Помош, софтверски проблеми и совети

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.307
Поени од реакции
7.288
Антивирусот kaspersky internet security 2012) не ми стартува кога ќе го уклучам компјутерот, исто ко да го нема иако е инсталиран.

Пробав да го деинсталирам па инсталирам, пак е исто, дури и неќеше едно време и да се инсталира (ќе дое до пола пат инсталацијата и сам се деинсталираше).

Чаре?
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Една информација ми треба. Што софтвер е windows 7 extreme edition? Дали е на Microsoft или е некаква модификација? И дали го бива?
Тоа ти е ѓубре скапано... некој дома со rt_7_lite_win7... сечел, бришел, додавал, лепел и уште кој знае што правел со оригиналниот вин 7, а скоро сите имаат во себе и пун курац штетен софтвер. ..... овие вакви „виндовси“ знаат да направат големи срања по компјутерите.

Ако веќе сакаш модифициран виндовс подобро сам изработи го... само не претерувај.. можеш од него комотно да ги отстраниш сите за тебе непотребни јазици, има еден куп видеа, хелпот (кој ионака никој не го користи), може да ги тргнеш за тебе непотребните верзии да оставиш само една на пример ултимејтот, во сервисите не чепкај, може да ги додадеш евентуалните sp пакети... и тоа е тоа.. со ова при инсталација заштедуваш скоро 4 гига..
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Имам проблем со инсталирање на Windows XP и Windows 7 на нов лаптоп Dell N5110 купен денеска. Кога ќе го ставам Windows XP цедето бутира од него и почнува да го лоадира цедето ама после 1 минута се појавува син екран и вика дека за да не се оштети компјутерот Windows ќе престане со инсталацијата.

Со Windows 7 пак воопшто нејќе да бутира и стално си стои она "No operating system is installed on this computer. " Не верувам дека цедињата се проблем бидејќи милион пати сум форматирал досега со нив и не сум имал ваков проблем. Ај едното цеде да е издрцано или нешто оштетено можеби, ама сигурно и двете не се такви.

ПС: Пред 1 месец инсталирав ист ваков лаптоп пак нов од продавница ми го донесоа за форматирање и ваков проблем немав.

Некој да помогне ако знае што може да биде проблемот! Благодарам однапред!
За овој модел 15R N5110 единствени драјвери на супорт страната се за Windows7 64бит, како мислиш да ти профункционира под XP или Вин7 32бит? Имаш ЦД со драјвери ? Ништо чудно да и во биос има некој скриен lock да неможе да се инсталира 32битен ОС.
Исправка:сеа видов дека иако 64bitniot Њин е единствен избор за драјвери за овој модел, во Compatibility list скоро за сите од драјверите стои и 32bitWin7, а на некој дури и XP. Е сеа за XPto што те шупчи вероватно е до SATA драјверите кои по дефаулт ги нема на XPcd, можда на тоа со SP3 интегрирано ко да имаше ама не сум сигурен. Ама па на 7цата сигурно има сата драјвери. Пробај у БИОС стави САТА моде на ИДЕ мод и види дали ке помине така. Ако така не ти праи проблем ти треба друго ЦД инсталационо или па медијата од која инсталираш не ти чини
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
За овој модел 15R N5110 единствени драјвери на супорт страната се за Windows7 64бит, како мислиш да ти профункционира под XP или Вин7 32бит? Имаш ЦД со драјвери ? Ништо чудно да и во биос има некој скриен lock да неможе да се инсталира 32битен ОС.
Исправка:сеа видов дека иако 64bitniot Њин е единствен избор за драјвери за овој модел, во Compatibility list скоро за сите од драјверите стои и 32bitWin7, а на некој дури и XP. Е сеа за XPto што те шупчи вероватно е до SATA драјверите кои по дефаулт ги нема на XPcd, можда на тоа со SP3 интегрирано ко да имаше ама не сум сигурен. Ама па на 7цата сигурно има сата драјвери. Пробај у БИОС стави САТА моде на ИДЕ мод и види дали ке помине така. Ако така не ти праи проблем ти треба друго ЦД инсталационо или па медијата од која инсталираш не ти чини
Не верувам дека проблемот е до 64 битниот Windows. Како што напишав во првиот пост пред скоро еден месец пак исти ваков лаптоп ми донесоа за инсталирање и со него го немав овој проблем. Windows 7 32-bit инсталирав и немаше никакви проблеми.

Низ Google што најдов некои слични вакви проблеми што имале, некои пишуваат дека наместо AHCI треба да се смени во ATA, го пробав и ова ама пак ништо.

Ми останува уште да пробам со 64 битен Windows 7 па да видам дали ќе тргне.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Имам 2 цедиња со драјвери оргинал,едното ми го отвора,а другото нејќе,а ми требаат драјверите за графичката.. и со други цд немам проблем се отвараат..има ли некој начин како да се отвори..не е оштетено цд-то,изгребано и сл. незнам што му е бутурот..:mad:
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Имам 2 цедиња со драјвери оргинал,едното ми го отвора,а другото нејќе,а ми требаат драјверите за графичката.. и со други цд немам проблем се отвараат..има ли некој начин како да се отвори..не е оштетено цд-то,изгребано и сл. незнам што му е бутурот..:mad:
Пробај со ова. Ако не успее со Ултраисо или Алкохо пробај имиџ да направиш со тоа што ке штиклираш Skip Read Errors, после ке си го маунтираш исото и ке видиш што си спасил а што не.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Имам 2 цедиња со драјвери оргинал,едното ми го отвора,а другото нејќе,а ми требаат драјверите за графичката.. и со други цд немам проблем се отвараат..има ли некој начин како да се отвори..не е оштетено цд-то,изгребано и сл. незнам што му е бутурот..:mad:
Што му е бутурот... знаат да заебаваат, понекогаш помага и ставањето во друд ДВД ром... на друг компјутер... па копирај го на УСБ штик.

Ако и тоа не успееш побарај по нетов, за твојата графичка од постар датум барај драјвери од Nvidia ForceWare 169.32... па се до ознака 19х.хх. Ако се за Виста функционираат и под вин 7. Понови од тие знаат да прават проблеми со серијата 7, нарочито со поефтините модели бидејки се фабрички осакатени.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Што му е бутурот... знаат да заебаваат, понекогаш помага и ставањето во друд ДВД ром... на друг компјутер... па копирај го на УСБ штик.

Ако и тоа не успееш побарај по нетов, за твојата графичка од постар датум барај драјвери од Nvidia ForceWare 169.32... па се до ознака 19х.хх. Ако се за Виста функционираат и под вин 7. Понови од тие знаат да прават проблеми со серијата 7, нарочито со поефтините модели бидејки се фабрички осакатени.
Фала vone легендо :D
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Дечки, веќе два дена на батеријата пишува 0%, plugged in, charging, а никако не полни. Компјутерот воопшто не се приклучува ако не е на полнач. Се работи за Dell лап топ.

До завчера во ред беше батеријата, не држеше многу, ама па и немав некаков проблем со неа. Ме нервира тоа што ако малку се откачи адаптерот компјутерот се исклучува, и се шо имав приклучено се губи.
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Дечки, веќе два дена на батеријата пишува 0%, plugged in, charging, а никако не полни. Компјутерот воопшто не се приклучува ако не е на полнач. Се работи за Dell лап топ.

До завчера во ред беше батеријата, не држеше многу, ама па и немав некаков проблем со неа. Ме нервира тоа што ако малку се откачи адаптерот компјутерот се исклучува, и се шо имав приклучено се губи.
Ако е dell не значи дека батеријата вечно ќе ти трае .... совет за новата ако го работиш компјутерот по дома без батерија само на полнач држи го уклучен а батеријата ако го носиш некаде користија
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Ако е dell не значи дека батеријата вечно ќе ти трае .... совет за новата ако го работиш компјутерот по дома без батерија само на полнач држи го уклучен а батеријата ако го носиш некаде користија
Нее, не го кажав дека е Dell за да се пофалам колку квалитетен е лап топот, напротив, воопшто не сум задоволна, рамката ми се искрши, адаптерот се потскина, а платив добра сума на пари..

Нема врска, значи време е за нова батеријата? Колку одат батериите отприлика? Ќе треба да се спружам, а? :)
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Нее, не го кажав дека е Dell за да се пофалам колку квалитетен е лап топот, напротив, воопшто не сум задоволна, рамката ми се искрши, адаптерот се потскина, а платив добра сума на пари..

Нема врска, значи време е за нова батеријата? Колку одат батериите отприлика? Ќе треба да се спружам, а? :)
Најдобро би ти било да појдеш до местото каде што го зеде лап топот да побараш ваква информација по што тие би требало да имаат/нарачаат резервни делови за него
Или најблискиот сервис посети го :)
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Неможам да закачам ISO file преку daemon, alcohol 120% и други ними слични програми. Некој совет?
Правам mount image, после тоа дава кратко мало прозорче mounting image ама во computer каде е virtual drive-от не го покажува и не го стартува auto run-от од file-от.
Совет?
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Имам проблем со "BOOTMGR Is Missing Press CTRL+ALT+DELETE to Restart"

Многумина на Google напишале дека проблемов се решава со бутирање на Windows 7 цедето и одбирање на опцијата Startup Repair ама мене ова не ми успева.

Некој да помогне со некој друг начин?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Имам проблем со "BOOTMGR Is Missing Press CTRL+ALT+DELETE to Restart"

Многумина на Google напишале дека проблемов се решава со бутирање на Windows 7 цедето и одбирање на опцијата Startup Repair ама мене ова не ми успева.

Некој да помогне со некој друг начин?
Ако ти се појавил проблемот од нигде, провери си ги каблите на хард дисковите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom