Помош, софтверски проблеми и совети

FeliXxX

Нинџа
Член од
27 април 2010
Мислења
808
Поени од реакции
282
И овде и во друга тема ке постирам за ова прашање, се извинувам.
Имам ноутбоок PackardBell Easynote TK36 , го има на вебстраната официјална тај модел.
И имав проблеми со хдд и рам ,ги сменив ставив нови го форматирав и сега имам проблем( и порано беше така уствари)
Кога оде у стендбај или го поклопам лаптопо се исклуче дисплејот и после кога ке претиснам копче светнуваат сијаличките за цпу батерија и хдд и после набрзо хдд се гаси и нејке да уклуче и мора пак да го гасам и вклучам.
Дали треба драјвери за чипсетот да инсталирам или слично ?
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
И овде и во друга тема ке постирам за ова прашање, се извинувам.
Имам ноутбоок PackardBell Easynote TK36 , го има на вебстраната официјална тај модел.
И имав проблеми со хдд и рам ,ги сменив ставив нови го форматирав и сега имам проблем( и порано беше така уствари)
Кога оде у стендбај или го поклопам лаптопо се исклуче дисплејот и после кога ке претиснам копче светнуваат сијаличките за цпу батерија и хдд и после набрзо хдд се гаси и нејке да уклуче и мора пак да го гасам и вклучам.
Дали треба драјвери за чипсетот да инсталирам или слично ?
Не треба драјвери види во биосот кај power settings така нешто е што е подесено ама би требало харддискот да ти нечини чим така ти прави
 

Awake

б.
Член од
30 декември 2007
Мислења
3.198
Поени од реакции
2.628
.. цел саат се мачам.

Има ли некој да ми каже како на дебилниов TOSHIBA Satellite да му влезам во BIOS или bootmenu? (windows 8.1 користи, ако нешто ви мења)
 

FeliXxX

Нинџа
Член од
27 април 2010
Мислења
808
Поени од реакции
282
Не треба драјвери види во биосот кај power settings така нешто е што е подесено ама би требало харддискот да ти нечини чим така ти прави
стариот имаше бадсектори и заради тоа мислев дека е проблемот го сменив земав нов, далитреба сата аххци дриверс да инсталирам или слично у биосо не е се е ок
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
.. цел саат се мачам.

Има ли некој да ми каже како на дебилниов TOSHIBA Satellite да му влезам во BIOS или bootmenu? (windows 8.1 користи, ако нешто ви мења)
Нема врска со windows-от
Види тука
http://support.toshiba.com/support/viewContentDetail?soid=403623
и тука
http://support.toshiba.com/support/viewContentDetail?soid=627009
Ако не се снајдеш, пиши точен модел.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Toshiba Satellite P55-A5312 :(
Press and hold the F2 key when the screen goes black, and wait for the BIOS setup utility to launch. If your system cannot boot into Windows 8, shut down the computer completely, then press F2 while powering back on.
Select Security -> Secure Boot, and then Disabled.
Select Advanced -> System Configuration, and then Boot Mode.
Change UEFI Boot to CSM Boot.
To save the change and exit the BIOS setup, press F10.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
.. цел саат се мачам.

Има ли некој да ми каже како на дебилниов TOSHIBA Satellite да му влезам во BIOS или bootmenu? (windows 8.1 користи, ако нешто ви мења)
Videovo e konkretno za acer,ali i tvojata toshiba izglea go ima istovo.dokolku nemash opcija uefi settings ko vo videoto togash mozes da vlezes u bios na staromoden nacin so F2.

https://www.youtube.com/watch?v=QGiG1oljjZI
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.050
Поени од реакции
12.936
Дајте некоја програма со која можам од оригинално цд да земам песна во компјутер да ја стаам, за да можам да си ја симнам во телефон. Иам едно цд од една група и ги нема голем дел од песните нивни на Јутуб па така да неможам од Јутуб да ги симнам. Кога уклучувам цд-то можам само да си ги слушам, неможам да ги копирам, бидејќи се заштитени
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Дајте некоја програма со која можам од оригинално цд да земам песна во компјутер да ја стаам, за да можам да си ја симнам во телефон. Иам едно цд од една група и ги нема голем дел од песните нивни на Јутуб па така да неможам од Јутуб да ги симнам. Кога уклучувам цд-то можам само да си ги слушам, неможам да ги копирам, бидејќи се заштитени
сигурно ти е изгребано цд,иначе пробај со clone cd
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.050
Поени од реакции
12.936
сигурно ти е изгребано цд,иначе пробај со clone cd
Има врска тоа што е изгребано цд? Ако е ново цд ќе може без проблем да си се копират во мп3 формат? Иначе сега ќе видам ова clone
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Има врска тоа што е изгребано цд? Ако е ново цд ќе може без проблем да си се копират во мп3 формат? Иначе сега ќе видам ова clone
Чекај малце тоа е цд е аудио не се MP3 ако е аудио од 20 на песни тогаш треба да ги направиш мп3 ки да ги рипуваш со некоја програма мислам дека има опција Windows media player
Windows не чита таков формат за тоа и не можеш да ги копираш мора да ги конвертираш во МП3 Easy CD-DA Extractor е нај добар за таа работа
http://easy-cd-da-extractor.en.softonic.com
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.050
Поени од реакции
12.936
Чекај малце тоа е цд е аудио не се MP3 ако е аудио од 20 на песни тогаш треба да ги направиш мп3 ки да ги рипуваш со некоја програма мислам дека има опција Windows media player
Windows не чита таков формат за тоа и не можеш да ги копираш мора да ги конвертираш во МП3 Easy CD-DA Extractor е нај добар за таа работа
Ејј фала ти многу. Сега уште во m4a се конвертираа, а не во мп3 ама гледам се пуштат на телефон. Средено е, фала уште еднаш :D
 
Член од
29 август 2009
Мислења
326
Поени од реакции
23
[DOUBLEPOST=1395419987][/DOUBLEPOST]Се обидов да направам видео со слики и музика преку windows movie maker но не успеав. направив import на слики и песна но кога стискам play на видеото не ми ја покажува сликата, а песната работи..и кога одам save movie ми кажува cannot saved movie to the specified location...што е проблемот ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom