Помош, софтверски проблеми и совети

Член од
6 април 2009
Мислења
6.146
Поени од реакции
2.985
Вака, имам проблем со wi-fi интернетот. Кога ќе ми загрее лаптопот повеќе т.е се уклучи кулерот ми паѓа интернетот, изгледа нешто ја исклучува мрежната. Речиси сите ми викаа дека се драјверите ама не е тоа, сменив и драјвери, и windows, ама сум речиси сигурен дека е нешто околу ова. Секогаш при уклучување доколку го имам на маса лаптопот и не загрева толку, знае и 2-3 часа да си работи перфектно интернетот. А, го земам на пример в скут, веднаш речиси загрева и за 1 минута паѓа интернетот (некогаш кога ќе падне знае и да блокира лаптопот).

Чаре, некој?
 
Т

Триптико

Гостин
@Gogi-ManUtd носи на чистење, да го дувнат малку :) Драјвери за wifi можеш да користиш и од самиот windows. Uninstall комплетно и само направи Scan for hardware changes. Сам ќе инсталира. Додека си во сервис, нека проверат wifi адаптерот дали е "нормално поврзан". Можно е да е "изместен" или лошо поврзан. Можеш и сам да видиш (ако не ти фуфка од неколку штрафови) или нека видат тие. Кога ќе падне следен пат, провери и рутерот дали е врел. За секој случај :)
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
112
Поени од реакции
14
мислиш дека не е активен затоа се појавува тоа ? ќе побарам сеа јас па си мислев да го носам утре на мајстор да видам што е проблемот[DOUBLEPOST=1460310938][/DOUBLEPOST]
Mи бара нов producy key или да си купам нов..незнам што да праам ? помош некоја
Само активирај го и немаш гајле не го носи на мајстор
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.714
пред 3.5 години купив конфигурација од Анхоч и во неа инсталираа виндовс ХР. СЕга по 01.04.2016 Хроме се откажа од ХР и Виста ( не подржува заштита од штетни работи) па се вратив на Мозила. Но Мозилата не прифаќа многу веб страни, посебно тие со логирање, н.пр. мацедониа.орг, кажува погрешен пасворд, а на Хроме нема проблем.
Чарето е можеби да инсталирам Виндовс 8, но слушам негативни коментари и за него.
Дали има некој искуства со прилагодување на Мозилата ?
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
пред 3.5 години купив конфигурација од Анхоч и во неа инсталираа виндовс ХР. СЕга по 01.04.2016 Хроме се откажа од ХР и Виста ( не подржува заштита од штетни работи) па се вратив на Мозила. Но Мозилата не прифаќа многу веб страни, посебно тие со логирање, н.пр. мацедониа.орг, кажува погрешен пасворд, а на Хроме нема проблем.
Чарето е можеби да инсталирам Виндовс 8, но слушам негативни коментари и за него.
Дали има некој искуства со прилагодување на Мозилата ?
Ако ти е доволно јак сними си и вин 10 па гајле ќе немаш.[DOUBLEPOST=1461521508][/DOUBLEPOST]
пред 3.5 години купив конфигурација од Анхоч и во неа инсталираа виндовс ХР. СЕга по 01.04.2016 Хроме се откажа од ХР и Виста ( не подржува заштита од штетни работи) па се вратив на Мозила. Но Мозилата не прифаќа многу веб страни, посебно тие со логирање, н.пр. мацедониа.орг, кажува погрешен пасворд, а на Хроме нема проблем.
Чарето е можеби да инсталирам Виндовс 8, но слушам негативни коментари и за него.
Дали има некој искуства со прилагодување на Мозилата ?
Ако ти е доволно јак сними си и вин 10 па гајле ќе немаш.
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.720
Поени од реакции
1.477
Можеби не е тука соодветно ама ако некој знае или нека се премести во соодветна тема итно ми е.
Усб наеднаш ми ја јавува грешката write protectet or using another disk. Изгледав неколку видеа и пробав со цмд е арно ама read only кај мене е не! исто и по другата финта со регистарот кај усб нема графа write protectet. Некоја идеја и совет за решавање на проблемот ?
 

-Rubik-

>>{- _ -}<<
Член од
31 октомври 2009
Мислења
315
Поени од реакции
101
Кога пробувам да го форматирам пц-то, ми заглавува на 0% кај copying files и по 40 мин ми јавува грешка 0x8007045d. Не сум пробал преку усб, само со цд. Можно е да е до цедето или нешто има проблем хард дискот?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Кога пробувам да го форматирам пц-то, ми заглавува на 0% кај copying files и по 40 мин ми јавува грешка 0x8007045d. Не сум пробал преку усб, само со цд. Можно е да е до цедето или нешто има проблем хард дискот?
1. Log on to the computer by using an account that has administrator rights.
2. Click Start, type msconfig.exe in the Start Search box, and then press ENTER to start the System Configuration Utility. If you are prompted for an administrator password or for confirmation, type your password, or click Continue.
3. On the General tab, click Selective Startup, and then click to clear the Load startup items check box. (The Use Original Boot.ini check box is unavailable.)
4. On the Services tab, click to select the Hide all Microsoft services check box, and then click Disable all.
5. Click OK, and then click Restart.
 

-Rubik-

>>{- _ -}<<
Член од
31 октомври 2009
Мислења
315
Поени од реакции
101
1. Log on to the computer by using an account that has administrator rights.
2. Click Start, type msconfig.exe in the Start Search box, and then press ENTER to start the System Configuration Utility. If you are prompted for an administrator password or for confirmation, type your password, or click Continue.
3. On the General tab, click Selective Startup, and then click to clear the Load startup items check box. (The Use Original Boot.ini check box is unavailable.)
4. On the Services tab, click to select the Hide all Microsoft services check box, and then click Disable all.
5. Click OK, and then click Restart.
да, и ја тоа видов и ќе беше ок да не го избришев предтоа windowsot и сеа неам никаков ос на пц. Ќе пробам преку усб да видам така да не сака. Фала во секој случај :))
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Стар лаптоп, има win7, стаив usb со xp инсталација, бутирам, и ми вика "Setup cannot find a previous version of Windows installed on your computer. To continue, Setup needs to verify that you qualify to use this upgrade product". И ми вика да стаам у цд ромот xp, windows 2000...
што се овие глупости?
USB-во го имам користено за повеќе преинсталации, еве и ново направив, пак исто.
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
Стар лаптоп, има win7, стаив usb со xp инсталација, бутирам, и ми вика "Setup cannot find a previous version of Windows installed on your computer. To continue, Setup needs to verify that you qualify to use this upgrade product". И ми вика да стаам у цд ромот xp, windows 2000...
што се овие глупости?
USB-во го имам користено за повеќе преинсталации, еве и ново направив, пак исто.
напрај си усб со ова http://www.komku.org/2013/07/winsetupfromusb-simplest-way-to-install-windows-xp-from-usb-flash-drive.html
со rufus ако не е оригинал iso-то, туку модификувано, на некои компјутери зафркава
WinSetupFromUSB никогаш ми нема зафркнато
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
напрај си усб со ова http://www.komku.org/2013/07/winsetupfromusb-simplest-way-to-install-windows-xp-from-usb-flash-drive.html
со rufus ако не е оригинал iso-то, туку модификувано, на некои компјутери зафркава
WinSetupFromUSB никогаш ми нема зафркнато
Да, го прочитав ова во некој од долните резултати на гугл. Фала многу, а веќе почнав да правам со најнова верзија на руфус -_-.
Ќе пишам дали се средило.[DOUBLEPOST=1462825384][/DOUBLEPOST]@marambo ај хелп, не знам као да го напраам бутабилно усб-во со овој програм
од тие опциите која треба да ја одберам?
втората прима исо, ама не прима xp исо
првата бара фолдер
јас имам .iso xp и имам бутабилно веќе напраено
да ископирам се од бутабилново, да го стаам у нов фолдер, да ја селектирам првата опција?
[edit]Бидна како што реков, фала.
 
Последно уредено:
Член од
13 декември 2015
Мислења
34
Поени од реакции
34
После промена на екран на алкаетел 2с идол, почна од време на време да се рестартира. А предходно иако беше скршен си беше приклучен и не се рестартираше. Дали е тоа механички или софтверски проблем? незнаев каде да прашам :)
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.298
Поени од реакции
4.680
Симнав филм на 1080p x265 , ама VLC - то ми сецка, што можам да правам?
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
Симнав филм на 1080p x265 , ама VLC - то ми сецка, што можам да правам?
не ти го бива комјутерот, слаб ти е за x265, врати се на x264 :D

сериозно, што конфигурација има? имаш ли подесено dxva во vlc. пробај и друг плеер како на пример potplayer.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom