Помош, софтверски проблеми и совети

Vetrence

...believe in yourself! :)
Член од
2 јули 2007
Мислења
7.469
Поени од реакции
676
Мрежа "каша попара". Сигналите ти се реметат од рутерите, можен чадор ефект, некој рутер да не е како што треба итн....штом телеком така "мајсторски" ти проектирале мрежа, барај ги да ја оправат.
Друже тој како помошен рутер го оставија , иначе интернетот ми функционира добро немам никаков проблем со него.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Друже тој како помошен рутер го оставија , иначе интернетот ми функционира добро немам никаков проблем со него.
Епа остави го само примарниот рутер, исклучи го вториот
 

legend

legend is back
Член од
25 април 2008
Мислења
1.518
Поени од реакции
224
ШИТ
Го имам овој проблем со лап топот, ке ве молам за помош.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.625
ШИТ
Го имам овој проблем со лап топот, ке ве молам за помош.
Дали се случува во safe mode? Дали се случува веднаш на вклучување? Дали некогаш некако си го поправил? Дали можеш ctrl alt del да видиме Task manager шо има у процеси и у старт ап...
Од кога почна да се случува, дали можеш да се сетиш на некоја промена да си ја направил, хардвер, софтвер, апдејт некој нешто...
Смрди на проблем со драјвери или штетни програми, но може и да грешам.
 
Член од
22 октомври 2018
Мислења
13
Поени од реакции
2
Kaj moze da se najde adobe ilustrator free ama stvarnoo free....


link ve molam fala odnpred
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
ШИТ
Го имам овој проблем со лап топот, ке ве молам за помош.
Се сретнав со сличен проблем на HP лаптоп по апдејт на windows 10. Решението беше драјвер за камерата. Обиди се да ја исклучиш камерата во safe mode.

Sent from my Redmi
 

legend

legend is back
Член од
25 април 2008
Мислења
1.518
Поени од реакции
224
Дали се случува во safe mode? Дали се случува веднаш на вклучување? Дали некогаш некако си го поправил? Дали можеш ctrl alt del да видиме Task manager шо има у процеси и у старт ап...
Од кога почна да се случува, дали можеш да се сетиш на некоја промена да си ја направил, хардвер, софтвер, апдејт некој нешто...
Смрди на проблем со драјвери или штетни програми, но може и да грешам.
Го средив со формат на крајот ми попуштија нервите. Го правеше истото и во safe mode, иначе ваљда се деси заради прекинат update ми снемало батерија.
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.547
Поени од реакции
5.305
Не знам точно за каде е прашањево, ама ајде, ќе го ставам во 2 теми, па се надевам дека некој ќе може да ми помогне.

Ситуацијата е следна:
Имам кабловски интернет од Телекабел, модем од кај нив(со само еден слот за Ethernet кабел) + јас си имам купено рутер за WiFi. До сега не сум имал проблем ниту со рутерот, ниту со модемот.

Од оваа недела работам од дома и за потребите на работата морам да користам VOIP Phone со чешки број.
Проблемот е што кога ќе го поврзам телефонот со рутерот со Ethernet кабел, не може да воспостави конекција...Пробав во сите три слотови во рутерот, не сака.
Кога го поврзувам телефонот директно во модемот, нема никаков проблем, секундарно си воспоставува конекција.

Бидејќи модемот има само еден слот за Ethernet кабел, практично од 9-17 часот, додека работам, мора да ми биде поврзан телефонот, и не можам да го користам рутерот, со тоа и ви фи.

Се јавив во продавницата од каде што го земав рутерот, ми рекоа дека не можат да ми помогнат, бидејќи немаат техничка поддршка, исто така и колега што работи ИТ проба да ме оправи преку TeamViewer чепкаше нешто со ИП адресата, не успеа...

Што би можел да направам? Дали треба нешто во самиот телефон да се подеси? Има некое мени со опции како Network, IP адреса и слично...Или дали може со некој сплитер да се направи нешто?

Модели:
Yealink T21 Е2 - Телефонот
Motorola SBV5121E - Модемот
Tenda N300 F3 - Рутерот

Фала однапред!
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Не знам точно за каде е прашањево, ама ајде, ќе го ставам во 2 теми, па се надевам дека некој ќе може да ми помогне.

Ситуацијата е следна:
Имам кабловски интернет од Телекабел, модем од кај нив(со само еден слот за Ethernet кабел) + јас си имам купено рутер за WiFi. До сега не сум имал проблем ниту со рутерот, ниту со модемот.

Од оваа недела работам од дома и за потребите на работата морам да користам VOIP Phone со чешки број.
Проблемот е што кога ќе го поврзам телефонот со рутерот со Ethernet кабел, не може да воспостави конекција...Пробав во сите три слотови во рутерот, не сака.
Кога го поврзувам телефонот директно во модемот, нема никаков проблем, секундарно си воспоставува конекција.

Бидејќи модемот има само еден слот за Ethernet кабел, практично од 9-17 часот, додека работам, мора да ми биде поврзан телефонот, и не можам да го користам рутерот, со тоа и ви фи.

Се јавив во продавницата од каде што го земав рутерот, ми рекоа дека не можат да ми помогнат, бидејќи немаат техничка поддршка, исто така и колега што работи ИТ проба да ме оправи преку TeamViewer чепкаше нешто со ИП адресата, не успеа...

Што би можел да направам? Дали треба нешто во самиот телефон да се подеси? Има некое мени со опции како Network, IP адреса и слично...Или дали може со некој сплитер да се направи нешто?

Модели:
Yealink T21 Е2 - Телефонот
Motorola SBV5121E - Модемот
Tenda N300 F3 - Рутерот

Фала однапред!
Рутерот има firewall. Доколку не е правилно конфигуриран прави практично блокада на одредени ЛАН уреди. Или ислкучи firewall или отвори му порта на VoIP-от. Претежно порта за VoIP е 5060, 5061.
Друга опција ако ти е полесно и имаш свич (мисам дека телекабел даваат по 3 IP на корисник -прашај, не сум сигурен)
Од модем кабел према свич, па од свич еден кабел во телефон а еден према рутер. Една IP ќе користи VoIP а втора рутерот.
 
Последно уредено:

DonRistovski

Peace Disturber
Член од
1 септември 2009
Мислења
3.382
Поени од реакции
3.893
IMG_20200403_162507.jpg

Vekje vtor den mi e vakov laptopot, kje pominat 12-13 casa, kje napravi restart i pri bootiranje pak se pojavuva istoto.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.625

Kajgana Shop

На врв Bottom