Помош, софтверски проблеми и совети

Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Ми треба помош добив вирус на FACEBOOK со текст ЛОЛ и еден JAR FILE. Сканирав со Malwarebytes и во сафе моде остранаф многу ама некаку денеска интернетот мие чуден, МС е скоро нормално, брзина на спуштање е ептен бавно а брзина на уплоад е нормален исто и на телефон и на компијутер го провериф со спеедтест, го ресетираф модемот и пак исто? Некој знае што може да е или тоа е од место[DOUBLEPOST=1399472180][/DOUBLEPOST]Ми треба помош добив вирус на FACEBOOK со текст ЛОЛ и еден JAR FILE. Сканирав со Malwarebytes и во сафе моде остранаф многу ама некаку денеска интернетот мие чуден, МС е скоро нормално, брзина на спуштање е ептен бавно а брзина на уплоад е нормален исто и на телефон и на компијутер го провериф со спеедтест, го ресетираф модемот и пак исто? Некој знае што може да е или тоа е од место
Значи со Malwarebytes веќе најде нешто така?
Провери ги сите процеси во task manager и пробај со оffline scanner да го исчистиш.
 
Член од
1 јуни 2012
Мислења
277
Поени од реакции
31
Значи со Malwarebytes веќе најде нешто така?
Провери ги сите процеси во task manager и пробај со оffline scanner да го исчистиш.
што е тоа, може помош не сакам да го форматирам? :( ПЛС
 
Член од
1 јуни 2012
Мислења
277
Поени од реакции
31
http://windows.microsoft.com/en-us/windows/what-is-windows-defender-offline
или Symantec Endpoint Recovery Tool (SERT) барај по тороенти или HitmanPro.
Провав со дефендер ама некако нејке да се уклучи?
Кога ќе го уклучам излегува само едно жолто квадратче и пишува старт ама ке остане таке треба без интернет да го користам?
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Провав со дефендер ама некако нејке да се уклучи?
Кога ќе го уклучам излегува само едно жолто квадратче и пишува старт ама ке остане таке треба без интернет да го користам?
Прочитај ги детално сите стапки, треба да го ставиш на usb.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Значи се уште има нешто натре изатоа е интернетот бавен?
Да и затоа е најдобро да се направи offline scan, но провери ги и процесите во task manager.
 
Член од
1 јуни 2012
Мислења
277
Поени од реакции
31
Да и затоа е најдобро да се направи offline scan, но провери ги и процесите во task manager.
Да ама бавен е и во телефонот го проверив со спеедтест, и сега ми треба време дасе симни ова дефендер штое. А што аку направам СУСТЕМ РЕСТОРЕ?
И пример што треба да најдам во таск менагер?
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Да ама бавен е и во телефонот го проверив со спеедтест, и сега ми треба време дасе симни ова дефендер штое. А што аку направам СУСТЕМ РЕСТОРЕ?
И пример што треба да најдам во таск менагер?
Значи ако немаш ништо важно на компјутерот можи и да го форматираш :)
 
Член од
1 јуни 2012
Мислења
277
Поени од реакции
31
Значи ако немаш ништо важно на компјутерот можи и да го форматираш :)
Не ми се свиѓа тоа ама вчера беше добро и од вечер почна да снемува интернет? а сканираф и во сафе моде два пати? неми кажа за таск менаџер што да барам?
И како тоа другар мој го доби вирусот од истото место кај него вред сие интернетот?[DOUBLEPOST=1399479013][/DOUBLEPOST]ова нејке да се симни незнам зошто?
 
Последно уредено:
Член од
7 декември 2011
Мислења
283
Поени од реакции
83
Не може драјвери кои ќе ти текне да ставиш, мора соодветни. Ако е лаптоп, пиши модел, ако е десктоп пиши модел од плоча, па ќе ти најдеме.
Fala mnogu najdov, sea sakam da priklucam sistemot so kompjuterot( bidejki sakam poveke glas) kako da go priklucam, kakov kabel mi treba ?
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Fala mnogu najdov, sea sakam da priklucam sistemot so kompjuterot( bidejki sakam poveke glas) kako da go priklucam, kakov kabel mi treba ?
Обично е ваков, на системите, барем на поасалните има cinch audio jack (такозвани пинови) за влез.
brisi.jpg
Имаш на пазар.
 
Последно уредено:
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
Значи до старт менито бираш Run и пишаш cmd. Ќе ти се отвори прозорец со command prompt, следно треба да најдеш во која папка ти е инсталирана Blender, пример C:\Program Files\Blender. Во command prompt пристапуваш до папката со командата cd, значи за примерот: cd C:\Program Files\Blender и веќе кога си во таа папка ја стартуваш блендер со blender.exe.
Еве што ми излегува откако ќе направам ова се што си ми пишал погоре

1.JPG
 

Kajgana Shop

На врв Bottom