Помош, софтверски проблеми и совети

Член од
26 мај 2010
Мислења
135
Поени од реакции
4
има ли начин да се исклучи ете овоа што ми се појавува (да не се појавува веќе) или да фанам да го избришам антивирусов :)
редовно погодува да ми се појави кога ќе уклучам игра и сред игра ми сецка после :)

1452.png
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
има ли начин да се исклучи ете овоа што ми се појавува (да не се појавува веќе) или да фанам да го избришам антивирусов :)
редовно погодува да ми се појави кога ќе уклучам игра и сред игра ми сецка после :)

Прегледај го приврзокот 45522
Има, инсталирај си Avast7. одкако прво ќе ја избришеш Авира, и ќе рестартираш.

Одкако ќе го инсталираш, во maintance делот од интерфејсот, треба да внесеш mail (било каков) за да ти даде 1 година лиценца, тоа е тоа.
 
Член од
5 февруари 2009
Мислења
7.386
Поени од реакции
3.808
Веќе неколку дена компјутерот често сам ми се рестартира , во што би можело да е проблемот?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Веќе неколку дена компјутерот често сам ми се рестартира , во што би можело да е проблемот?
Прегревање/напајање, каков пс имаш напиши ги сите компоненти, и кога последен пат си го чистел од прашина кажи.
 
Член од
5 февруари 2009
Мислења
7.386
Поени од реакции
3.808
Прегревање/напајање, каков пс имаш напиши ги сите компоненти, и кога последен пат си го чистел од прашина кажи.
Па го немам одамна чистено од прашина повеќе од 6 месеци можеби е до тоа.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Ичисти го од прашина скроз, со компресор, одкако ќе го ичистиш, остави го едно саат време, после уклучи го и види дали ќе се смени нешто, немој да заборавиш и кулерот на процесорот - графичката да ги ичистиш. И да, не пиша каква конфигурација имаш...
 

TE-EN

кибицер
Член од
18 септември 2009
Мислења
50
Поени од реакции
5
System Manufacturer: ECS
System Model: 945GCT-M2
Processor: Intel(R) Pentium(R) 4 CPU 2.80GHz (2 CPUs)
Memory: 3072MB RAM
Card name: NVIDIA GeForce 9500 GT 1GB
Мојот Pc е стар 4,5 години имам сменато процесор,графичка и рамот од 512 го појачав на 3gb.Графичката беше вградена на матичната и ставив нова NVIDIA GeForce 9500 1gb ,а стариот процесор INTEL CELERON 3.06 Ghz го заменив за Pentium 4 Dual Core,сепак имам проблеми компјутереот кочи,понекогаш на YouTube знае да закочи и исклучи скроз.Како можам да проверам дали некој од рам мемориите е цркната се сомневам дека некоја рам меморија не работи,и дали ќе постигнам некои подобри перформанси ако ја заменам матичната плоча ,а останатото сето да си остани како што е.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
System Manufacturer: ECS
System Model: 945GCT-M2
Processor: Intel(R) Pentium(R) 4 CPU 2.80GHz (2 CPUs)
Memory: 3072MB RAM
Card name: NVIDIA GeForce 9500 GT 1GB
Мојот Pc е стар 4,5 години имам сменато процесор,графичка и рамот од 512 го појачав на 3gb.Графичката беше вградена на матичната и ставив нова NVIDIA GeForce 9500 1gb ,а стариот процесор INTEL CELERON 3.06 Ghz го заменив за Pentium 4 Dual Core,сепак имам проблеми компјутереот кочи,понекогаш на YouTube знае да закочи и исклучи скроз.Како можам да проверам дали некој од рам мемориите е цркната се сомневам дека некоја рам меморија не работи,и дали ќе постигнам некои подобри перформанси ако ја заменам матичната плоча ,а останатото сето да си остани како што е.
Инсталирај најнови драјвери за твојата графичка, одкако претходно ќе ги избришеш старите.
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Веќе неколку дена не можам да приклучам ниту Mozilla, ниту Explorer, ниту Chrome. Кога и да притиснам, ми вели дека програмата престанала да работи. Пробав да ги преинсталирам, џабе, откако ќе ги инсталирам пак, истото го вели. На Mozilla се појавува Crash Reporter.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Веќе неколку дена не можам да приклучам ниту Mozilla, ниту Explorer, ниту Chrome. Кога и да притиснам, ми вели дека програмата престанала да работи. Пробав да ги преинсталирам, џабе, откако ќе ги инсталирам пак, истото го вели. На Mozilla се појавува Crash Reporter.
За SAfe Mode имаш слушнато? Тоа ти е рестартираш компјутерот и притискаш на тастатурата Ф8 се додека не ти се појави едно текстуално мени на црна позадина, одбери SAfe mode with networking и ке ти се подигне виндовсот со најосновните програми за негова работа. Сеа пробај да отвориш некој броусер би требало да се подигнат. Укратко имаш некој вирус/спајвар кој во SAfe mode не се подига и не праи проблеми али при нормално стартање на виндовс се укључува и тој и те зеза. Дур си во Сафе моде симни malwarebytes и скенирај, симни антивирус и инсталирај го, мислам дека ке ти треба помош од некој што се разбира во ова чистењево вируси па да го средиш.
 
Член од
2 јули 2012
Мислења
20
Поени од реакции
1
Имам проблем со инсталирање на Windows XP и Windows 7 на нов лаптоп Dell N5110 купен денеска. Кога ќе го ставам Windows XP цедето бутира од него и почнува да го лоадира цедето ама после 1 минута се појавува син екран и вика дека за да не се оштети компјутерот Windows ќе престане со инсталацијата.

Со Windows 7 пак воопшто нејќе да бутира и стално си стои она "No operating system is installed on this computer. " Не верувам дека цедињата се проблем бидејќи милион пати сум форматирал досега со нив и не сум имал ваков проблем. Ај едното цеде да е издрцано или нешто оштетено можеби, ама сигурно и двете не се такви.

ПС: Пред 1 месец инсталирав ист ваков лаптоп пак нов од продавница ми го донесоа за форматирање и ваков проблем немав.

Некој да помогне ако знае што може да биде проблемот! Благодарам однапред!
Пробај со друго CD т.е разлчна верзија од Windows 7 од таа што си ја пробал и што не ти бутира цедето . Среќно
--- надополнето: 2 јули 2012 во 16:30 ---
нема ми го wi-fi конекторо ? имам само локал ареа конекторо
Инсталирајси драјвер, соодветно за твојот Wi Fi adapter .... види во Device manager дали воопшто имаш драјвер, а можеби ти е и на Disable. Ако ти е така ставиго на Enable
--- надополнето: 2 јули 2012 во 16:36 ---
има ли начин да се исклучи ете овоа што ми се појавува (да не се појавува веќе) или да фанам да го избришам антивирусов :)
редовно погодува да ми се појави кога ќе уклучам игра и сред игра ми сецка после :)

Прегледај го приврзокот 45522
Во самата Антивирусна програма имаш settings ... Таму ги местиш сите контроли како да ти се одвива процесот на работа на AV, a овај прозорец кај тебе се јавува при update, така да тоа кај овај анти вирус е неизбежно, освен ако го исклучиш автоматскиот update , па потоа ти да правиш update, кога што ке посакаш, или да прави автоматски на одредено време. Позз
--- надополнето: 2 јули 2012 во 16:40 ---
Сакам да ставам Windows 7 x64, моментално имам Windows 7 х86 па ми треба мал совет околу тоа. Имам 3 GB DDR2 RAM и AMD Athlon 64 X2 Dual Core 4400+, дали ќе го биват на овај хардвер? И успат дополнително прашање... дали х64 јаде повеќе RAM и CPU од х86? Фала однапред :)
Нема потреба да ставаш 64 битен, затоа што немаш над 4 GB RAM, али сепак твој избор. Позз
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Зошто кога пуштам филм на БС плеер и кога му ставам превод почнува да сецка? А на винамп рецимо не ми сецка. Му се дешавало некому ова на бс плеерот?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Зошто кога пуштам филм на БС плеер и кога му ставам превод почнува да сецка? А на винамп рецимо не ми сецка. Му се дешавало некому ова на бс плеерот?
Фрли го BullShit плеерот и стај GOM Player или KMPlayer
 

Kajgana Shop

На врв Bottom