Помош, софтверски проблеми и совети

W

wernstrom

Гостин
Јас не можам ни да го најдам каде се наоѓа тој фајл :mad:
C:\Documents and Settings\Administrator\Local Settings\Temp. Local Settings ти е скриен фолдер, треба да ти се откриени скриените фолдери во Tools менито Folder Options, Show hidden files and folders.
 
Член од
1 јуни 2012
Мислења
277
Поени од реакции
31
Дај некој помош да ли е проблем од кај што преземам интернет или кај мене.
Правам тест на спеедтест.нет ама уплоад спеед е нормално а за симнување е многу ниско и на телефонот го пробав истото и таму истиот резултат, после 12 сатот навечер после полнок брзината се враќа? и преку ден е бавно?[DOUBLEPOST=1399567485][/DOUBLEPOST]Дај некој помош да ли е проблем од кај што преземам интернет или кај мене.
Правам тест на спеедтест.нет ама уплоад спеед е нормално а за симнување е многу ниско и на телефонот го пробав истото и таму истиот резултат, после 12 сатот навечер после полнок брзината се враќа? и преку ден е бавно?
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
666
C:\Documents and Settings\Administrator\Local Settings\Temp. Local Settings ти е скриен фолдер, треба да ти се откриени скриените фолдери во Tools менито Folder Options, Show hidden files and folders.
Фала.
Еве што пишува во blender.crash

# Blender 2.70 (sub 0), Commit date: 2014-03-19 05:02, Hash 19e627c[DOUBLEPOST=1399616943][/DOUBLEPOST]
C:\Documents and Settings\Administrator\Local Settings\Temp. Local Settings ти е скриен фолдер, треба да ти се откриени скриените фолдери во Tools менито Folder Options, Show hidden files and folders.
Фала.
Еве што пишува во blender.crash

# Blender 2.70 (sub 0), Commit date: 2014-03-19 05:02, Hash 19e627c
 
W

wernstrom

Гостин
Фала.
Еве што пишува во blender.crash

# Blender 2.70 (sub 0), Commit date: 2014-03-19 05:02, Hash 19e627c[DOUBLEPOST=1399616943][/DOUBLEPOST]

Фала.
Еве што пишува во blender.crash

# Blender 2.70 (sub 0), Commit date: 2014-03-19 05:02, Hash 19e627c
Хмм, нема некоја грешка овде. Можно е компјутерот да не ти ги исполнува минималните побарувања.
Minimum hardware
  • 32-bit dual core 2Ghz CPU with SSE2 support.
  • 2 GB RAM
  • 24 bits 1280×768 display
  • Mouse or trackpad
  • OpenGL-compatible graphics card with 256 MB RAM
Ова горе се за Blender 2.70. Ако не ги исполнуваш условите тогаш можеш да пробаш некоја од старите верзии: http://download.blender.org/release/ можеш на пример да почнеш од 2.63 па надолу.
 

vlatko_95

Чоек
Член од
26 септември 2008
Мислења
260
Поени од реакции
66
Вака сега. Имав до вчера 8ца и при нормално палење.. ми покажуваше Resume from hibernation..А го гасев нормално на Shut down, и кога ќе се уклучеше не работеа портите ни маус ни тастатура... А при рестарт немаше Resume from hibernation и се се уклучуваше нормално...
Денес го реинсталирав му стаив 8,1 и еве го повторно Resume from hibernation а го исклучувам нормално на Shut down... Е овој пат работат тастатурата и маусот.. Решение?
 
Член од
24 февруари 2014
Мислења
37
Поени од реакции
5
Вака сега. Имав до вчера 8ца и при нормално палење.. ми покажуваше Resume from hibernation..А го гасев нормално на Shut down, и кога ќе се уклучеше не работеа портите ни маус ни тастатура... А при рестарт немаше Resume from hibernation и се се уклучуваше нормално...
Денес го реинсталирав му стаив 8,1 и еве го повторно Resume from hibernation а го исклучувам нормално на Shut down... Е овој пат работат тастатурата и маусот.. Решение?
Убаво е прикажано решението на твојот проблем https://www.youtube.com/watch?v=5D5jJGQRFqc
 

vlatko_95

Чоек
Член од
26 септември 2008
Мислења
260
Поени од реакции
66
Убаво е прикажано решението на твојот проблем https://www.youtube.com/watch?v=5D5jJGQRFqc
баш ти фала многу духовито од твоја страна, ама мислам дека светов, а и форумов би бил многу подобро место без овакви мислења, штета што нема „Не ми се допаѓа“ ќе ти стиснев :)
 
Член од
5 февруари 2014
Мислења
138
Поени од реакции
60
Може ли некој да ми помогне?Вака,овоа Taskbarot не ми функционира некогаш,сега дури станува се почесто и морам да му правам рестарт на компјутерот а и по 3-4 пати рестарт пак не функицонира.Кога одам со курсорот кај Taskbarot се појавува песочен часовник и цело време се полни.Неможам ни да сменам на македонска поддршка пробувам Shift+Alt и несака.Ве молам кој знае што е нека каже како да го средам?
 
Член од
6 април 2009
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.920
Преинсталирав win xp и инсталирав драјвери за интернет, најпрвин ми отвори google, кога пробав после тоа да отворам други страни ми излегува еррор како да не сум конектиран на интернет. Пробав го рестартирав, преинсталирав драјвери и сеа повторно не можам да се конектирам на интернет.
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.722
Поени од реакции
1.301
Мојот идиот, брат ми, заради неговите чуда што ги инсталира, вчера доживеав да ми кочи компјутерот и да морам да ги испробам сите антивирусни и сите да ми детектираат по илјада работи.
Денес доживеав мајкрософт да ми детектира хакерски напад!
Еве што ми пишуваше: „windows has detected hacking activities on your computer“!
Решение некое?
Фала однапред![DOUBLEPOST=1399843526][/DOUBLEPOST]Мојот идиот, брат ми, заради неговите чуда што ги инсталира, вчера доживеав да ми кочи компјутерот и да морам да ги испробам сите антивирусни и сите да ми детектираат по илјада работи.
Денес доживеав мајкрософт да ми детектира хакерски напад!
Еве што ми пишуваше: „windows has detected hacking activities on your computer“!
Решение некое?
Фала однапред!
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.256
Поени од реакции
41.137
Ај некој да не знае зашто вака ми ги дава твитовите, сегде ми е вака. Преинсталирав Мозила и исчистов со CC Cleaner, не пали.

Untitled.png
 
K

kalimer0

Гостин
Му го форматирав пц на еден пријател ама ги изгубил цдињата со драјвери. Никако неможам да ги најдам кои се :( Некој совет?
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Му го форматирав пц на еден пријател ама ги изгубил цдињата со драјвери. Никако неможам да ги најдам кои се :( Некој совет?
Совет:
1, Најди која е плочата (или ако е лаптоп, моделот) и најди соодветни драјвери од страната на производител.
2. Ако е десктоп, и има посебна графичка карта види која е и симни соодветни драјвери.
Толку.

П.С. Не си форматирал туку си преинсталирал Windows.
 

HristijanWR10

Bryan Kearney
Член од
11 април 2012
Мислења
10.734
Поени од реакции
20.411
Имам Win8.1 и Linux инсталирано на лап топот (dual boot), кога го користам Win во process имам еден процес dgen прочитав дека бил поврзан со линуксот. Ненормално многу го оптоварува процесорот, спуштив неколку програми за скенирање на такви процеси и го исклучија. Не е прв пат да се појави овај процес, пред некое време сам се „исклучи“. Некое чаре како трајно се ослободам од него?

Линуксот нема шанси да го унинсталирам ако е баш до него дека ми треба за на факултет.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom