, очигледно дека не е софтверски проблемот, ама дали само со замена на RAM ќе се среди или можно е и да е до матичната нешто?
па пробај со една плочка. После со друга и ќе видиш која е дефектна.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
па пробај со една плочка. После со друга и ќе видиш која е дефектна.
Да, ама под гаранција е уште и хардвер не чепкам.

Ќе мора да го носам по мајстори.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.656
Поени од реакции
5.665
Да, ама под гаранција е уште и хардвер не чепкам.

Ќе мора да го носам по мајстори.
Za sekoj aparat pod garancija nisto ne cepkas i go nosis vo Service.
Najverojatno ti e Ram defekten a ima sansa da e riknata i grafickata.
Najcesto se slucuva od igranje v krevet i ako otvorite se blokirani.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.132
Поени од реакции
5.240
Пред некое време земав Legion G5 лаптоп преку Телеком и имам една фрка тоа што tocuhpad-от не ми работи од прв ден, ама ми требаше итно да се префрлам на појак лаптоп и немав време да го враќам назад за да го средат. Сега пак проблем ми е тоа што веќе имам многу податоци на него и дури да им го оставам да проверат све немам на што све да префрлам и да користам за работа у меѓувреме, а знам дека не се баш најбрзи при сервисирање.

Со неколку луѓе правев муабет рекоа дека е чест проблем кај Lenovo ова со тачпедот и дека имало некој драјвер што требало да се инсталира, милион софтвери пробав за пребарување на драјвери и сите викаат дека се си е океј со сите драјвери на лаптопот арно ама кога ќе влезам у Device Manager има една грешка што си стои и 10 пати реинсталирав ама џабе не се трга, претпоставувам дека е тоа тоа.

Дали имал некој сличен проблем и како го решил?

1692171846927.png
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Пред некое време земав Legion G5 лаптоп преку Телеком и имам една фрка тоа што tocuhpad-от не ми работи од прв ден, ама ми требаше итно да се префрлам на појак лаптоп и немав време да го враќам назад за да го средат. Сега пак проблем ми е тоа што веќе имам многу податоци на него и дури да им го оставам да проверат све немам на што све да префрлам и да користам за работа у меѓувреме, а знам дека не се баш најбрзи при сервисирање.

Со неколку луѓе правев муабет рекоа дека е чест проблем кај Lenovo ова со тачпедот и дека имало некој драјвер што требало да се инсталира, милион софтвери пробав за пребарување на драјвери и сите викаат дека се си е океј со сите драјвери на лаптопот арно ама кога ќе влезам у Device Manager има една грешка што си стои и 10 пати реинсталирав ама џабе не се трга, претпоставувам дека е тоа тоа.

Дали имал некој сличен проблем и како го решил?

Прегледај го приврзокот 387769

Screenshot_2023-08-16-17-58-22-44_b72a20be883aec8a014bd2b7c7038e87.jpg
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.132
Поени од реакции
5.240

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Сега харикири ќе си направам зашто цело време идам на тоа автоматски да ми најде драјвер :sramezliv: :sramezliv: :tapp::tapp::tapp::tapp:

Функционира без проблем.

Пиши адреска у ПП да ти пратам 6-пек пиво
Драго ми е што помогнав :ајнапиво:
 
Член од
24 јуни 2022
Мислења
13
Поени од реакции
6
Користам Linux, кога го стартувам компјутерот се појавува ова на неколку секунди, компјутерот потоа работи без проблеми, дали некој знае како да го тргнам да не се појавува ? linux.png
 
Член од
17 јануари 2023
Мислења
8
Поени од реакции
4
Користам Linux, кога го стартувам компјутерот се појавува ова на неколку секунди, компјутерот потоа работи без проблеми, дали некој знае како да го тргнам да не се појавува ?Прегледај го приврзокот 388916
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
879
Сакам да прашам дали ако на десктоп ПЦ имам ставено 2 хард диска со два оперативни системи ( Win 7 и Win 10 ) , дали при стартување на системот ќе имам некои проблеми или ќе ми даде да бирам дали сакам да се стартува со Win 7 или со Win 10 . Мислам да земам нов компјутер на кој ќе е инсталирана 10ката , но сакам и да го ставам хард дискот од стариов на кој што имам 7ка. И дали ако нема проблем да се направи ова , дали треба нешто да се чепка во BIOS или доволно е само да се поврзи и стариов хард диск ?
 
Член од
25 јуни 2013
Мислења
584
Поени од реакции
247
можеш да си подесиш дали да си бираш секогаш на стартуп кој оперативен, или пак можеш и дефаулт кој да тие и да не те прашува туку директно да си бутира на тој.Не е ништо комплицирано и нема да има никаков проблем. Поврзуваш само дискот и тоа е.
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
879
можеш да си подесиш дали да си бираш секогаш на стартуп кој оперативен, или пак можеш и дефаулт кој да тие и да не те прашува туку директно да си бутира на тој.Не е ништо комплицирано и нема да има никаков проблем. Поврзуваш само дискот и тоа е.
Е па тоа и ми е прашањето , дали подесувањето се прави преку BIOS . И плус ако е по дефолт наместен да бутира од еден од дисковите , како се менува да се префрлиш на другиот ОС .
 
Член од
25 јуни 2013
Мислења
584
Поени од реакции
247
Е па тоа и ми е прашањето , дали подесувањето се прави преку BIOS . И плус ако е по дефолт наместен да бутира од еден од дисковите , како се менува да се префрлиш на другиот ОС .
.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom