Помош, софтверски проблеми и совети

Член од
24 октомври 2014
Мислења
2.803
Поени од реакции
2.446
Пред некој месец другар ми го форматираше компјутерот, мислев дека тоа ќе ми среди некои проблеми (прилично успорен ми беше пц-то). Е сеа, од кога го форматираше, мене некако уште поуспорено ми делува. Дури и за некои работи ми прави проблеми кои ги немаше пред форматирањето. Најпрост пример- ми сецка Бабл Трабл играта кога ќе ја уклучам од Хром.
Со оглед на тоа што сум прилично необразован кога се во прашање вакви софтверски проблеми, имам едно прашање до тие што разбираат: Дали има нешто драјвери програми кои после форматирањето јас (другарот мој) не ги симнал/инсталирал, па затоа се е вака успорено? Со форматирањето драјверите сами се инсталираат или како ?!
Би ве замолил некој да ми одговори, ми се игра Фифа 2008ма ми се плаче:pos:
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Пред некој месец другар ми го форматираше компјутерот, мислев дека тоа ќе ми среди некои проблеми (прилично успорен ми беше пц-то). Е сеа, од кога го форматираше, мене некако уште поуспорено ми делува. Дури и за некои работи ми прави проблеми кои ги немаше пред форматирањето. Најпрост пример- ми сецка Бабл Трабл играта кога ќе ја уклучам од Хром.
Со оглед на тоа што сум прилично необразован кога се во прашање вакви софтверски проблеми, имам едно прашање до тие што разбираат: Дали има нешто драјвери програми кои после форматирањето јас (другарот мој) не ги симнал/инсталирал, па затоа се е вака успорено? Со форматирањето драјверите сами се инсталираат или како ?!
Би ве замолил некој да ми одговори, ми се игра Фифа 2008ма ми се плаче:pos:
Ако ти го форматирал, свршил работа. Ќе немаше ништо. Галиба преинсталирал Пенџериња (Windows). Знам дека тој термин “форматирање“ погрешно се користи, ама научете да користите правилни термини, за да се разбереме.
Да кажеше за кои Пенџериња се работи? ХР, 7ца, 8, 10? 64 бит? 32 бит? Ако е 7 може треба драјвери посебно, ако е 10 можеби не треба, но не мора да значи.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Пред некој месец другар ми го форматираше компјутерот, мислев дека тоа ќе ми среди некои проблеми (прилично успорен ми беше пц-то). Е сеа, од кога го форматираше, мене некако уште поуспорено ми делува. Дури и за некои работи ми прави проблеми кои ги немаше пред форматирањето. Најпрост пример- ми сецка Бабл Трабл играта кога ќе ја уклучам од Хром.
Со оглед на тоа што сум прилично необразован кога се во прашање вакви софтверски проблеми, имам едно прашање до тие што разбираат: Дали има нешто драјвери програми кои после форматирањето јас (другарот мој) не ги симнал/инсталирал, па затоа се е вака успорено? Со форматирањето драјверите сами се инсталираат или како ?!
Би ве замолил некој да ми одговори, ми се игра Фифа 2008ма ми се плаче:pos:
најверојатно драјвери за графичка не ставил, ама и со windows 7 автоматски би се симнале драјверите со првиот направен update.

кој windows e во прашање и ако можеш слика од device manager да ставиш.
 
Член од
15 октомври 2017
Мислења
90
Поени од реакции
4
Извинете што пишувам тука, незнам каде би требало да ја ставам темава, дали може да се открие испраќачот на фотографија во фејсбук група? Да се дознае од кој уред, ип адреса и локација е испратена фотографијата?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Извинете што пишувам тука, незнам каде би требало да ја ставам темава, дали може да се открие испраќачот на фотографија во фејсбук група? Да се дознае од кој уред, ип адреса и локација е испратена фотографијата?
Не, нелегално е тоа
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Барам мала помош/совет од поискусните во Premiere Pro CC 2019 како почетник во оваа тематика. Претежно снимам со GoPro во резолуција 1920 x 1080 на 60fps. Со едитот на видеата почнав полека да се снаоѓам, прашањето ми е која според вас е најдобра опција за рендер. Јас моментално го правам следниот сетинг за рендер:
Codec: H.264
Frame rate: 60
Field order: Progressive
Aspect: Square Pixels (1.0)
Render at Maximum Depth: селектирано
Profile: High
Level: 5.1
Bitrate encoding: VBR, 2 pass
Target Bitrate [Mbps]: 18
Maximum Bitrate [Mbps]: 20
Use Maximum Render Quality: селектирано
и Time Interpolation е на Frame Sampling (default)

Некој совет, дали е добра конфигурацијава или нешто треба да сменам? И дали има некаде да се симнат бесплатно транзиции и темплејти за текст и останати интересни работи (мислам на тие што се плаќаат :))
 
B

Beginner

Гостин
Во последно време хардискот почна многу да ми се загрева кога гледам серија секогаш е 40+ степени дури и 43 кога стига тогаш веке го гасам компјутерот. Ама од 20 јули до сега од 97% падна на 95% за 6 дена изгуби 2%. Еве и сега што работи 17 минути компјутерот стигна 40 степени кога гледам серија и 41-42 е. Комкпјутерот ми е купен од 2011-2012 не памтам убаво ама 90% сум сигурен дека е 2011. За овие 8 години му немам менето ништо и никогаш му немам ставено паста. Е сега како цели 8 години хардискот си беше од 97%-100% и сега за 6 дена се намали 2% значи нешто не е во ред.

shit.png
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.625
Е сега како цели 8 години хардискот си беше од 97%-100% и сега за 6 дена се намали 2%
Така шарено.
Да, не е во ред.
Хард дискот е веќе во своите зрели години и треба да размислуваш да го пензионираш и да направиш замена.
Никој не може да ти каже дали ќе ти цркне утре, за 3 месеци, за 1 година или 2.
Не би препорачал ниту сервис.
Сите важни податоци што ги имаш на хард дискот имај ги и на друго место.
Ја би ти препорачал да не тупиш мозок многу и да си купиш нов.
 
B

Beginner

Гостин
Така шарено.
Да, не е во ред.
Хард дискот е веќе во своите зрели години и треба да размислуваш да го пензионираш и да направиш замена.
Никој не може да ти каже дали ќе ти цркне утре, за 3 месеци, за 1 година или 2.
Не би препорачал ниту сервис.
Сите важни податоци што ги имаш на хард дискот имај ги и на друго место.
Ја би ти препорачал да не тупиш мозок многу и да си купиш нов.
Можно ли е да е до пастата па да му ставам паста може ке се оправи или?

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.625
Можно ли е да е до пастата па да му ставам паста може ке се оправи или?

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
А бе каква црна паста, не се става паста на хард дискови.
Ти пишав се во првобитниот пост.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Во последно време хардискот почна многу да ми се загрева кога гледам серија секогаш е 40+ степени дури и 43 кога стига тогаш веке го гасам компјутерот. Ама од 20 јули до сега од 97% падна на 95% за 6 дена изгуби 2%. Еве и сега што работи 17 минути компјутерот стигна 40 степени кога гледам серија и 41-42 е. Комкпјутерот ми е купен од 2011-2012 не памтам убаво ама 90% сум сигурен дека е 2011. За овие 8 години му немам менето ништо и никогаш му немам ставено паста. Е сега како цели 8 години хардискот си беше од 97%-100% и сега за 6 дена се намали 2% значи нешто не е во ред.

Прегледај го приврзокот 211565
ич да не се замараш. сепак на сите лични и важни податоци направи им backup.
ама дискот ќе тера, не е премногу висока таа температура. сега дискот е прилично стар, како и со се друго, можеби ќе тера уште многу години, може и наскоро да се расипе.
остај тоа sentinel процентите. гледај само во smart дали има reallocated сектори. дискот има поприлично резервни сектори па ќе ги префрла оние проблематичните.
ако ептен почне да расте бројот на reallocated сектори размислувај за нов диск.

а за ладење, иако не е превисока таа температура, стави вентилатор напредна куќиште ако има можност, а има и вентилатори специјални за врз хард диск.
 
Последно уредено:
Член од
21 март 2014
Мислења
509
Поени од реакции
366
Дечки, има еден компјутер кој се користи како „сервер“ и не треба да прави апдејти на Windows 10(Не прима Win 7 SSD-то[т.е зезнат е SSD дискот со алокација на меморијата]), ниту на софтверот кој го користи не треба да прави апдејт. Е сега, за Windows 10 средив во регистри, ама за софтверот нема таква вградена опција па сигурно пак морам некако преку регистри,зошто доколку Win не се апдејтира, а софтверот се апдејтира не може да работи софтверот по случаен прекин, зошто фалат апдејтите од Windows(треба да се прави посебна скрипта шо е комплицирано до толку). Прашање ми е дали има некоја финта да прекинам апдејти на софтвер стандардна или мора да се шмирглам по регистри на софтверот ?(Да им скратам маките,оти TeamViewer е тежок :) .. )
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Дечки, има еден компјутер кој се користи како „сервер“ и не треба да прави апдејти на Windows 10(Не прима Win 7 SSD-то[т.е зезнат е SSD дискот со алокација на меморијата]), ниту на софтверот кој го користи не треба да прави апдејт. Е сега, за Windows 10 средив во регистри, ама за софтверот нема таква вградена опција па сигурно пак морам некако преку регистри,зошто доколку Win не се апдејтира, а софтверот се апдејтира не може да работи софтверот по случаен прекин, зошто фалат апдејтите од Windows(треба да се прави посебна скрипта шо е комплицирано до толку). Прашање ми е дали има некоја финта да прекинам апдејти на софтвер стандардна или мора да се шмирглам по регистри на софтверот ?(Да им скратам маките,оти TeamViewer е тежок :) .. )
Кој е тој софтверот? Ќе ти го украдеме ако кажеш? Барш помош а не кажуваш за што.
Да пробаш преку firewall на тој „софтверот“ да му забраниш пристап на интернет?

Ај нив што им е „тежок“ teamviewer, не гледам зошто тебе да ти е тежок. Стави да се подига со стартување на пенџерињата 10 и стави перманент пасворд и нема што тие да се замараат со него.
 
Член од
21 март 2014
Мислења
509
Поени од реакции
366
Кој е тој софтверот? Ќе ти го украдеме ако кажеш? Барш помош а не кажуваш за што.
Да пробаш преку firewall на тој „софтверот“ да му забраниш пристап на интернет?

Ај нив што им е „тежок“ teamviewer, не гледам зошто тебе да ти е тежок. Стави да се подига со стартување на пенџерињата 10 и стави перманент пасворд и нема што тие да се замараат со него.
Wirecast,ако те интересира дополнително лед реклами(не го ставив софтверот зошто барав некој да не знае мултифункционално решение,туторијал како што викаш со firewall,ако веќе сакаш да пребаруваш конкретно за случајов,океј,ќе ми/им биде од корист), инаку не значи дека јас ќе им бидам достапен цел живот или било кога затоа што не сум Tech Call-Support Center и тоа со Teamviewer е кажано од аспект што не сите се замараат во таа работа,а и не треба но тоа е друга приказна..
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.478
Поени од реакции
4.285
Annotation 2019-07-05 214108.png
Дечки дали смеам да ја намалувам моќноста на процесорот на ваков начин, и дали постојат некакви сајд ефекти од истото?
Ова го правам со цел да редуцирам температура и да заштедам батерија на лаптопот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom