Помош, софтверски проблеми и совети

Член од
22 септември 2009
Мислења
1
Поени од реакции
0
ПОМОШ firefox.exe

Кога отварам некои страници на нет ми се појавува firefox.exe eror send and don't send ако знае некој нека објасни дали ќе може да се реши проблемот :(((
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
А како да го изгасим??
Не сам сигурен за Касперски зашто не користим, а на АВГ може со десен клик на Tray иконата и Exit. Види дали е исто на касперски, ако не некој поупатен у него нека каже како...
 

Jordan Rudess

Tonight's the night.
Член од
3 декември 2008
Мислења
412
Поени од реакции
53
Не сам сигурен за Касперски зашто не користим, а на АВГ може со десен клик на Tray иконата и Exit. Види дали е исто на касперски, ако не некој поупатен у него нека каже како...
Фала брат не ми се веруе дека успеа :D
 
Член од
16 март 2009
Мислења
2.130
Поени од реакции
183
Двајцата лажете и по скратена и по продолжена постапка.
-------------------------------------------------------
Не бриши со рево (ќе ти отиде цел профил кој ја софржи историјата и екстензиите), ниту пак не менувај во about:config

Прво инсталирај најнов фајрфокс, 3.5.3 (тоа ти штого кажуваш се јавување кај 3.5.0)
Од Windows исчисти temp и temporary internet files со CCLeaner или со вградената алатка од windows, Cleanup Disk (Start>Accesories>System Tools>Cleanup Disk)

Ако не работи вака, преинсталирај, а ако и така не работи со рево. Пред да ја одинсталираш со рево, за да ги спасиш обележувачите оди на Обелечувачи>Организирај ги обележувачите>Увоз и резерва. За да ја спасиш и историјата и екстензии ти треба посебен програм, MozBackup

Повторувам, последниот обид да биди со рево. Никогаш дирекно да не се оди со рево. Ако дојде до тоа, искористи го MozBackup.




Оваа постапка е за забрување на сурфањето, а не за тоа што го пиша Уплаф.
Инаку вака повеќе ќе успориш отколку да забрзаш. Ако вклучиш pipelining се забрзува малку ама само малку суфањето. Е сега бројката maxrequest покажува колку конекции максимано да се направат ако Pipelining е вклучен. Оптимално е 4 (што е и основна бредност) а фајрфокс макс поддржува 8, без разлика што ќе ставиш таму. Инаку, на 5 - 10 Mbit/s интернет 4 е во ред, 10-15 Мbit/s, 5 или 6, а со 15+ Мбит/с се става 7 или 8.
И ако вклучиш pipelining, се троши повеќе (некој процент повеќе) интернет сообраќај при сурфање. Затоа pipelining e исклучено по default.
фала,ќе пробам за ова што го викаш,ќе инсталирам понов firefox,ама тоа pipelining јас го чепкав,се' како што кажа горниот член...не се подуправи,само помалку замрзнува во task menager-от...Сеа да ги враќам во нормала подесувањата шо ги направив,или само нов фајрфокс,па тој ќе си биде по Default???
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
фала,ќе пробам за ова што го викаш,ќе инсталирам понов firefox,ама тоа pipelining јас го чепкав,се' како што кажа горниот член...не се подуправи,само помалку замрзнува во task menager-от...Сеа да ги враќам во нормала подесувањата шо ги направив,или само нов фајрфокс,па тој ќе си биде по Default???
Не мора да враќаш, кога ќе инсталираш нов фајрфокс ќе си биде се како што било:smir:
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
фала,ќе пробам за ова што го викаш,ќе инсталирам понов firefox,ама тоа pipelining јас го чепкав,се' како што кажа горниот член...не се подуправи,само помалку замрзнува во task menager-от...Сеа да ги враќам во нормала подесувањата шо ги направив,или само нов фајрфокс,па тој ќе си биде по Default???
Ако само инсталираш нов фајфокс (над стариот) се ќе се зачува. Или ако направиш обична одинсталација. Тие поставките се зачувуваат во профилот, а тој не се бриши со нов фајфокс (сигурно не би сакал после ставање на нова верзија да изгубиш се)

Значи и стави најнов фајфокс (3.5.3) над стариот, и врати ги тие на основното. Еве како се основните
network.http.pipelining = false
network.http.pipelining.maxrequests = 4
network.http.proxy.pipelining = false

и избриши го: nglayout.initialpaint.delay
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
21
Поени од реакции
1
Здраво,имам виста 64-битна и имам проблем ми варира free space на C -партиција кај што е инсталирана,дали некој се има сретнато со овој проблем??
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
виста = јади диск многу. Значи се случува кај секој. Исклучувај го систем ресторе и пак пушти го. Кога ќе го исклучиш старите точки за враќање се бришат и се ослободува место. Кога ќе го вклучиш, направи нова. Десен клик на Comuter>Properties>System protection
Одштиклирај го C и apply. После пак штиклирај го и пак apply. И после Create. Направи нова точка и ок, ок.
Прави го ова кога компјутерот ти работи стабилно, кога си сигурен дека старите точки нема да ти затребаат. Никако го прави веднаш после инсталирање на нов програм, оти ако програмот зафркава можно е да треба да се направи System restore на датум пред да си го инсталирал програмот.

Исто така оди на Start>Accesories>System tools>Disk cleanup. Избери за сите корисници (For all users) и обележи ги Temporary Files, Temporary Internet Files, Thumbnails, Dump, сите со Error Reporting во името.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom