Помош, софтверски проблеми и совети

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Се чудев дали е возможно и дали може да се вклучи и исклучи компјутерот преку мобилен телефон?
Ако имаш блутут на РС и соодветен софтвер помеѓу РС и мобилниот, може.
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
641
Поени од реакции
510
Мислам дека во прирачниците за овој вид камери (PK-5 и слични), посебно беше нагласено дека треба да се исклучи апдејтот на оперативниот систем за да се инсталира соодветниот драјвер.
Ако другите уреди ти функционираат добро, не мора да ги апјдетираш ...зависи за кој уред се работи и што е подобрено со најновата верзија на драјверот, а ако ти наоѓа за камерата, пробај...види баш како ќе поминеш со апдејтирањето (но ако можеш рачно или преку тоа програмче, без автоматска помош од windows-от) за камерата.


Фала, успешно беше... значи ја исклучивме камерата од компјутер, го избришавме драјверот, ги исклучивме update-тите, се рестартира ком, се инсталира драјверот од ЦДто, пак се рестартира ком и се поврза камерата на друг USB порт. Конечно проработе..

е сеа еден друг мал минимален не толку важен проблем, ова се дешаваше кај еден другар шо му го инстлирав компјутерот, и преку скајп, неможам да го видам преку камера, а тој се гледа самиот и со другите контакти е се во ред.... само јас неможам да го видам на кам...
 
V

Viktor g

Гостин
Здраво.
Имам еден проблем со компјутерот.
Кога го оклучувам и ког аке ми се појави WINDOWS XP постојано ми се рестартирува компјутерот, а не се исклучува..Го исчистив кукиштето и пак така..
дај кажете некој совет:))
ФАЛА И БЛАГОДАРАМ.
ti padnal windousot 99% e toa pravi format ako znaes ako ne nosi u servis da ti formatiraat
 
Р

~~РубинРед~~

Гостин
Здраво.
Имам еден проблем со компјутерот.
Кога го оклучувам и ког аке ми се појави WINDOWS XP постојано ми се рестартирува компјутерот, а не се исклучува..Го исчистив кукиштето и пак така..
дај кажете некој совет:))
ФАЛА И БЛАГОДАРАМ.
Истиот проблем и јас го имав со денови,ама знаејки каква сум нема да се чудам ако пак го расипам пцто, секаде мора да прочепкам,се правам јас демек компјутерски експерт а сум расипувач на компјутери :pos:
Си го избришал Windowsot и мора веднаш да го преснимаш како што кажа членот над мене.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Фала, успешно беше... значи ја исклучивме камерата од компјутер, го избришавме драјверот, ги исклучивме update-тите, се рестартира ком, се инсталира драјверот од ЦДто, пак се рестартира ком и се поврза камерата на друг USB порт. Конечно проработе..

е сеа еден друг мал минимален не толку важен проблем, ова се дешаваше кај еден другар шо му го инстлирав компјутерот, и преку скајп, неможам да го видам преку камера, а тој се гледа самиот и со другите контакти е се во ред.... само јас неможам да го видам на кам...
Уф :) искрено не користам сајп па и не сум запознат со подесувањата...а ова би било нешто во подесувањата на скајпот (privacy settings во скајпот, video mood, low/high quality...или слично) или пак доколку некоја друга апликација истовремено ја користи камерата (од firefox и ie до мсн). Сега идам со претпоставки -би тргнал прво од подесувањата у скајпот, на пример Tools > Options General > Video Settings>privacy settings.
ако не е до скајпот, не би знаел нешто повеќе...едино некој форумџија да помогне кој веќе има искуство со скајп видео.
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
Имам проблем со отварање на некои страни. Пример не можам да отворам inter.it, gitare.info, video2mp3.net! Кај другите може, на мојот компјутер не можам. Ги проверив страните и на downforeveryoneorjustme.com и во ред си се. Не се блокирани во notepad c:\WINDOWS\system32\drivers\etc\hosts.

Користам Авг Антивирус, ама не е до него, бидејќи и со икслучен антивирус не ги вклучува. Не ми ги вклучува ниту на Мозила, ниту на Хром, ниту на Опера. Избришав Temporary internet files, од Temp фолдерот 5-6 фајла не сакаа да се избришат само, другите ги тргнав. Помош?
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
4.251
Поени од реакции
909
^ Video2mp3 и кај мене не се отвара цел ден... Али не ми е проблем има милион слични страни. :icon_mrgr
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
На компјутерот имам блутут. Ама не знам како да го направам.
Е ни јас не знам како да го направиш, посебно затоа што не знам КОЈ МОБИЛЕН го имаш?

Ако не ти е некој понов NOKIA, не се мачи.
 
Член од
13 декември 2007
Мислења
2.409
Поени од реакции
428
Е ни јас не знам како да го направиш, посебно затоа што не знам КОЈ МОБИЛЕН го имаш?

Ако не ти е некој понов NOKIA, не се мачи.
Можеше и со мојот стар Sony-Ericsson k700i. Remote Desktop имаше некаква опција во телефонот. Го бунев цимерот додека ми чепкаше по лап-топот ... good times. :)
 
Член од
14 декември 2008
Мислења
1.709
Поени од реакции
126
Значи наидов на еден проблем. Имам напишано накај 200 страни во Mac C Swiss со Англиска подршка. Е сега, побарано е тие страни да ми бидат во Times New Roman со македонска подршка, има ли некое чаре да ги сменам?
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.302
Поени од реакции
1.775
Значи наидов на еден проблем. Имам напишано накај 200 страни во Mac C Swiss со Англиска подршка. Е сега, побарано е тие страни да ми бидат во Times New Roman со македонска подршка, има ли некое чаре да ги сменам?
види пробај овде за да го конвертираш текстот од англиска во македонска поддршка
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Значи наидов на еден проблем. Имам напишано накај 200 страни во Mac C Swiss со Англиска подршка. Е сега, побарано е тие страни да ми бидат во Times New Roman со македонска подршка, има ли некое чаре да ги сменам?
Види овде
http://www.vestel.com.mk/unicode/koverzija.html
ја никогаш точно не научив како функционира (старост :) ) али со ова конвертираат...за Word
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
641
Поени од реакции
510
Значи наидов на еден проблем. Имам напишано накај 200 страни во Mac C Swiss со Англиска подршка. Е сега, побарано е тие страни да ми бидат во Times New Roman со македонска подршка, има ли некое чаре да ги сменам?
пробај со ЛСКонверторМК... ќе се спушти еден документ, и таму имаш упатства за инсталирање... се инсталира како додаток во Word.. во 2003ка е во менито Tools, a vo 2007ka е во Add-on... селектираш од шо во шо сакаш да конвертираш (од македонски фонт во македонска поддршка) одбираш дали „ш“ е напишана со shift или без него, и одбираш конвертирај и толку :) мислам дека ќе помогни :helou:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom