Помош, софтверски проблеми и совети

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.481
Поени од реакции
5.937
Ми крашна игра со fatal error D3D и ми се рестартира лаптопот.

Од тогаш почна рандом рестарт на 10, 15 мин, некогаш и подолго. Покажува blue screen со различни errrors (system_service_exeption, memory_managment, reference_by_pointer).

Пробав преку CMD да го средам, не помогна, repair не помогна и format не помогна.

Пред некое време појачував RAM и се сомневам на тоа. Тестирав со MemTest, најде над 6.000 errors и на крај нормално failed.

Е сеа, прашањето ми е, очигледно дека не е софтверски проблемот, ама дали само со замена на RAM ќе се среди или можно е и да е до матичната нешто?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
21.571
Поени од реакции
34.779
Ми крашна игра со fatal error D3D и ми се рестартира лаптопот.

Од тогаш почна рандом рестарт на 10, 15 мин, некогаш и подолго. Покажува blue screen со различни errrors (system_service_exeption, memory_managment, reference_by_pointer).

Пробав преку CMD да го средам, не помогна, repair не помогна и format не помогна.

Пред некое време појачував RAM и се сомневам на тоа. Тестирав со MemTest, најде над 6.000 errors и на крај нормално failed.

Е сеа, прашањето ми е, очигледно дека не е софтверски проблемот, ама дали само со замена на RAM ќе се среди или можно е и да е до матичната нешто?
па пробај со една плочка. После со друга и ќе видиш која е дефектна.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.481
Поени од реакции
5.937
па пробај со една плочка. После со друга и ќе видиш која е дефектна.
Да, ама под гаранција е уште и хардвер не чепкам.

Ќе мора да го носам по мајстори.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
2.172
Поени од реакции
3.418
Да, ама под гаранција е уште и хардвер не чепкам.

Ќе мора да го носам по мајстори.
Za sekoj aparat pod garancija nisto ne cepkas i go nosis vo Service.
Najverojatno ti e Ram defekten a ima sansa da e riknata i grafickata.
Najcesto se slucuva od igranje v krevet i ako otvorite se blokirani.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.012
Поени од реакции
4.987
Пред некое време земав Legion G5 лаптоп преку Телеком и имам една фрка тоа што tocuhpad-от не ми работи од прв ден, ама ми требаше итно да се префрлам на појак лаптоп и немав време да го враќам назад за да го средат. Сега пак проблем ми е тоа што веќе имам многу податоци на него и дури да им го оставам да проверат све немам на што све да префрлам и да користам за работа у меѓувреме, а знам дека не се баш најбрзи при сервисирање.

Со неколку луѓе правев муабет рекоа дека е чест проблем кај Lenovo ова со тачпедот и дека имало некој драјвер што требало да се инсталира, милион софтвери пробав за пребарување на драјвери и сите викаат дека се си е океј со сите драјвери на лаптопот арно ама кога ќе влезам у Device Manager има една грешка што си стои и 10 пати реинсталирав ама џабе не се трга, претпоставувам дека е тоа тоа.

Дали имал некој сличен проблем и како го решил?

1692171846927.png
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
14.595
Поени од реакции
31.930
Пред некое време земав Legion G5 лаптоп преку Телеком и имам една фрка тоа што tocuhpad-от не ми работи од прв ден, ама ми требаше итно да се префрлам на појак лаптоп и немав време да го враќам назад за да го средат. Сега пак проблем ми е тоа што веќе имам многу податоци на него и дури да им го оставам да проверат све немам на што све да префрлам и да користам за работа у меѓувреме, а знам дека не се баш најбрзи при сервисирање.

Со неколку луѓе правев муабет рекоа дека е чест проблем кај Lenovo ова со тачпедот и дека имало некој драјвер што требало да се инсталира, милион софтвери пробав за пребарување на драјвери и сите викаат дека се си е океј со сите драјвери на лаптопот арно ама кога ќе влезам у Device Manager има една грешка што си стои и 10 пати реинсталирав ама џабе не се трга, претпоставувам дека е тоа тоа.

Дали имал некој сличен проблем и како го решил?

Прегледај го приврзокот 387769

Screenshot_2023-08-16-17-58-22-44_b72a20be883aec8a014bd2b7c7038e87.jpg
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.012
Поени од реакции
4.987

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
14.595
Поени од реакции
31.930
Сега харикири ќе си направам зашто цело време идам на тоа автоматски да ми најде драјвер :sramezliv: :sramezliv: :tapp::tapp::tapp::tapp:

Функционира без проблем.

Пиши адреска у ПП да ти пратам 6-пек пиво
Драго ми е што помогнав :ајнапиво:
 
Член од
24 јуни 2022
Мислења
12
Поени од реакции
5
Користам Linux, кога го стартувам компјутерот се појавува ова на неколку секунди, компјутерот потоа работи без проблеми, дали некој знае како да го тргнам да не се појавува ? linux.png
 

Kajgana Shop

На врв Bottom