Помош, софтверски проблеми и совети

Член од
25 октомври 2011
Мислења
32
Поени од реакции
2
Здраво, вака се работи за лаптоп, е сега може ли некој да ми каже каде се исклучуваше не ова скрин сејверот него екранот значи вака по известо време ако не се работе се исклучува нели се комплет и екран и машина, е сега тоа го барам во која опција се исклучуваше оти кај мене е улкучен екранот и машината нон стоп. помош! поздрав.
 
Член од
4 декември 2013
Мислења
198
Поени од реакции
70
Здраво, вака се работи за лаптоп, е сега може ли некој да ми каже каде се исклучуваше не ова скрин сејверот него екранот значи вака по известо време ако не се работе се исклучува нели се комплет и екран и машина, е сега тоа го барам во која опција се исклучуваше оти кај мене е улкучен екранот и машината нон стоп. помош! поздрав.
Control Panel / System and Security / Power Options / Change plan settings и тука намести Never на Turn off the display и Put the computer to sleep :)
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
9.377
Поени од реакции
11.748
Програма некоја за "лепење" превод на филм. Mp4/mkv... со srt, sub... Имам направено неколку пати со VLC-то али тоа трае премногу долго (2-3 саати минимум).
 
Член од
3 октомври 2011
Мислења
67
Поени од реакции
11
Му го форматирав пц на еден пријател ама ги изгубил цдињата со драјвери. Никако неможам да ги најдам кои се :( Некој совет?
Инсталирај Driver Magician пушти го да скенира и самиот ќе ти најде кои драјвери ти требаат и линкови до нив.

Sent from my C1905 using Tapatalk
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.819
Поени од реакции
11.945
cannot be imported because the codec required to play the file is not installed on your computer. If you have already tried to download and install the codec, close and restart Windows Movie Maker, and then try to import the file again.

коа ставам пак песна сеа во ММ ми излегува ова.. Дајте кој кодек да го инсталирам, барав и по гуглов нешто, но слабо..
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
4.616
Поени од реакции
11.607
Најдов едно старо усб и сега ми вика дека уште многу малку место има, а јас све избришав. Значи на све избришано ми покажува само 200 мега слободни, а има усбво 2 гига. Нека каже некој како да решам проблемов и од што е, нешто вирус што завзема меморија или?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.578
Поени од реакции
11.873
Програма некоја за "лепење" превод на филм. Mp4/mkv... со srt, sub... Имам направено неколку пати со VLC-то али тоа трае премногу долго (2-3 саати минимум).
Не знам дали си ги пробал овие, мислам дека сите се бесплатни.
За mkv фајловите MKVToolnix со кој оди програмче mkvmergegui.
Најдолу има објаснувања како се користи. Во mkvmergegui се додава mkv фајлот и подолу ќе видиш видеото, аудиото и ако има превод и слично. Можеш да го отштиклираш тој превод и да го ставиш својот со add, со тоа што во format specific options треба да се подеси кодот на преводот (напр утф8). Овој превод не е hardcoded т.е. залепен. Доста е брз и едноставен.
Или за mp4 и mkv пробај со Freemake video converter. Не сум го користел за преводи па не знам колку е брз, само за конверзии.
Има и еден Anyvideo converter кој исто го лепи преводот и за mp4 и mkv.
Најдов едно старо усб и сега ми вика дека уште многу малку место има, а јас све избришав. Значи на све избришано ми покажува само 200 мега слободни, а има усбво 2 гига. Нека каже некој како да решам проблемов и од што е, нешто вирус што завзема меморија или?
кога ќе го ставиш усбето, гледаш само еден нов драјв или два? Некои усб-иња не знам зошто имаа ауто програмче што се стартуваше и го делеше дискот на две.
 
Последно уредено:

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Најдов едно старо усб и сега ми вика дека уште многу малку место има, а јас све избришав. Значи на све избришано ми покажува само 200 мега слободни, а има усбво 2 гига. Нека каже некој како да решам проблемов и од што е, нешто вирус што завзема меморија или?
Види тука ова ќе ти го реши наједноставно проблемот.
http://forum.kajgana.com/threads/Проблем-со-usb.71567/#post-6299099
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
98
Поени од реакции
12
Му го форматирав пц на еден пријател ама ги изгубил цдињата со драјвери. Никако неможам да ги најдам кои се :( Некој совет?
Инсталирај Аида 64...имаш лево у колоната за секој дел посебно кликаш на матичната и копирај името и барај на официјалната страна на матичната,даму имаш драјвери,или најубо пиши што матична има[DOUBLEPOST=1400070213][/DOUBLEPOST]
Најдов едно старо усб и сега ми вика дека уште многу малку место има, а јас све избришав. Значи на све избришано ми покажува само 200 мега слободни, а има усбво 2 гига. Нека каже некој како да решам проблемов и од што е, нешто вирус што завзема меморија или?
HP format utility....инсталирај го овоа со опција FAT32 ke go formatirash usb to..bi trebalo da gi vrati negovite 1.80 gb
 
Последно уредено:

G@rfielD

Модератор
Член од
10 февруари 2007
Мислења
10.664
Поени од реакции
9.454
Опера корисници, помагајте.

Ја користам најновата верзија на Опера (21.0). Од вчера, автоматски ми ги рефрешира табовите при нивно селектирање. Немам ништо чeпнато во Options. Прогуглав за проблемот, ама не најдов решение. Има нешто за постариве верзии (Enable automatic redirection во Preferences менито), ама за оваа верзија не можам да најдам. Прочепкав во Оptions, ама не можам да најдам нешто слично.

Да напоменам, вчера напраив апдејт на Adobe Flash Player. Може има некаква врска и тоа?

Чаре?
 
Последно уредено:

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.597
Опера корисници, помагајте.

Ја користам најновата верзија на Опера (21.0). Од вчера, автоматски ми ги рефрешира табовите при нивно селектирање. Немам ништо чeнато во Options. Прогуглав за проблемот, ама не најдов решение. Има нешто за постариве верзии (Enable automatic redirection во Preferences менито), ама за оваа верзија не можам да најдам. Прочепкав во Оptions, ама не можам да најдам нешто слично.

Да напоменам, вчера напраив апдејт на Adobe Flash Player. Може има некаква врска и тоа?

Чаре?
flesh pleyerot е гомно невидено. не знам колку пати ме има и мене сјебано, али мора да се има. веруј дека од него ти е срањето.
 
Член од
2 мај 2014
Мислења
42
Поени од реакции
9
Сакам да ве замолам за мала помош..Па вака имам Window 7 ultimate..но не е лиценциран и сега ништо неможам да симнам од нет..ни песна,ни видео ниту можам нешто да инсталирам...Како може да го решам овој проблем.ве молам за помош..Фала однапред... :)
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Сакам да ве замолам за мала помош..Па вака имам Window 7 ultimate..но не е лиценциран и сега ништо неможам да симнам од нет..ни песна,ни видео ниту можам нешто да инсталирам...Како може да го решам овој проблем.ве молам за помош..Фала однапред... :)
Daz Loader ќе побараш на гугл.
 
Член од
2 мај 2014
Мислења
42
Поени од реакции
9
Го симнав тоа но неможам ништо да инсталирам ? :mad:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom