Помош, софтверски проблеми и совети

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Член од
29 август 2009
Мислења
326
Поени од реакции
23
При инсталација на Windows 7 Ultimate SP1 (x64) EN - Latest Untouched ми се појавува овој проблем: Required CD/DVD Drive Device Driver is Missing...се обидував да ставам некои драјвери преку усб ама не успеав, можеби не ги погодив вистинските или друг е проблемот
...некој помош?

 

Attachments

Член од
29 септември 2016
Мислења
464
Поени од реакции
285
При инсталација на Windows 7 Ultimate SP1 (x64) EN - Latest Untouched ми се појавува овој проблем: Required CD/DVD Drive Device Driver is Missing...се обидував да ставам некои драјвери преку усб ама не успеав, можеби не ги погодив вистинските или друг е проблемот
...некој помош?
нема усб 3.0 драјвери
ако имаш усб 2.0 портови на лаптоп/пц стави го таму усб-то
или види во биос дали има опција да се исклучи усб 3.0
привремено после инсталација пак ќе го уклучеш усб 3.0
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.817
Windows 7 Iso за 32 битен, ќе можи некој торент да ми пушти во порака? За на USB ми е.
 
Член од
29 август 2009
Мислења
326
Поени од реакции
23
нема усб 3.0 драјвери
ако имаш усб 2.0 портови на лаптоп/пц стави го таму усб-то
или види во биос дали има опција да се исклучи усб 3.0
привремено после инсталација пак ќе го уклучеш усб 3.0
Имам пц и се обидев преку биос да ги исклучам опциите за усб, ама и при повторниот обид за инсталација ми ја покажува истава порака дека недостасуваат драјвери за каде да се инсталира windowsot..иначе инсталацијата ја правам преку цд на кое ми е инсталиран windowsot 7...е сега не знам дали имам направено грешка при режењето на цд со windows компонентите или друг е проблемот...барав решенија на интернет, и една солуција беше да спуштам драјвери и да ги ставам на усб па потоа за време на инсталацијата кога ќе ми побара драјвери да ги најдам преку browse и да ги инсталирам...се обидев и така спуштив драјвери и ги ставив преку browse ама истава порака ми се појави. можеби не беа компатибилни драјверите или друг е проблемот можеби...
 
Член од
29 септември 2016
Мислења
464
Поени од реакции
285
Имам пц и се обидев преку биос да ги исклучам опциите за усб, ама и при повторниот обид за инсталација ми ја покажува истава порака дека недостасуваат драјвери за каде да се инсталира windowsot..иначе инсталацијата ја правам преку цд на кое ми е инсталиран windowsot 7...е сега не знам дали имам направено грешка при режењето на цд со windows компонентите или друг е проблемот...барав решенија на интернет, и една солуција беше да спуштам драјвери и да ги ставам на усб па потоа за време на инсталацијата кога ќе ми побара драјвери да ги најдам преку browse и да ги инсталирам...се обидев и така спуштив драјвери и ги ставив преку browse ама истава порака ми се појави. можеби не беа компатибилни драјверите или друг е проблемот можеби...
мислев преку усб дека инсталираш
ако не пак пробај ти и преку усб
не знам зошто преку цд би правело проблем ама ако не бива пробај преку усб
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Како да направам бекап на фајловите од Ц партицијата и да го зачувам тој бекап на Д партицијата во Виндоус 10? Мислам дека знаете на што мислам, опцијата како на Виндоус 7 за бекап ја барам, сега ми нуди единствено бекап на екстерен драјв
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
sdadasda.jpg

Не ми ја читат звучната карта, преска иснталивев драјвери и триста чуда, и некое време беше ок, потоа ми се појави овој проблем и несака никако звук да дајт.. Звучната ми е на усб приклучок, ако знајт некој како нека ми помогнит... Виндоус 10 имам..
 
Член од
23 март 2011
Мислења
303
Поени од реакции
148
Дали звучната ти работеше некое време и прекина да работи на наредното палење на компјутерот? Пробај со "full shutdown" ( држи го стиснато копчето shift на тастатурата и стисни shut down ). Ако после тоа работи тогаш едно "решение" ( повеќе workaround него решение ) е да угасиш fast startup ( control panel / power options / choose what the power buttons do / change settings that are currently unavailable / одселектирај turn on fast startup ).
Дали првото гасење на компјутерот ( кога работеше звучната картичка ) беше необично споро ?
Windows 10 по мое искуство има обичај да прави вакви глупости со стари/кинески уреди кои немаат баш најдобра поддршка ( тапа драјвери ) во комбинација со fast startup.
Ако имаш на располагање друг PC - пробај го уредот и таму за да се осигураш дека е исправен. Пробај и во друг USB порт.
 
Член од
30 јули 2011
Мислења
589
Поени од реакции
246
Здраво,да ве прашам,имам проблем со камерата на леново 110 15acl,после апдејтот на windows 10 pro,не ми ја пушташе камерата,пробав со драјвери пак не сакаше,после го избришав драјверот и delete software for this device,и сега никако не ја дава нигде камерата,преинсталирав виндовс пак нигде ја нема?
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Дали звучната ти работеше некое време и прекина да работи на наредното палење на компјутерот? Пробај со "full shutdown" ( држи го стиснато копчето shift на тастатурата и стисни shut down ). Ако после тоа работи тогаш едно "решение" ( повеќе workaround него решение ) е да угасиш fast startup ( control panel / power options / choose what the power buttons do / change settings that are currently unavailable / одселектирај turn on fast startup ).
Дали првото гасење на компјутерот ( кога работеше звучната картичка ) беше необично споро ?
Windows 10 по мое искуство има обичај да прави вакви глупости со стари/кинески уреди кои немаат баш најдобра поддршка ( тапа драјвери ) во комбинација со fast startup.
Ако имаш на располагање друг PC - пробај го уредот и таму за да се осигураш дека е исправен. Пробај и во друг USB порт.
Не, звучнава ми работеше и пц цел ден ми беше уклучен но не работев на него, кога по неколку сати седнав пак да работам звук немаше..
Пробар све како шо ми рече но немат звук пак.
За првото гаснење на пц незнам зошо звучната проработе и прекина да работит па јас после то напрајв рестарт и не се сеќавам дали поспоро се гасеше..
Го пробав и на лаптопов не работит и таму не го препознават.

Фала ти сепак на помошта.
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
Знам дека компјутеров е многу стар, али ми треба само за Јутуб и Фб, па кој би бил најдобар ОС да му ставам, нешто линукс, едибутну или џабе не важи ништо на оваа конфигурација.

Nvidia 6200 graphic
windosssssssssssss.png
 
Член од
29 септември 2016
Мислења
464
Поени од реакции
285
Знам дека компјутеров е многу стар, али ми треба само за Јутуб и Фб, па кој би бил најдобар ОС да му ставам, нешто линукс, едибутну или џабе не важи ништо на оваа конфигурација.

Nvidia 6200 graphic
Прегледај го приврзокот 164491
арен ти е тој што го имаш сега

а може и андроид да пробаш
http://www.jide.com/remixos
или
http://www.android-x86.org/
или
http://www.phoenixos.com/
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.547
Поени од реакции
5.305
Како да едитирам ПДФ фајл?

Поточно, ми треба да едитирам дијаграм кој што е комбиниран со текст, значи сакам да го сменам текстот во дијаграмот и потоа да го уфрлам тоа целосно во ворд документ.

Пробав со неколку пдф едитори, ама не ми дава опција да го сменам текстот, само да напишам врз него.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Како да едитирам ПДФ фајл?

Поточно, ми треба да едитирам дијаграм кој што е комбиниран со текст, значи сакам да го сменам текстот во дијаграмот и потоа да го уфрлам тоа целосно во ворд документ.

Пробав со неколку пдф едитори, ама не ми дава опција да го сменам текстот, само да напишам врз него.
Acrobat DC?
Проба да го отвориш пдф-то со Ворд?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom