Помош, софтверски проблеми и совети

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.254
Поени од реакции
1.964
За што ќе се користи најмногу и колку пари може да одвоите?
Лаптоп се зема само ако често треба да се оди некаде, иначе PC.
Лаптопот е попрактичен бидејќи може да се носи и употребува на повеќе места.Најмногу би се користел за образовни цели(правење презентации за на факултет и друго).А,лаптоп за мене би била подобра опција бидејќи често одам на гости кај вујко ми и кај тетка ми и би било супер да можам веднаш да проверам што ми треба или да довршам некој документ.Според татко ми,најмногу можеме да одвоиме до 22-23 илјади.[DOUBLEPOST=1512137357][/DOUBLEPOST]
Од кога не е исчистено куќиштето внатре од прашина? Дискот дефрагментиран ли е?
Често ја бришеме прашината околу вентилаторот,во другите делови нема прашина,но немаме баш соодветен алат за да го отвориме,па мислиме да `и кажеме на снаата да му каже на братучед `и да го провери одвнатре бидејќи тој се разбира од тие работи.Дискот не е дефрагментиран.
 
Последно уредено:

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Лаптопот е попрактичен бидејќи може да се носи и употребува на повеќе места.Најмногу би се користел за образовни цели(правење презентации за на факултет и друго).А,лаптоп за мене би била подобра опција бидејќи често одам на гости кај вујко ми и кај тетка ми и би било супер да можам веднаш да проверам што ми треба или да довршам некој документ.Според татко ми,најмногу можеме да одвоиме до 22-23 илјади.[DOUBLEPOST=1512137357][/DOUBLEPOST]
Често ја бришеме прашината околу вентилаторот,во другите делови нема прашина,но немаме баш соодветен алат за да го отвориме,па мислиме да `и кажеме на снаата да му каже на братучед `и да го провери одвнатре бидејќи тој се разбира од тие работи.Дискот не е дефрагментиран.
Аман бе, само едно штрафцигерче ви треба, дури и кујнски нож може да ви заврши работа :D поминуваш со правосмукалка, задолжително околу вентилаторчињата и готово е.

Хдд треба се дефрагментира од време на време, направете ја постапката, нема ништо сложено.
 
Член од
25 октомври 2011
Мислења
32
Поени од реакции
2
Здраво, вака имам едно прашање на Виндовс 10 дали може и како да се исклучат трајно апдејтите? бидејќи секој ден ги исклучувам и цел ден не се јавуват и наредниот ден при секое вклучување на лаптопот повторно се јавуваат апдејтите и се така нон стоп ги исклучувам рачно, па ако знае некој да ми каже.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Здраво, вака имам едно прашање на Виндовс 10 дали може и како да се исклучат трајно апдејтите? бидејќи секој ден ги исклучувам и цел ден не се јавуват и наредниот ден при секое вклучување на лаптопот повторно се јавуваат апдејтите и се така нон стоп ги исклучувам рачно, па ако знае некој да ми каже.
А зошто па ги исклучуваш?
 
Член од
25 октомври 2011
Мислења
32
Поени од реакции
2
А зошто па ги исклучуваш?
Па ако не ги исклучувам ми се успорува лаптопо, само што проблемот е што јас ги исклучам али повторното вклучување пак се појават па затоа прашав дали може трајно да се исклучат и да не се појавуваат.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Па ако не ги исклучувам ми се успорува лаптопо, само што проблемот е што јас ги исклучам али повторното вклучување пак се појават па затоа прашав дали може трајно да се исклучат и да не се појавуваат.
Ти успорува од други проблеми, не од апдејтите, не функционира тоа така. А и да ги исклучиш, пак ќе најдат Мајкрософт начин да ти пуштат сајлент апдејт и да ти упикаат нешто сосила. Не се будалете со гасење на апдејтите, содржат пакети кои носат стабилност на системот и поправени багови.
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.831
Поени од реакции
10.144
Бегајте од 10ка ко од ѓаол ако немате јака машина. Катастрофичен е на се постаро од 4-5 години
Нема врска апдејтите како што ви кажа Ilumious
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Си работи и на постара машина од 4-5 години. На некој и најнова да му дадеш пак ќе му кочи од апдејтите. :D

Ако малата мисли дека проблемот е до апдејтите нека ги исклучи. :toe:

Пиши gpedit.msc и Computer Configuration->Administrative Template->Windows Components->Windows Update и десно ќе најдеш Configure Automatic Updates, кликни на тоа и смени во Disabled
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.831
Поени од реакции
10.144
Си работи и на постара машина од 4-5 години. На некој и најнова да му дадеш пак ќе му кочи од апдејтите. :D

Ако малата мисли дека проблемот е до апдејтите нека ги исклучи. :toe:

Пиши gpedit.msc и Computer Configuration->Administrative Template->Windows Components->Windows Update и десно ќе најдеш Configure Automatic Updates, кликни на тоа и смени во Disabled
Не се споредува со 7ца на постара машина, кочит корнит :)
 
Член од
25 октомври 2011
Мислења
32
Поени од реакции
2
Си работи и на постара машина од 4-5 години. На некој и најнова да му дадеш пак ќе му кочи од апдејтите. :D

Ако малата мисли дека проблемот е до апдејтите нека ги исклучи. :toe:

Пиши gpedit.msc и Computer Configuration->Administrative Template->Windows Components->Windows Update и десно ќе најдеш Configure Automatic Updates, кликни на тоа и смени во Disabled
Фала ти многу, сега ги исклучив па ќе видеме утре дали пак ќе се јават.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Не се споредува со 7ца на постара машина, кочит корнит :)
Колку рам, каков процесор? Стара машина од пред 4-5 години претпоставувам дека е со 4GB рам. Од пред 4 години имам еден лаптоп со 4GB рам и 10ката лета, побрз е од 7ца.
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.831
Поени од реакции
10.144
Колку рам, каков процесор? Стара машина од пред 4-5 години претпоставувам дека е со 4GB рам. Од пред 4 години имам еден лаптоп со 4GB рам и 10ката лета, побрз е од 7ца.
Било кој Intel Dual Core, Quad Core се освен i со 4gb ram
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.371
Поени од реакции
21.915
upload_2017-12-7_0-6-16.png

Оваа ми се појавува на скоро секоја страница до што е?
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.831
Поени од реакции
10.144
Со овие ќе кочи на 2GB рам, а со 4GB не. Стари средени машини помазно работат на 10ка отколку на 7ца.
Не е точно. Ниедна таква нема теорија да работи подобро на 10ка. Ја имам 2 и сум пробал на уште сто други. Десетка е срање на вакви машини. Лагира на се.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom