Помош, софтверски проблеми и совети

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Знае некој како на лесен начин да се префрлам од 32bit windows 7 у 64bit windows 7?
Фората ми е ме мрзи да праам клин инстал да инсталирам сите програми од ново.
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Не постои нешто такво како upgrade од x86 на x64 оперативен систем :icon_lol:
 
Член од
10 јануари 2011
Мислења
1.658
Поени од реакции
3.322
Знае некој како на лесен начин да се префрлам од 32bit windows 7 у 64bit windows 7?
Фората ми е ме мрзи да праам клин инстал да инсталирам сите програми од ново.
Ако те мрзи остани на win 32bit
 

Steam.

wat
Член од
1 октомври 2008
Мислења
1.462
Поени од реакции
624
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.272
значи направено е се шо ми кажа но кога ке стиснам двапати копчето за блутут ми пише NO DEVICE и нокиа-та не го препознава на компјутеро :( шо понатам ?
http://bluetoothinstaller.com
Download Bluetooth Driver Installer, version 1.0.0.78 Beta, released on April 9, 2012
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
324
Поени од реакции
44
Кога слушам музика било на јутјуб,антена5 веб и слично и скролам на фб или некоја друга страна ми сецка музиката. Не прекинува туку она како старите касети на фаст фовард ко да ги слушаш :) Работам на хром со виндовс ХП, истото ми го прави и на мозилата. Не секогаш се случува ова. Кога ќе го пуштам хромот и музиката најпрво е се во ред, по некое време се јавува овај проблем. Некој совет?
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
Дали некој знае да го реши следново: Имам семинарски труд еден, дел е пишуван со фонт Mac C Times, а дел е пишуван со кирилична поддршка (alt+shift) со кириличен фонт Calibri. Како да го направам ЦЕЛ документ да биде со фонт Mac C Times?
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.659
Дали некој знае да го реши следново: Имам семинарски труд еден, дел е пишуван со фонт Mac C Times, а дел е пишуван со кирилична поддршка (alt+shift) со кириличен фонт Calibri. Како да го направам ЦЕЛ документ да биде со фонт Mac C Times?
Па со мауост го подвлекуеш цел текст и после одиш на Mac C Times и самиот ти се мењава.
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
Па со мауост го подвлекуеш цел текст и после одиш на Mac C Times и самиот ти се мењава.
Не е баш така едноставно. Неможе да се смени во Mac C Times така делот куцан со поддршка (alt+shift). Ваљда има друг начин преку вордот во опции, или некој конвертор или нешто така.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.690
Поени од реакции
12.082
Не е баш така едноставно. Неможе да се смени во Mac C Times така делот куцан со поддршка (alt+shift). Ваљда има друг начин преку вордот во опции, или некој конвертор или нешто така.
Може да се конвертира со ЛсКонвертМак.
http://www.loginsys.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=251&productID=222&categoryID=59
Ако документот има и други фонтови, а сакаш да го конвертираш само calibri, треба да одбереш 1 "Македонска поддршка во латиничен фонт", 3 да го одбереш фонтот што сакаш да го конвертираш (калибри) и во кој фонт сакаш (Mac C Times). Ако макрото не се стартува, намали го нивото на сигурност за Макроата на Low.
 
H

HoT IcE

Гостин
Вака, за да ми помогнете пишете ми по ПП затоа што овде не е дозволено.
Имам проблем со лиценцирање на Фотошоп 5ца, во Windows/sys32/drivers/etc/hosts на Вин7 неможам со notepad да го отворам како Администратор па така и неможам да го лиценцирам по алтернативен метод.
Помош..
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.659
Може друже кај мене со подвлекување на текстос со маусот и после си одам на тој фонт и ми се смењава, нз оти кај тебе неможе.
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
Може да се конвертира со ЛсКонвертМак.
http://www.loginsys.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=251&productID=222&categoryID=59
Ако документот има и други фонтови, а сакаш да го конвертираш само calibri, треба да одбереш 1 "Македонска поддршка во латиничен фонт", 3 да го одбереш фонтот што сакаш да го конвертираш (калибри) и во кој фонт сакаш (Mac C Times). Ако макрото не се стартува, намали го нивото на сигурност за Макроата на Low.
Користам win7 и Word 2007! Еxtract му напраив на LSKonvertMak40.ехе и искочи LSKonvertMak40.dot
Го отварам .dot фајлот, и во инструкциите вели истиот да се префрли на одредено место, ама нема за Win7! Ај помогни ми малку како да го средам ова? Инструкција некоја? Фала!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom