Помош, софтверски проблеми и совети

Член од
8 септември 2008
Мислења
9.513
Поени од реакции
6.827
Да ама ако ссд-то нема кеширање на податоцикога ќе го наполниш ќе биде поспор од HDD

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 
Член од
10 април 2018
Мислења
1.983
Поени од реакции
2.156
Да ама ако ссд-то нема кеширање на податоцикога ќе го наполниш ќе биде поспор од HDD

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
па како со хард диск, така и со ссд правилото никогаш до крај да не се полни. Не е толку драстично како кај хард диск ама што пополно и ссд забавува.
превара е тоа на производителите, ем гигабајтите не се точно пресметани, ем не можиш цел до крај да го користиш.
место 240гб ссд уствари имаш 200гб корисен ссд, ама тоа не ти го кажуваат.
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
9.513
Поени од реакции
6.827
па како со хард диск, така и со ссд правилото никогаш до крај да не се полни. Не е толку драстично како кај хард диск ама што пополно и ссд забавува.
превара е тоа на производителите, ем гигабајтите не се точно пресметани, ем не можиш цел до крај да го користиш.
место 240гб ссд уствари имаш 200гб корисен ссд, ама тоа не ти го кажуваат.
Мал ССД што нема кеширање може да биде поспор кога ќе се наполни од HDD.
Поголемите во капацитет ссд се по правило побрзи од помалите

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
1.283
Поени од реакции
1.032
Не заебавам, не се снаоѓам некаде. Има од втората партиција одделено неколку ГБ.

Млад сум, ќе научам. Има време.
Upm млади сме и јас и ти, у цветот на младоста. Не треба да научиш. Читај. Пишав прво тоа, па тоа. Значи не може само едното.
Велам дека сум млад, ќе научам. И научив. Седмицата ги има опциите, ама проблемот е што првата партиција може да придодаде дел од втората само ако се едно до друго. При отсекување на дел од втората партиција тој е на крајот, па првата партиција не може да го присоедини. Затоа ја испразнив втората партиција, ја избришав, направив две нови и првата од нив ја присоединив со системската.
Млад сум, :bravobe:за мене!:)
а да си купиш ти најдобро нов диск, едно ново ссд, и така сега се ептен евтини. 128ГБ 1300ден, 240ГБ 1800ден.
ич со партиции да не се замараш, стај си систем, програми, игри се на ссд, има се да лета, како нов компјутер да си купил.
Десетката ми е на ССД и навистина е брз. Се забележува при копирање на податоци.
Работата е во желбата да се успее нешто ново, да се научи...
 
Член од
10 април 2018
Мислења
1.983
Поени од реакции
2.156
Велам дека сум млад, ќе научам. И научив. Седмицата ги има опциите, ама проблемот е што првата партиција може да придодаде дел од втората само ако се едно до друго. При отсекување на дел од втората партиција тој е на крајот, па првата партиција не може да го присоедини. Затоа ја испразнив втората партиција, ја избришав, направив две нови и првата од нив ја присоединив со системската.
Млад сум, :bravobe:за мене!:)
Десетката ми е на ССД и навистина е брз. Се забележува при копирање на податоци.
Работата е во желбата да се успее нешто ново, да се научи...
убаво сето тоа, ама ако имаш важни податоци на тие партиции подобро да не експериментираш, да не се прашуваш после каде ми се документите

браво што си завршил работа, си научил нешто ново. Сега што е следно? :)
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
1.283
Поени од реакции
1.032
убаво сето тоа, ама ако имаш важни податоци на тие партиции подобро да не експериментираш, да не се прашуваш после каде ми се документите

браво што си завршил работа, си научил нешто ново. Сега што е следно? :)
Експериментирав, ако не направам грешка нема да изгубам податоци. Ако притиснам форматирање или бришење на партиција, тогаш заслужувам стап (не велам дека нема да погрешам). Инаку системската партиција не може да извршио самоубиство, значи дека не можам да ја зезнам.

На ред е да навлезам во системот и да правам модификации. Кај Windows XP модифицирам многу работи. Седмицата и десетката (барем засега) успешно одолеваат.
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
1.283
Поени од реакции
1.032
Ова „С“ латиница ли е или кирилица?
Сакаш да ме натераш да учам програмски јазик?

Само со Visual Basic се расправам, овие „С#“, „С++“ и слични не ги научив.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
11.489
Поени од реакции
14.465
Некој од мајка роден торент од Илустратор да ми фрли ама да не е од замунда кај што не инсталира чудоно.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.606
Поени од реакции
4.823
Некој од мајка роден торент од Илустратор да ми фрли ама да не е од замунда кај што не инсталира чудоно.
thepiratebay.org или 1337.to барај колку сакаш има
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
10.011
Поени од реакции
9.944
па како со хард диск, така и со ссд правилото никогаш до крај да не се полни. Не е толку драстично како кај хард диск ама што пополно и ссд забавува.
превара е тоа на производителите, ем гигабајтите не се точно пресметани, ем не можиш цел до крај да го користиш.
место 240гб ссд уствари имаш 200гб корисен ссд, ама тоа не ти го кажуваат.
Screenshot_14.png
моето ссд, фул е и не забавува, ссд не забавува никогаш
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
9.513
Поени од реакции
6.827
На врв Bottom