Помош, софтверски проблеми и совети

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Staticen PC,na laptop e ok,PC e hp
А знаеш дека треба да имаш вградено на матичната блутут, а на многу од нив нема, и за да имаш блутут всушност треба да купиш некое усб блутут адаптерче/донгл,
ТАКА!?
Која е матичната односно кој е тој ХП десктоп ПиСи?
Ако немаш на матичната а имаш донгл, оди во device manager и направи им uninstall на сите драјвери што се во блутут делот.
 

kelaviot

Prime Сasual Dating - Genuine Damsels
Член од
10 мај 2010
Мислења
530
Поени од реакции
318
А знаеш дека треба да имаш вградено на матичната блутут, а на многу од нив нема, и за да имаш блутут всушност треба да купиш некое усб блутут адаптерче/донгл,
ТАКА!?
Која е матичната односно кој е тој ХП десктоп ПиСи?
Ако немаш на матичната а имаш донгл, оди во device manager и направи им uninstall на сите драјвери што се во блутут делот.
Ke probam i toa,ako ne ke si kupam,gi gledam na aliexpress,evtini se,fala
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Има ли можност од една партиција да „откинам“ дел и да го додадам на системската партиција? Без форматирање, се разбира.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Има ли можност од една партиција да „откинам“ дел и да го додадам на системската партиција? Без форматирање, се разбира.
Moже.
Десен клик на менито (пенџерчињата лево) одбери диск менаџер.
Потоа како на сликата.
1574520288836.png
Одбри Shrink Volume, a на другата патиција Extend Volume.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
празно место ако имаш на втората партиција може тоа да го додадеш на првата како што ти објаснија погоре

е сега незнам колку добро windows го изведува сето тоа, дали се труди и физички тој простор, тие сектори, да биде одма после првата позиција. Секторите на проширената партиција сите да бидат последователни.
затоа што за прва, системска позиција најважно е да биде на почеток на дискот, каде е дискот најбрз.

ако е за ссд, игнорирај се што напишав. :D
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Moже.
Десен клик на менито (пенџерчињата лево) одбери диск менаџер.
Потоа како на сликата.
Прегледај го приврзокот 223078
Одбри Shrink Volume, a на другата патиција Extend Volume.
празно место ако имаш на втората партиција може тоа да го додадеш на првата како што ти објаснија погоре

е сега незнам колку добро windows го изведува сето тоа, дали се труди и физички тој простор, тие сектори, да биде одма после првата позиција. Секторите на проширената партиција сите да бидат последователни.
затоа што за прва, системска позиција најважно е да биде на почеток на дискот, каде е дискот најбрз.

ако е за ссд, игнорирај се што напишав. :D
Се јавува проблем. Првата партиција не дава опција за проширување. На втората можам (не пробав, ама опцијата постои) да го вратам.
Дискот е ST3500418AS (5VMA1RAE).

ПС
Ова го пробам на Windows 10, а дејството сакам да го направам на Windows 7 (тој компјутер не ми е при рака сега, Инаку партицијата е 20 ГБ, што не е доволно за Windows 7).
Проблем.png
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Се јавува проблем. Првата партиција не дава опција за проширување. На втората можам (не пробав, ама опцијата постои) да го вратам.
Дискот е ST3500418AS (5VMA1RAE).

ПС
Ова го пробам на Windows 10, а дејството сакам да го направам на Windows 7 (тој компјутер не ми е при рака сега, Инаку партицијата е 20 ГБ, што не е доволно за Windows 7).
Другарче, заебааш по малце а? Каде да го прошири ако прво не си направил шринк на другата партиција? Кај комшијата ли да прошири? :D
А за 7ца не знам не сум сигурен, пробај.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Другарче, заебааш по малце а? Каде да го прошири ако прво не си направил шринк на другата партиција? Кај комшијата ли да прошири? :D
А за 7ца не знам не сум сигурен, пробај.
Не заебавам, не се снаоѓам некаде. Има од втората партиција одделено неколку ГБ.

Млад сум, ќе научам. Има време.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Не заебавам, не се снаоѓам некаде. Има од втората партиција одделено неколку ГБ.

Млад сум, ќе научам. Има време.
Upm млади сме и јас и ти, у цветот на младоста. Не треба да научиш. Читај. Пишав прво тоа, па тоа. Значи не може само едното.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
а да си купиш ти најдобро нов диск, едно ново ссд, и така сега се ептен евтини. 128ГБ 1300ден, 240ГБ 1800ден.
ич со партиции да не се замараш, стај си систем, програми, игри се на ссд, има се да лета, како нов компјутер да си купил.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.612
Поени од реакции
34.842
а да си купиш ти најдобро нов диск, едно ново ссд, и така сега се ептен евтини. 128ГБ 1300ден, 240ГБ 1800ден.
ич со партиции да не се замараш, стај си систем, програми, игри се на ссд, има се да лета, како нов компјутер да си купил.
ADATA 240ka 1900 денари сум го монтирал пред еден ден, љети како лудо, пред 5 години кога го купив беше побавен лаптопот од сега :D
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.612
Поени од реакции
34.842
па не знам зошто би очекувал дека пред 5 години нов хард би бил побрз од евтино ссд сега :)
Поентата ми беше за целиот лаптоп, како старее се подобар станува :D во тоа време ССДто беше изгор.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
хард дискот е најбавното во компјутерот. па и доволно рам (8гб мин) ако нема и компјутерот ептен бавен ќе ти биде денеска.
ссд е неоходно за да се освежи компјутерот и да фати чекор со времето.
а овие хард дисковите сега што ги ставаат во новите латпопови се тешко срање, бавни, бавни. и5 лаптоп, а кочи. никако нов лаптоп со хард диск.
обавезно смена со ссд, а хард диск надворешен ако треба.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom