Помош, софтверски проблеми и совети

Член од
20 октомври 2020
Мислења
253
Поени од реакции
102
Здраво дечки.
Скоро купив нов лаптоп(Lenovo IDEAPAD 3 15ADA05). Му инсталирав Win10 и до сега се се работи ок. Едино нешто што приметив е што не работи alt+f4.
Alt копчето работи, ама f4 не го регистрира.
Прегледај го приврзокот 272776 кај мене мислам дека копчево може да се користи и за mute, али не функционира.
Пробав да видам дали е проблемот со Registry tool, отидов и во BIOSот, пробав да го надградам драјверот и ми вика дека е најновиот, не работи.
Се мислам воопште дали е софтверски проблем или до хардверот (али се надевам дека не е зошто лаптопот е нов). Вие што мислите? :)
 
Член од
14 октомври 2017
Мислења
232
Поени од реакции
109
Здраво. Имам едно камерче Genius Face Came 300. Го инсталирав драјверот и постои како драјвер во контрол панелот но подоцна се појавуваат две пораки дека е невалиден. Симнав друг и од нет пак исто. Знае некој како да го средам за да почни камерата да работи? FB_IMG_1604774773721.jpg FB_IMG_1604774779906.jpg
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Здраво. Имам едно камерче Genius Face Came 300. Го инсталирав драјверот и постои како драјвер во контрол панелот но подоцна се појавуваат две пораки дека е невалиден. Симнав друг и од нет пак исто. Знае некој како да го средам за да почни камерата да работи?Прегледај го приврзокот 273452Прегледај го приврзокот 273453
Disable Driver Signing.
Follow these steps to disable driver signing using the Group Policy Editor.
  • Hit the Win+R keys together to open the run dialog. Type gpedit.msc to open the local groups policy editor.
  • Expand ‘User Configuration’ -> ‘Administrative Templates’ -> ‘System’. Click ‘Driver Installation’.
  • In the right panel, double click on ‘Code Signing for Device Drivers’.
  • Choose ‘Enabled’ in the window that appears. In the underlying options, choose ‘Ignore’. This disables drivers signing in Windows 7, and now you can install unsigned drivers in Windows 7.
  • Click Apply. Restart your computer to install unsigned drivers.
 
Член од
4 февруари 2012
Мислења
5.944
Поени од реакции
5.140
Здраво дечки.
Скоро купив нов лаптоп(Lenovo IDEAPAD 3 15ADA05). Му инсталирав Win10 и до сега се се работи ок. Едино нешто што приметив е што не работи alt+f4.
Alt копчето работи, ама f4 не го регистрира.
Прегледај го приврзокот 272776 кај мене мислам дека копчево може да се користи и за mute, али не функционира.
Пробав да видам дали е проблемот со Registry tool, отидов и во BIOSот, пробав да го надградам драјверот и ми вика дека е најновиот, не работи.
Се мислам воопште дали е софтверски проблем или до хардверот (али се надевам дека не е зошто лаптопот е нов). Вие што мислите? :)
Изгледа во bios-от hotkey mode ти е enable,тоа значи дека hotkey копчињата ти се дефолт првично наместени(mute,volumen +,volumen - и тн) а за да ги користиш F1 до F9 мора да притиснеш Fn + F1.
За да ги користиш F1 до F9 без да притискаш Fn направи disable на hotkey mode во bios,тогаш е обратно за да ги користиш mute,volumen +,volumen - и другите мора да притискаш Fn + F2 за volumen - и Fn + F3 за volumen + и тн.
 
Член од
14 октомври 2017
Мислења
232
Поени од реакции
109
Disable Driver Signing.
Follow these steps to disable driver signing using the Group Policy Editor.
  • Hit the Win+R keys together to open the run dialog. Type gpedit.msc to open the local groups policy editor.
  • Expand ‘User Configuration’ -> ‘Administrative Templates’ -> ‘System’. Click ‘Driver Installation’.
  • In the right panel, double click on ‘Code Signing for Device Drivers’.
  • Choose ‘Enabled’ in the window that appears. In the underlying options, choose ‘Ignore’. This disables drivers signing in Windows 7, and now you can install unsigned drivers in Windows 7.
  • Click Apply. Restart your computer to install unsigned drivers.
Пак не бива. Сега ова го јавува. IMG_20201107_213423.jpg
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Пак не бива. Сега ова го јавува.Прегледај го приврзокот 273467
Дали прво скроз ги избриша драјверите, па го направи тоа што ти пишав со се рестарт на компјутер, па наново проба да инсталираш?
Пиши кои драјвери ги стави. Дај линкови од кај ги симна.
 
Член од
14 октомври 2017
Мислења
232
Поени од реакции
109
Дали прво скроз ги избриша драјверите, па го направи тоа што ти пишав со се рестарт на компјутер, па наново проба да инсталираш?
Пиши кои драјвери ги стави. Дај линкови од кај ги симна.
Го имам на ЦД драјверот оригинал.
 
Член од
14 октомври 2017
Мислења
232
Поени од реакции
109
Дечко, рече дека си пробал 2 драјвери, кој е вториот??????????????
Еднаш го инсталирав од ЦД па го деинсталирав. После го симнав истиот од интернет и пак истото го прави па го деинсталирав. Поентата ми беше дека и оригиналот од ЦД и тој од интернет не работат и двата, ги јавува истите грешките како горе на сликите.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Еднаш го инсталирав од ЦД па го деинсталирав. После го симнав истиот од интернет и пак истото го прави па го деинсталирав. Поентата ми беше дека и оригиналот од ЦД и тој од интернет не работат, јавува грешки како горе на сликите.
Поентата беше да ставиш линк од кај го симна драјверот. Ама ајде ќе изгубиме уште малку време. Сега не ставај линк од кај си го симнал кажи ми преку кој пребарувач си го нашол.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.343
Еднаш го инсталирав од ЦД па го деинсталирав. После го симнав истиот од интернет и пак истото го прави па го деинсталирав. Поентата ми беше дека и оригиналот од ЦД и тој од интернет не работат и двата, ги јавува истите грешките како горе на сликите.
античка ти е камерата од времето на XР, штом нема поддршка и не ти го инсталира тоа е сигурно.
 
Член од
14 октомври 2017
Мислења
232
Поени од реакции
109
античка ти е камерата од времето на XР, штом нема поддршка и не ти го инсталира тоа е сигурно.
Камерата е Genius Face Came 300. Мислам дека е 2010 година.
@Anon симнав од гугл, искуцав Genius Face Came 300 driver и беше истиот како оригиналот ама пак јавува проблеми како на сликите. Иначе Windows 7 мие ПЦ-то..
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Камерата е Genius Face Came 300. Мислам дека е 2010 година.
@Anon симнав од гугл, искуцав Genius Face Came 300 driver и беше истиот како оригиналот ама пак јавува проблеми како на сликите. Иначе Windows 7 мие ПЦ-то..
И пак не кажа од каде, ќе се самозапалам... па кога ќе искуцаш на Гугл милион резултати дава, од кај да знам кој од првите 5-6 асални си го отворил?
Ај, еве да не должам и јас, пробај со овој драјвер
И кажи ми сега дека баш овој си го пробал, и сите овие 5-6 реплики немаше да ги има да одговореше точно кој драјвер си го симнал.
 
Член од
14 октомври 2017
Мислења
232
Поени од реакции
109
И пак не кажа од каде, ќе се самозапалам... па кога ќе искуцаш на Гугл милион резултати дава, од кај да знам кој од првите 5-6 асални си го отворил?
Ај, еве да не должам и јас, пробај со овој драјвер
И кажи ми сега дека баш овој си го пробал, и сите овие 5-6 реплики немаше да ги има да одговореше точно кој драјвер си го симнал.
https://www.driverscape.com/download/facecam-300
Овај го симнав, ист беше како оригиналниот од ЦДто. Пробав и со твојов линк, џабе не бива пак.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom